moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwszy zlot organizacji proobronnych

Kilka tysięcy osób w mundurach wypełniło dziś Plac Piłsudskiego w Warszawie. To między innymi młodzież z klas mundurowych, związków strzeleckich i bractw kurkowych, harcerze, grupy rekonstrukcyjne. Przyjechali na I Zlot Organizacji Proobronnych „Tobie Ojczyzno”. – To nie przygoda czy zabawa, lecz służba – zwrócił się do nich wicepremier Tomasz Siemoniak.


Z całej Polski do Warszawy przyjechali członkowie kilkudziesięciu organizacji proobronnych i patriotycznych, także takich, jak Liga Obrony Kraju czy Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza przywitali ich przedstawiciele wojska, policji, straży granicznej.

– Serce rośnie, gdy cały plac marszałka Piłsudskiego wypełniony jest ludźmi w mundurach. Fenomenem są klasy mundurowe i zaangażowanie młodzieży – Tobie Ojczyzno to robimy – komentował na bieżąco minister obrony narodowej na swoim twitterze. Zwracając się do zebranych, Tomasz Siemoniak przypominał pierwsze spotkanie z klasami mundurowymi, które odbyło się dwa i pół roku temu. A także późniejsze tworzenie Federacji Organizacji Proobronnych (FOP). Wicepremier zapewnił także działaczy o dalszym poparciu MON i wojska dla tej inicjatywy.

Data pierwszego zlotu nie została wybrana przypadkowo. 17 września mija 76. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Tego dnia FOP symbolicznie zainaugurowała swą działalność, a dzień wcześniej podpisała porozumienie o współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK.

– To historyczny moment dla federacji, a wierzę, że także dla Polski. Pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK rozpoczynamy nasz marsz. Będziemy kształtować patriotyczne postawy młodzieży, szerzyć edukację obronną oraz uczestniczyć w przygotowaniu do obrony swojej ojcowizny – mówi Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku, profesor, prezes FOP i pełnomocnik ministra obrony ds. społecznych inicjatyw proobronnych.

Członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK zapewnili, że wspierają ideę tworzenia formacji ochotniczych, które nawiązują do tradycji okręgów, oddziałów czy batalionów Armii Krajowej. Inicjatywę tę poparła także Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. – Nie można budować przyszłości bez szacunku dla dzieła poprzednich pokoleń. Generał Anders byłby z was dumny – zwróciła się do młodzieży.

Karolina Ratajczak ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” odczytała podczas zlotu przesłanie i apel do władz państwowych oraz wszystkich Polaków. – My, członkowie organizacji, zrzeszeni w Federacji Organizacji Proobronnych, pragniemy zaprosić do naszych szeregów wszystkich tych, którzy kierują się najwyższym dobrem Polski i chcą razem z nami, we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, opierając się na historycznych wzorcach polskiego wojska, kształtować patriotyczne postawy młodzieży, szerzyć edukację obronną, brać czynny udział w systemie zarządzania kryzysowego i uczestniczyć w przygotowaniu do obrony swojej ojcowizny – recytowała starszy strzelec Ratajczak apel członków FOP. – Chcemy bliższej współpracy w wojskiem i innymi instytucjami. Mamy wiele przykładów jednostek wojskowych, które nadzorują nasze działania, ustalają z nami zasady szkolenia, pozwalają nam korzystać ze swoich strzelnic i ośrodków ćwiczeń. To dobry kierunek – dodała.

Na zakończenie uczestnicy zlotu uroczyście przemaszerowali przed publicznością, która obserwowała spotkanie pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem autokary przewiozły członków organizacji do Akademii Obrony Narodowej, gdzie odbył się militarny piknik. Organizatorami przedsięwzięcia byli Ministerstwo Obrony Narodowej, Akademia Obrony Narodowej i Federacja Organizacji Proobronnych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~Marek
1442499420
do ,,ja'': a jak zaczna zabierac ci dom to zaczniesz bronic polskiego panstwa, bo slabe jest, ale jest !
FE-12-F9-B7
~ja
1442487120
To dobrze, że powstają takie organizacje i że są chętni do obrony kraju. Czego jednak mają bronić skoro już wszystko w obcych rękach bo sprzedane, niedługo nasza ziemia idzie na sprzedaż? Ja Biedronek, Lidla i podobnych nie zamierzam bronić.
4A-57-54-77

MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
„Wielka droga” dostępna online
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Zapraszamy na Festiwal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
NATO na północnym szlaku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwszy polski technik AH-64
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Pierwsza Drużyna” na start
Husarz na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Uwaga, transformacja!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sztuka ochrony zabytków
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Flota Bayraktarów w komplecie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Treningi z wojskiem wracają
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ameryka daje wsparcie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zmiany w dodatkach stażowych
Wiosenna burza nad Estonią
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO