moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętamy o tragedii II wojny

Spotykamy się dziś, aby po raz kolejny ostrzec świat, by nigdy nie powtórzyło się już to, co było najstraszliwszym kataklizmem XX wieku. Niestety widzimy, że na Ukrainie Rosja wraca do imperialistycznych pragnień, aby górować nad innymi narodami – mówił prezydent Andrzej Duda na Westerplatte podczas obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Po raz kolejny Polacy o poranku 1 września spotykają się na Westerplatte, by oddać hołd pomordowanym i poległym – mówił prezydent Andrzej Duda na Westerplatte. O świcie odbyły się tam centralne uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych tuż przed godziną 4.45, kiedy 1 września 1939 roku nastąpił atak z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein" na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. Strzały niemieckiego pancernika rozpoczęły najkrwawszy w historii konflikt zbrojny.

 

Najstraszliwszy kataklizm

Prezydent przypomniał, że 83 lata temu Niemcy ogarnięte hitlerowską ideologią w porozumieniu ze swoim ówczesnym sojusznikiem Związkiem Sowieckim rozpoczęły II wojnę, napadając bez wypowiedzenia wojny na Polskę. – To była jedna z najstraszliwszych tragedii w naszych dziejach. Nie tylko dlatego, że odebrała nam wolność i państwo, ale także dlatego, że pociągnęła za sobą miliony ofiar wśród polskich obywateli i nieprzeliczone, niepowetowane straty dla naszej ojczyzny – podkreślił Duda.

Andrzej Duda w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Westerplatte broniło 182 polskich żołnierzy, a ich obrona przeszła do legendy żołnierskiego bohaterstwa. – Polscy żołnierze bronili się przez tydzień, mimo że według założenia strategicznego mieli utrzymać się niecałe 24 godziny. W Polskę i świat szedł komunikat „Westerplatte broni się nadal", który dodawał sił i wiary, że Polska przetrwa – zaznaczył Duda. Prezydent dodał, że dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem oddania ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha polskich żołnierzy.

Podkreślił jednocześnie, że II wojna położyła się cieniem na naszym kraju i do dziś w wielu miejscach nie udało się odbudować Polski tak pięknej jak była przed II wojną. – Warszawa, dziś znów wspaniała, bo nowoczesna, nie odzyskała swojego piękna, którym się szczyciła – przypomniał prezydent.

Rosyjski imperializm

Andrzej Duda dodał, że Polacy spotykają się u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża także po to, aby po raz kolejny ostrzec świat, by nigdy nie powtórzyło się już to, co było najstraszliwszym kataklizmem XX wieku. Prezydent podkreślił, że niestety obserwujemy na Ukrainie, że Rosja wraca do swoich imperialistycznych pragnień, aby górować nad innymi narodami. – To musi zostać zatrzymane! My, Polacy, rozumiemy to doskonale, dlatego czynimy wszystko, aby pomóc w obronie ukraińskim sąsiadom i wszystkim, którzy przed tą wojną uciekają – zaznaczył Duda i wezwał cały świat, aby pomóc Ukrainie i zatrzymać rosyjski imperializm. Dodał także, że naszym zadaniem jest budowanie potencjału polskiej armii, jej uzbrojenie w nowoczesny sprzęt, tak by nikt więcej się nie odważył na Polskę napaść.

Do wojny na Ukrainie nawiązał także Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony. – Przez dekady wielu zastanawiało się, jak mogło do tego dojść, że cywilizowany kraj dokonał tylu okrucieństw. Jak Europa nie reagowała na to, póki był czas? Powtarzano, że podobny koszmar i zbrodnicza beztroska nie mogą się już powtórzyć – podkreślił szef resortu obrony i dodał, że niestety dziś sytuacja się powtarza.

– Rosja w barbarzyński sposób zabija ludzi, rujnuje miasta, a część Europy nie wyciąga wniosków z tragedii wojny. Kiedyś Europa nie chciała umierać za Gdańsk. Dziś wielu nie chce pojąć, że obrona Ukrainy to największa inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo. My i nasi sojusznicy to rozumiemy – powiedział szef MON. Wicepremier podkreślił, że Polska wzmacnia swoje bezpieczeństwo, kupuje wyposażenie, rozbudowuje swoją armię, dzięki czemu jest bezpieczna siłą własnego wojska i sojuszu, którego jesteśmy częścią. – Westerplatte to dla Polaków wzór odwagi i patriotyzmu, a dla świata przestroga przed despotyzmem, imperializmem i politycznym asekuranctwem. Pamiętać to nasz obowiązek – podsumował Błaszczak.

Podczas uroczystości sztafeta pokoleń utworzona przez żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, harcerzy i uczniów klas mundurowych zapaliła Znicz Pamięci. Uczczono też poległych apelem pamięci oraz salutem armatnim. Nad głowami uczestników przeleciały polskie F-16 i amerykańskie F-22.

Szczególnym momentem obchodów było wręczenie przez prezydenta noty identyfikacyjnej rodzinie st. leg. Zygmunta Zięby, poległego obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Jego szczątki odnaleziono w 2019 roku podczas badań archeologicznych prowadzonych na Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Legionista został ranny 1 września w głowę. Zmarł następnego dnia śmiertelnie ranny po raz kolejny, tym razem w okolicę jamy brzusznej. Tożsamość poległego potwierdzono podczas badań genetycznych w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Bomby nad Wieluniem

Dziś rano uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się także w Wieluniu. O godz. 4.40. w mieście zabrzmiały syreny alarmowe. 1 września na Wieluń spadło 380 niemieckich bomb. W ataku Luftwaffe zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób, a miasto zostało prawie doszczętnie zniszczony.

– To właśnie bezbronny Wieluń padł ofiarą bardzo skalkulowanej polityki zastraszenia i zniszczenia – mówił premier Mateusz Morawiecki. Przytoczył słowa Adolfa Hitlera do generałów Wehrmachtu: „Niech litość nie ma dostępu do waszych serc, dokonajcie unicestwienia". Morawiecki podkreślał, że Polska miała być zniszczona niemal całkowicie, a Polacy mieli być wymordowani w 85 proc. – Pozostali mieli zostać niewolnikami „narodu panów” i ten plan realizowano z brutalną konsekwencją od pierwszych godzin wojny – dodał premier.

Szef rządu zaznaczył, że kiedy Niemcy zdali sobie sprawę, że los może być dla nich niekorzystny, rozpoczęli Akcję 1005, operację niszczenia śladów zbrodni. – Kiedy wspominamy tamte dni, musimy mieć świadomość, że cała niemiecka machina zbrodni brała udział w unicestwianiu Polski – dodał Morawiecki. Podkreślił też, że podczas II wojny światowej Polska straciła kilkanaście milionów ludzi. – W 1938 roku liczba ludności wynosiła 35 mln, a pierwszy spis ludności po wojnie wykazał poniżej 24 mln. Często mówimy o tych milionach, ale zapominamy, że za każdym człowiekiem kryje się koszmar wojny – zaznaczył premier.

Morawiecki podkreślił, że dziś musimy pamiętać o tamtych dniach, dbać o prawdę o przeszłości, myśleć i dbać o zadośćuczynienie. – To powinny być główne przesłanki przyświecające nam, gdy dziś myślimy o II wojnie światowej – powiedział premier.

 

 

 

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.

 


Mecenasem publikacji jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

 


Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sukces polskiej judoczki w Gruzji
 
Air Policing piątej generacji
Wojna w świecie popkultury
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
GROM szuka odważnych
Powrót treningów z wojskiem
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Walkę mają we krwi
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Sport uczy życia
Na trasie legendarnego biegu
Kraby strzelały w Danii
Kormorany, czyli praca zespołowa
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Startuje „Jaskółka”
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Defilada powraca!
Natowski dialog operacyjny
Więcej Bystrych dla armii
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
Polski wkład w „Wisłę”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
„Hubal” bije Niemców
NATO patrzy na wschód
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Będziemy produkować więcej amunicji
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Biały Dom o polskich MiG-ach
Karą mogła być tylko śmierć
F-35 w powietrzu
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Na ratunek „Rudemu”
Śladem profesjonalistów
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Słowo czekisty
Szkolenie z da Vinci
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Medic on the Battlefield
K2 uderzyły w Orzyszu
Pod okiem rangersów
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Młot na dyktatora
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Great Game on the Sea
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Celne oko strzelców CWZS-u
To dobra ustawa dla wojska
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Cegiełka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO