moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje

Dziś wita was i wy witacie nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Sił Zbrojnych, które składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu, oddanych polskiemu narodowi. Żołnierzy, którzy są gotowi w każdej chwili bronić Ojczyzny i w każdej chwili im służyć. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości i chcę wam i waszym poprzednikom oddać dzisiaj głęboki szacunek – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przejęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

To wyjątkowa dla mnie chwila nie tylko dlatego, że jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który dziś ma swoją inaugurację, objąłem przed momentem zwierzchnictwo nad wojskiem polskim, ale to dla mnie także szczególna data, szczególna osobiście, bo to 101. rocznica wymarszu z Krakowa, z ulicy Oleandry, Pierwszej Kompanii Kadrowej.

W rozkazie, który dla swoich chłopaków napisał wtedy marszałek Józef Piłsudski było krótkie stwierdzenie: nie jesteście już strzelcami ani drużyniakami, wszyscy, jakżeście się tutaj zebrali, jesteście polskimi żołnierzami. Z tym rozkazem ruszyli w swoją długą drogę. Drogę, którą wszyscy uważali wtedy za beznadziejną, bez szans. Oni śpiewali „mówili, żeśmy stumanieli, nie wierząc nam, że chcieć to móc” i zwyciężyli, i zdobyli Polskę niepodległą, i Polska odrodziła się w 1918 roku, z ich krwi. To z pewnością jedne z najlepszych tradycji polskiego żołnierza, było ich później o wiele więcej.

Polscy żołnierze wielokrotnie na całym świecie potrafili pokazać, że są mężni, że są bohaterscy, że są patriotami, że potrafią walczyć także za wolność waszą i naszą. tak się stało nawet nie tak dawno, 11 lat temu daleko od Polski. Polscy żołnierze bohatersko bronili ratusza w jednym z miast i obronili go, chociaż była to długa walka i wykazali się nie tylko męstwem, niezwykłym bohaterstwem i uporem, ale także pokazali, że są dobrze wyszkoleni i że nie działają brawurowo, bo żaden polski żołnierz nie zginął, a przeciwnik poniósł ogromne straty.

Kultywujecie tę tradycję – Pierwszej Kadrowej, Polskich Legionów, tych, co walczyli pod Monte Casino, w powstaniu warszawskim i na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Wszyscy żołnierze, Ci prości, zwykli żołnierze, gdzie nie byli – czy na froncie wschodnim, czy zachodnim, walczyli o Polskę i za Polskę i za nią ginęli. Jestem tego pewien.

Żołnierze, dziś rozpoczyna się nowa prezydentura. Dziś wita was i wy witacie nowego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Sił Zbrojnych, które składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu, oddanych polskiemu narodowi. Żołnierzy, którzy są gotowi w każdej chwili bronić ojczyzny i w każdej chwili im służyć. Nie mam, co do tego żadnych wątpliwości i chcę wam i waszym poprzednikom oddać dzisiaj głęboki szacunek.

Chcę oddać głęboki szacunek także waszym rodzinom, waszym bliskim, którzy wiedzą, jak trudna jest to służba i którzy niejednokrotnie długo czekali na powrót do domu - męża, ojca, syna - i dziękuję, że służycie Polsce i chcę, żebyście nadal bohatersko i z oddaniem służyli jej nadal. Jestem przekonany, że tak będzie.

Dziś obowiązkiem polskich władz wobec was i wobec Rzeczypospolitej jest modernizować polską armię, uzbrajać ją w najdoskonalszą broń, tak, żebyście nie tylko mogli walczyć sprawniej, ale żebyście byli też bezpieczniejsi. To wielkie zadania na najbliższe lata, bo my musimy mieć polską armię, naszą, silną. Armię, która będzie w każdej chwili w stanie stanąć w obronie ojczyzny. Oczywiście jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim i to dobrze. Dobrze, że możemy mieć w tych siłach oparcie. Dobrze, żeby wspierały nas jeszcze bardziej, ale tak jak każde państwo, które ma ambicje, powinniśmy być państwem, które ma armię silną, sprawną, bardzo dobrze wyposażoną, bo bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje.

Mówił tu przed chwilą pan premier, minister obrony narodowej o planie modernizacji polskiej armii. Tak, z całą pewnością panie ministrze, będę z panem w tym zakresie współpracował, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Będziemy dyskutowali, będziemy rozmawiali, będziemy też omawiali to, co do tej pory zostało zrobione i jakie są plany. Jestem przekonany, że Polska armia zostanie uzbrojona w zgodzie i szybko, chociaż nakłady trzeba będzie poczynić duże, ale Polska jest tego warta i Polska dzisiaj tego wymaga. Jedna jest polska armia i jedno jest polskie wojsko, i jedna jest Polska.
 
Żołnierze, dziękuję wam bardzo serdecznie za to dzisiejsze spotkanie. Dziękuję wam za wspaniałą służbę. Pozdrawiam serdecznie was, pozdrawiam waszych kolegów. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia.

Andrzej Duda
prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

dodaj komentarz

komentarze

~chor.
1438894740
Miłe to słowa dla ucha żołnierza Polskiego. Dobrze jest wiedzieć że w swoich wysiłkach ma wsparcie " narodowej zgody". Jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu że kolejny Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP nie porusza kwestii wynagrodzenia dla żołnierzy za ich - jak sam to określa - trud i poświęcenie. Wydaje się że następny w historii RP polityk nie rozumie że wojny nie wygrywają rakiety i czołgi, tylko kierujący tym sprzętem ludzie. Żołnierze nie są zamkniętym bastionem społeczeństwa i nie bardzo rozumieją obietnice podwyżek dla pielęgniarek o 1500 zł . Swoją podwyżką 180 zł brutto raczej nie rozbijają budżetu Jaśnie Oświeconej RP. Już Clazewiz ( pruski teoretyk wojny ) mawiał, że zawsze taniej uczyni utrzymać Armię własną niż cudzą. Kiedy rozumienia tej kwestii się tego doczekamy. Pozdrawiam -Piotr , st chor. rez.
81-32-1C-CE

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Rakiety dla Jastrzębi
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO