moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosomak dla Słowaków

30 transporterów opancerzonych Rosomak kupią od Polski Słowacy. Uzupełnią je o wieżę własnej produkcji. Polacy zarobią na transakcji 120 milionów złotych. Dziś list intencyjny w tej sprawie podpisali w Siemianowicach Śląskich premierzy obydwu krajów Ewa Kopacz i Robert Fico.

– To duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego i gwarancja miejsc pracy. Zakład w Siemianowicach Śląskich, gdzie powstają Rosomaki, zatrudnia 450 pracowników, ale jeśli doliczymy do tego kooperantów, robi się nam już bardzo pokaźna liczba 3,5 tysiąca osób – podkreślała dziś premier Ewa Kopacz.

List intencyjny podpisany w Siemianowicach Śląskich zakłada, że w ciągu trzech lat Polska sprzeda Słowacji 30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, tyle że bez wieży. Tę zamontują sami Słowacy. Będzie to wieża Terra-30 ich rodzimej produkcji. Pojazdy posłużą słowackiej piechocie. – Musimy zmodyfikować swoją technikę wojskową. A najlepiej, gdy w takich modernizacjach bierze udział słowacki przemysł obronny – zaznaczał premier Robert Fico, który dzisiejsze porozumienie nazwał „obustronnym zwycięstwem”.

Pojazd w nowej wersji otrzymał nazwę Scipio. Przeszedł już testy na słowackich poligonach. List intencyjny to jednak dopiero pierwszy krok. Jak przypomniał premier Fico, umowę, w której znajdą się choćby zapisy o harmonogramie dostaw, muszą dopracować obecni dziś w Siemianowicach ministrowie obrony obydwu państw: Tomasz Siemoniak i Martin Glvač.

Na tym jednak nie koniec. Niewykluczone, że Scipio będzie sprzedawany do innych krajów. Konkretne nazwy państw na razie nie padły. – Zrobimy jednak wszystko, by projekt ten prezentować wszędzie tam, gdzie będziemy się pojawiać – deklaruje premier Fico. Ewa Kopacz zaś dodaje: – Nie tylko w Europie, ale i na świecie przyszedł czas na zbrojenia. Sądzę więc, że na nowe transportery będzie popyt.

Podczas wizyty na Śląsku Fico przekonywał, że wkrótce obywa kraje mogą nawiązać bliską współpracę wojskową również w innych dziedzinach. – Z Republiką Czeską mamy dobry układ dotyczący wspólnej obrony powietrznej. Mogłaby dołączyć do niego również Polska. Liczymy na to – podkreśla premier Słowacji. – Polska przeznacza na zbrojenia dwa procent produktu krajowego brutto. Słowacja nie może sobie na to pozwolić. Dlatego wspólne działania w dziedzinie obronności są dla nas tak ważne – tłumaczył.

Rosomak to ośmiokołowy transporter opancerzony skonstruowany przez fińską firmę Patria. W 2002 roku wygrała ona przetarg rozpisany przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Popisana została wówczas umowa warta pięć miliardów złotych. Zakładała ona, że większość pojazdów na potrzeby polskiej armii produkowana będzie w Siemianowicach Śląskich. Jak dotąd w tamtejszych zakładach powstało około 700 Rosomaków.

Z wozów tych żołnierze korzystali między innymi podczas misji w Afganistanie. Stanowiły one poważne zagrożenie dla rebeliantów, którzy nadali im przydomek „zielone diabły”. Dwa lata temu Polska przedłużyła umowę licencyjną o kolejne 10 lat. Nowy dokument dał naszemu krajowi prawo do eksportu wyprodukowanych w Siemianowicach transporterów.

– Jesteśmy blisko kilku interesujących rozwiązań eksportowych. Staramy się budować taki system wsparcia dla polskiej zbrojeniówki, żeby ten eksport ruszył – mówił wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który odwiedził Zakłady Rosomak SA także 30 czerwca, w 20. rocznicę umieszczenia produkcji tych wozów w Siemianowicach. Podkreślił, że są one przykładem największego sukcesu polskiej zbrojeniówki ostatnich 25 lat. – Polska nadal potrzebuje podobnych, dobrych umów licencyjnych, aby nadal rozwijać w kraju myśl techniczną i produkcję. Będziemy szukać tego rodzaju projektów – zaznaczył szef MON.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski/ KPRM, mjr Robert Siemaszko/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~KwidzyniakA
1436081940
Z tych 120 mil zł 12 baniek pójdzie na zakup 235 , ,przekrojów" broni potrzebnej do szkolenia naszych dzielnych żołnierzy. http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=16859 ,,40 przekrojów 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów wyborowych Tor, które wyceniono na 2.196.000 zł. Koszt jednostkowy takiej pomocy szkoleniowej wynosi 54.900 zł. Drugie zadanie, obejmujące dostawy 25 przekrojów 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych WKM-B, będzie kosztowało 1.622.500 zł. Oznacza to jednostkową cenę konstrukcji wynoszącą 40.562,50 zł.Trzecie zadanie, dotyczące dostarczenia armii 170 przekrojów 7,62-mm karabinów maszynowych UKM-2000P, wyceniono na 8.092.000 zł" Takie pieniądze z podatków wydaje się ot tak sobie w naszej armii. ZGROZA
15-76-06-36
~absolwent AON
1435957800
~WujO Żal mi cię,coś dobrego się dzieje ludzie mają miejsca pracy sprzedajemy nasz rodzimy produkt, owszem na licencji Finlandzkiej ale ulepszony o setki!! modyfikacji które zostały zaproponowane przez żołnierzy którzy sprawdzili ten pojazd w boju. Ale tobie i tak będzie źle.
61-7F-05-C6
~ja
1435941240
30sztuk! Klękajcie narody!
AB-58-0E-90
~WujO
1435927440
No taa.. czyli szykują się kolejne podwyżki dla ZUSu oraz naszych polityków
97-3B-D0-BD

Szpej na miarę potrzeb
 
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Będzie można zostać snajperem lądowym
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojskowi medycy ratują i leczą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Weterani i bokser „Master”
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO