Krajowy przemysł zbrojeniowy jest bardzo ważny dla Wojska Polskiego – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak w zakładach Cegielskiego. Szef MON-u razem z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Piotrem Glińskim odwiedzili Fabrykę Pojazdów Szynowych produkującą m.in. sprzęt dla armii. Politycy wzięli też udział w przekazaniu do muzeum sreber z Funduszu Obrony Narodowej.
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki razem z wicepremierami: ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem oraz ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim odwiedzili Poznań. Wizytę w stolicy Wielkopolski politycy zaczęli od spotkania z pracownikami i zarządem zakładów H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o. – Nie ma lepszego symbolu uprzemysłowienia Polski niż zakłady Cegielskiego. To symbol historii przemysłu i historia wspaniałego sukcesu – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Szef rządu przekonywał, że zakłady Cegielskiego jeszcze kilka lat temu borykały się z trudnościami finansowymi. – Przed 2015 rokiem miały ogromne straty, powyżej 30 mln, nie było zamówień, a obroty wynosiły 39 mln złotych, w porównaniu z dzisiejszymi 390 mln. Były zwolnienia, a pracownikom nie wypłacano pensji. Firma topniała i upadała – informował Morawiecki dodając, że obecny rząd politykę gospodarczą wykorzystuje dla dobra polskiego przemysłu, by „takie perły jak Cegielski w Poznaniu odzyskiwały swój blask”.
Wicepremier, minister ON Mariusz Błaszczak podkreślił, że rok 2015 to także czas przełomu jeśli chodzi o inwestycje dotyczące Wojska Polskiego. – Powołujemy nowe jednostki i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt. Włączamy polski przemysł do łańcucha dostaw i produkcji na rzecz Wojska Polskiego. Tak też się dzieje w wypadku zakładów Cegielskiego – mówił wicepremier Błaszczak. – Chociażby elementy do programu Wisła, a więc do polskich Patriotów, również produkowane są tutaj. Wzmacniamy polski przemysł, wzmacniamy polski przemysł zbrojeniowy. Zawsze kiedy jest taka możliwość, zamawiamy sprzęt dla Wojska Polskiego w naszym przemyśle – podkreślił szef MON-u.
Później politycy wzięli udział w uroczystości przekazania sreber z Funduszu Obrony Narodowej do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Fundusz ON utworzono na mocy dekretu prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku, by zgromadzić dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia państwa przez hitlerowskie Niemcy. Fundusz zasilały dary i zapisy osób prywatnych, instytucji oraz składki społeczne. Polacy przekazywali zarówno gotówkę, jak i cenne przedmioty, m.in. kosztowności. – Janina Kurkowska-Spychajowa, jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek oraz multimedalistka mistrzostw świata, oddając swoje precjoza na rzecz FON pisała, że dla niepodległości jest w stanie oddać także życie. Prezydent Ignacy Mościcki nie spodziewał się tak ogromnego odzewu na podpisany przez niego dekret dotyczący powstania Funduszu Obrony Narodowej – powiedział w czasie uroczystości premier Morawiecki. Szef rządu przypomniał o trudnej sytuacji Polski w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. – Kleszcze dwóch potęg po wschodniej i zachodniej stronie zaciskały się wokół Polski. Polacy wiedzieli, że tylko wspólnym wysiłkiem można obronić to, co najcenniejsze: wolność i niepodległość. I dlatego na wezwanie władz zareagowali tak pięknie i powszechnie. – Te przedmioty są wspaniałym symbolem determinacji narodu polskiego w obronie ojczyzny, suwerenności i niepodległości – podkreślił Morawiecki.
Wicepremier Piotr Gliński dodał, że w zbiorach FON znalazły się zarówno przedmioty użytku codziennego, jak i artystyczne, fragmenty zastawy stołowej, pamiątki rodzinne, emblematy stowarzyszeń, puchary sportowe, obrączki, a także zboże, inwentarz żywy i oszczędności. – Słowem wszystko to, co Polacy mogli dać wspólnocie, by ją bronić. To był piękny gest serca. Łącznie zebrano miliard ówczesnych złotych, z czego darowizna indywidualna wynosiła 38 mln ówczesnych złotych – przypomniał minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Z kolei wicepremier Błaszczak podkreślił, że Fundusz ON był wyrazem patriotyzmu naszych przodków i ich miłości do ojczyzny. – Trzeba budować silne instytucje państwa polskiego z tradycją, historią i kulturą, aby nie zmarnować niepodległości. Aby nie zmarnować niepodległości trzeba też budować silne Wojsko Polskie – zaznaczał Mariusz Błaszczak. – Nasz dzisiejszy FON to patriotyczne postawy, to wstępowanie do wojska, czy to do służby zawodowej czy do wojsk obrony terytorialnej – dodał szef MON-u.
Podpisy pod aktem przekazania sreber Funduszu Obrony Narodowej do zbiorów Muzeum Narodowego złożyli premier Morawiecki, wicepremierzy Błaszczak i Gliński oraz dyrektor muzeum Tomasz Łęcki.
autor zdjęć: Wojciech Król/CO MON
komentarze