moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kielce światową stolicą przemysłu zbrojeniowego

Prawie 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, na których swoje produkty prezentuje ponad 560 firm z 28 krajów. Dziś rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – Zaufanie resortu obrony i polskiej armii do krajowych dostawców sprzętu wojskowego rośnie z roku na rok – podkreślał szef MON Tomasz Siemoniak, otwierając targi w Kielcach.

Wicepremier Tomasz Siemniak i Ine Eriksen Soreide, minister obrony Norwegii.

Przemówienie wicepremiera Siemoniaka zainaugurowało XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – Jestem tutaj po raz piąty z rzędu i widzę, jak na naszych oczach zmienia się oferta polskiego przemysłu – mówił minister obrony.

Kieleckie targi to trzecia w Europie wystawa wojskowego sprzętu i uzbrojenia obok imprezy w Paryżu i Londynie. MSPO od lat umacnia swoją pozycję na rynku. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna edycja znów pobije rekordy. W targach bierze bowiem udział największa jak dotąd liczba wystawców – ponad 560, którzy zaprezentują największą w historii liczbę produktów. Wśród zagranicznych uczestników jest m.in. 46 firm ze Stanów Zjednoczonych, 35 z Niemiec i 22 z Francji.

Śmigłowce, drony, czołgi

Podobnie jak w poprzednich latach na MSPO najwięcej jest produktów ściśle związanych z programami modernizacyjnymi w polskiej armii. I tak uwagę przykują z pewnością śmigłowce szturmowe. Wojsko jest w trakcie realizacji programu „Kruk”, w ramach którego zamierza kupić kilkadziesiąt „latających czołgów”. Mają one zastąpić coraz bardziej wyeksploatowane maszyny Mi-24. W Kielcach swoje śmigłowce zaprezentują Turcy – T129, Francuzi – Tiger oraz Amerykanie – AH64 Apache.


Film: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej i WIW

„Kruk” to nie jedyny program modernizacji technicznej sił zbrojnych, który mocno wpłynął na kształt tegorocznych targów. Bogatą ofertę pokażą także producenci bezzałogowców. Armia przymierza się do zakupu tego rodzaju urządzeń w kilku wersjach. Nic dziwnego, że zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy przywiozły do Kielc drony rozpoznawcze i bojowe.

Niemal jedną trzecią powierzchni zajmuje wystawa Wojska Polskiego. Armia pokazuje najnowszy sprzęt oraz uzbrojenie, które ma w wyposażeniu. Można zobaczyć m.in. Leoparda 2A5, bezzałogowce, kilka modeli robotów inżynieryjnych oraz sprzęt i broń żołnierzy wojsk specjalnych.

Norwegia gościem honorowym

Tradycją MSPO jest organizacja tzw. wystawy narodowej. W tym roku jej gospodarzem jest Norwegia. Skandynawowie pokażą m.in. system rakietowy NASAMS oferowany w postępowaniu na zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu w ramach programu „Narew”, przeznaczone do niszczenia okrętów rakiety NSM, które są w wyposażeniu Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych, oraz ważącego zaledwie 18 g drona wielkości dłoni: PD-100 PRS. – Współpraca polsko-norweska w zakresie obronności od wielu lat układa się doskonale i służy rozwojowi struktur NATO w północnej części Sojuszu. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego daje doskonałą możliwość do poszerzenia naszych kontaktów – mówiła w Kielcach Ine Eriksen Soreide, minister obrony Królestwa Norwegii.

Tomasz Siemoniak zapowiedział, że Polska i Norwegia prowadzą negocjacje w sprawie uruchomienia  programów badawczo-rozwojowych oraz tzw. inicjatywy smart defense, czyli np. wspólnych zakupów broni i amunicji. Szefowa norweskiego resortu obrony zapowiedziała, że wspólne  zakupy mogą dotyczyć m.in. nowych okrętów podwodnych.


Na zakończenie czterodniowych targów najlepszym produktom zostaną przyznane nagrody Defender. Swoje wyróżnienia nada także patron honorowy salonu – Prezydent RP, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Inspektorat Wsparcia. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych nagrodzi z kolei najlepsze stoisko.

XXIII Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu towarzyszą m.in. XXI Międzynarodowe Targi Logistyki oraz liczne sympozja, debaty i konferencje. W MSPO uczestniczy również Wojskowy Instytut Wydawniczy, wydawca portalu polska-zbrojna.pl, miesięcznika „Polska Zbrojna” oraz dwumiesięcznika „Przegląd Sił Zbrojnych”. Znajdziecie nas w hali F na stoisku numer 32 Ministerstwa Obrony Narodowej.

MC, KW

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsi na oceanie
 
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Zmiany w dodatkach stażowych
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapraszamy na Festiwal
I zdobyliśmy!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Armia Andersa w operacji „Honker”
Układ nerwowy Mieczników
Po przeprawie ruszyli do walki
Uwaga, transformacja!
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO