Rok 2014 to rok pełnego wydatkowania środków przeznaczonych na modernizację techniczną. Wykonaliśmy wiele zadań z 10-letniego programu modernizacji i przygotowaliśmy najważniejsze postępowania do przeprowadzenia w roku 2015 – mówił Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia i sprzętu.
MON zagospodarowało blisko 100 proc. z ponad 8 mld zł zaplanowanych na unowocześnienie wojska. Podpisano umowy na dostawę m.in. niszczyciela min Kormoran II czy żołnierza przyszłości „Tytan”, zaawansowanego indywidualnego systemu walki. Pod koniec roku doszło do podpisania dwóch umów, których realizacja przyczyni się znacznie do zbudowania „Polskich kłów”, naszego potencjału obronnego. Chodzi o kupno od USA rakietowych pocisków dalekiego zasięgu – AGM 158 JASSM. Przenoszone przez F-16 pociski mają zasięg aż 370 km. W grudniu 2014 roku MON zawarło też umowę na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Jego głównym uzbrojeniem będą pociski rakietowe Naval Strike Missile zdolne do rażenia celów oddalonych o 200 km. Wiceminister Czesław Mroczek zapowiedział również kupno bezzałogowych systemów powietrznych. Przy czym nie chodzi jedynie o drony rozpoznawcze, ale także supernowoczesne – uderzeniowe.
W odpowiedzi na konflikt rosyjsko-ukraiński MON przyspieszyło niektóre z czternastu przyjętych programów modernizacyjnych. Szybciej niż zakładano zostaną zrealizowane programy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu – „Narew” i „Wisła”. Mają one zapewnić parasol ochronny przed rakietami balistycznymi krótkiego zasięgu, np. rosyjskimi Iskanderami.
Wśród najważniejszych, zrealizowanych w ubiegłym roku umów, trzeba wymienić: przekazanie wojsku nowoczesnych czołgów Leopard w wersji 2A5, dostawę KTO Rosomak oraz długo oczekiwanego samolotu szkolno-treningowego AJT.
W ubiegłym roku w ostatniej fazie przygotowań znalazły się postępowania, które zwiększą mobilność wojska. Chodzi m.in. o negocjacje dotyczące kupna 70 wielozadaniowych śmigłowców (w wersji transportowej, poszukiwawczej i zwalczania okrętów podwodnych). Ich dostawca zostanie wyłoniony w 2015 roku.
W 2014 roku MON finansowało też polskie prace badawczo-rozwojowe. – W ten sposób chcemy pozyskać następcę Rosomaka, zbudować bojowy wóz piechoty czy lekki czołg – zapewniał wiceminister Mroczek.
Modernizacja techniczna armii została zaplanowana na lata 2013–2022. Na realizację 14 programów Polska wyda ok. 140 mld zł.
W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.
Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.
Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.
autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak
komentarze