moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2015 roku – część III

Wodowanie ORP „Ślązak” i ORP „Kormoran”, zwiększenie wydatków na armię do 2 proc. PKB, obchody Święta Wojska Polskiego oraz międzynarodowe targi zbrojeniowe w Kielcach – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na trzecią część naszego przeglądu.



Lipiec

Ustalenie wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB to zwycięstwo zdrowego rozsądku w skali całego Sojuszu. To także najlepsza, choć nieadekwatna odpowiedź na zwiększenie wydatków wojskowych przez Rosję – mówił Bronisław Komorowski, ówczesny prezydent RP, podpisując ustawę zwiększającą budżet resortu obrony.


Parlament uchwalił zwiększenie wydatków na obronność z 1,95 do 2 proc. PKB. Dzięki tej decyzji budżet MON wzrósł od 2016 roku o około 800 mln zł. Dodatkowe środki mają zostać przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu dla armii.

Po wielu latach zastoju Marynarka Wojenna RP mogła zaprosić na uroczyste wodowanie okrętu. ORP „Ślązak”, którego matką chrzestną została Maria Waga, wdowa po adm. Romualdzie Wadze, wejdzie do służby w 2016 roku. Jednostka, poza zwalczaniem celów nawodnych, powietrznych i mniejszych okrętów, ma zajmować się ochroną torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych. Będzie też brała udział w operacjach narodowych oraz jako część sił wielonarodowych np. w operacjach humanitarnych lub akcjach ekologicznych. Ponieważ na pokładzie okrętu będzie lądowisko dla śmigłowców, może również służyć jako baza dla sił specjalnych.


Lipiec w telegraficznym skrócie
Polski rząd podpisał umowę na sprzedaż Słowacji 30 sztuk KTO Rosomak. Na trzech poligonach: w Nowej Dębie, Drawsku Pomorskim i Wędrzynie rozpoczęły się ćwiczenia amerykańskiego „Airborne Detachment”. Tysiące Polaków chce przejść szkolenie wojskowe – MON podsumowało akcję „Czas ochotników”. W Krakowie odbył się charytatywny mecz koszykówki, w którym zmierzyły się drużyny Wojska Polskiego i przyjaciół Marcina Gortata. Szefowie resortów obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali porozumienie dotyczące powstania wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG. „Rapid Trident 2015” – prawie dwa tysiące żołnierzy z 18 państw ćwiczyło na ukraińskim poligonie w Jaworowie.



Sierpień

Powinniśmy mieć armię silną, sprawną, bardzo dobrze wyposażoną, bo bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje – mówił prezydent Andrzej Duda podczas przejęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej.


Uroczystość odbyła się 6 sierpnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – Dziś obowiązkiem polskich władz wobec was i wobec Rzeczypospolitej jest modernizować polską armię, uzbrajać ją w najdoskonalszą broń, tak żebyście nie tylko mogli walczyć sprawniej, ale abyście byli też bezpieczniejsi – podkreślał prezydent Duda. Kilka dni wcześniej z wojskiem pożegnał się ustępujący z urzędu prezydent Bronisław Komorowski. Nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego został Paweł Soloch.

Z wyjątkowym rozmachem zorganizowano tegoroczne Święto Wojska Polskiego. Główne obchody święta ustanowionego w rocznicę Bitwy Warszawskiej odbyły się w Warszawie. Ulicami stolicy przeszła defilada, a na błoniach stadionu PGE Narodowy zorganizowano piknik. Z okazji żołnierskiego święta wyróżniono najlepszych wojskowych oraz wyróżniające się jednostki i instytucje Wojska Polskiego. Kilka dni wcześniej prezydent Bronisław Komorowski awansował ośmiu oficerów na stopnie generalskie.


Sierpień w telegraficznym skrócie
Niemiecki generał Manfred Hofmann został dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W Radomiu odbył się Air Show 2015. NATO przeprowadziło największe od lat manewry wojsk powietrznodesantowych „Swift Response”. Bułgarskie myśliwce MiG-29 będą serwisowane w Polsce. Do Łasku przyleciały dwa amerykańskie myśliwce F-22 Raptor. Na zlecenie Polskiego Holdingu Obronnego w stoczni w Gdańsku powstała barkantyna szkolna „Le Quy Don” (Lę Quý Đôn) dla marynarki wojennej Wietnamu.



Wrzesień

W ostatnich latach wiele państw członkowskich zmniejszało swoje budżety obronne. Dlatego w Newport ustaliliśmy, że sojusznicy w ciągu 10 lat podniosą te wydatki do dwóch procent swojego PKB. Polska już podjęła odpowiednie decyzje w tej sprawie. Wasz kraj namawia też sojuszników do zwiększenia wydatków. Tak silna deklaracja jest ważnym sygnałem dla innych państw i przykładem sojuszniczej solidarności – mówił w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.


W Kielcach odbył się XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na prawie 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej swoje wyroby prezentowało ponad 560 firm z 28 krajów. Tegoroczną wystawę narodową przygotowała Norwegia. Targi zakończyły się wręczeniem nagród Defender dla najlepszych produktów rodzimej zbrojeniówki.

W Gdańsku zwodowany został nowoczesny niszczyciel min ORP „Kormoran”. Jego budowa ruszyła dwa lata temu. Wówczas to Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z konsorcjum, na czele którego stoi stocznia Remontowa Shipbuilding, dawniej znana jako Stocznia Północna. Według ustaleń w Gdańsku mają powstać w sumie trzy nowoczesne niszczyciele min.


Wrzesień w telegraficznym skrócie
Portal polska-zbrojna.plwystartował w nowej szacie graficznej. Grupy integracyjne NATO rozpoczęły działalność w sześciu państwach Europy Wschodniej: na Litwie, Łotwie, w Rumunii, Bułgarii, Estonii oraz w Polsce. Po raz pierwszy w historii polskiego wojska piętnastu szeregowych rozpoczęło kurs oficerski. W Warszawie odbył się I Zlot Organizacji Proobronnych „Tobie Ojczyzno”. NATO przeprowadziło na Ukrainie ćwiczenia z zarządzania kryzysowego. Pierwsze zmodernizowane Su-22 wróciły do macierzystych jednostek.

MC

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, chor. Piotr Leoniak, mjr Robert Siemaszko, MSPO, Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
WAM wraca do Łodzi
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Fińska armia luzuje rygory
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Wypadek w PKW UNIFIL
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Szkoła w mundurze
Głos żołnierzy ma znaczenie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Apache w polskich rękach
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
W hołdzie ofiarom NKWD
Psiakrew, harmata!
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
View from Outer Space
Rosomaki na lądzie i morzu
Pierwsze loty
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Studia dla żandarmów
Marynarz w koreańskim tyglu
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Adaptacja i realizm
Jelcz coraz silniejszy
Zabójczy team nad Anglią
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Kosmiczne bezpieczeństwo
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Zbrodnia i kłamstwo
Śmiercionośna Jarzębina
Grzmoty zamiast Goździków
NATO i USA o Iranie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Our Only One
Polski sukces w Duńskim Marszu
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Widok z kosmosu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Architekci pola walki
Wojskowe roboty prosto z Polski
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Morska ścieżka kariery
Syndrom Karbali
Początek wielkiej historii
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Zbrodnia bez kary
Większe możliwości Nitro-Chemu
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Mała Orka?
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
F-16 na straży
Pasja i fart
Trening w tunelu aerodynamicznym
Debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO