moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armatohaubice K9 już w Węgorzewie!

Artylerzyści z Mazur rosną w siłę! 11 Pułk Artylerii został przeformowany w 1 Mazurską Brygadę Artylerii. Żołnierze z jednostki otrzymali także nowy sprzęt – 24 armatohaubice K9 południowokoreańskiej produkcji. – Sprawnie i skutecznie wzmacniamy Wojsko Polskie – mówił na Mazurach wicepremier Mariusz Błaszczak.

Wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował w Węgorzewie o przeformowaniu 11 Pułku Artylerii w 1 Mazurską Brygadę Artylerii. – Doświadczenia z wojny w Ukrainie wskazują, że na współczesnym polu walki bardzo ważna jest artyleria. Dlatego postanowiliśmy powrócić do formuły zorganizowania wojsk artyleryjskich w naszym kraju i przywrócić do życia 1 Brygadę Artylerii – powiedział w poniedziałek szef MON-u. Przypomniał, że taka jednostka funkcjonowała wcześniej w Wojsku Polskim, jednak w 2010 roku została rozformowana.

Wicepremier Błaszczak zapowiedział, że zwiększy się również obszar, na którym będą stacjonować artylerzyści.– Pozyskujemy nieruchomość Skarbu Państwa położoną w Olecku – zaznaczył. Dzięki temu w regionie będą funkcjonowały łącznie cztery dywizjony artylerii. – To jest poważna siła, która spowoduje, że północno-wschodnia część naszego kraju będzie jeszcze bardziej bezpieczna – podkreślił szef MON-u.

Film: MON

Podczas dzisiejszej uroczystości wicepremier przekazał żołnierzom 24 armatohaubice K9A1 Thunder wyprodukowane przez południowokoreańską firmę Hanwha Defense. Uzbrojenie główne ważącego 47 t „Grzmota” to armata kalibru 155 mm, która w zależności od typu amunicji umożliwia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansie ponad 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi wielkokalibrowy (12,7 mm) karabin maszynowy. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi, a mobilność gwarantuje silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów. – Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, jak ważne jest to, aby Wojsko Polskie było silne i wyposażone w nowoczesną i skuteczną broń – powiedział wicepremier Błaszczak. Zaznaczył także, że jeżeli Polska będzie posiadała silną armię, żaden agresor nie odważy się jej zaatakować. – Skutecznie i sprawnie wzmacniamy Wojsko Polskie, czego dowodem są te armatohaubice sprowadzone z Korei Południowej – mówił szef resortu obrony.

Wicepremier zaznaczył, że od wynegocjowania warunków kupna sprzętu z Korei Południowej dla Wojska Polskiego do pierwszych dostaw minęło zaledwie kilka miesięcy. – Mamy świadomość tego, że polski przemysł zbrojeniowy produkuje bardzo podobną broń, ale nasze potrzeby są tak duże, że musimy je zaspokoić w krótkim czasie – wyjaśniał wicepremier. – W dalszej perspektywie razem z przemysłem koreańskim stworzymy wspólny projekt, który będzie odpowiadał zarówno potrzebom wojska polskiego, jak i koreańskiego – zaznaczył. Błaszczak przypomniał, że Polska chce pozyskać łącznie 672 egzemplarze tego uzbrojenia, przy czym tylko pierwsze dostawy będą dotyczyły sprzętu w wersji K9. W przyszłości do artylerzystów trafią nowocześniejsze armatohaubice K9PL, dla których bazą ma być opracowywana właśnie wersja K9A2. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie zautomatyzowanego systemu ładowania, tym samym zwiększy się liczba oddawanych strzałów na minutę z 6–8 do 9–10. Nowa wersja sprzętu zostanie także wyposażona w elektryczny system napędu wieży, automatyczny system gaśniczy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, klimatyzację, kompozytowe gąsienice, zostanie także zwiększona odporność balistyczna i przeciwminowa. Liczba członków załogi zostanie ograniczona z pięciu do trzech osób.

Oprócz tego brygada ma być wyposażona w bezpilotowce, które umożliwią żołnierzom prowadzenie rozpoznania. Zadowolenia z takiego przebiegu wydarzeń nie krył płk Mariusz Majerski, dotychczasowy dowódca 11 Pułku Artylerii. – W grudniu celebrujemy Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii. Nie mogliśmy oczekiwać większego prezentu niż przeformowanie jednostki w 1 Mazurską Brygadę Artylerii i otrzymanie 155-milimetrowych armatohaubic – powiedział. Zaznaczył także, że jest to uzbrojenie nowoczesne i sprawdzone w boju, umożliwia precyzyjną realizację zadań ogniowych, a także zapewnia bezpieczeństwo członkom załogi. – Żołnierze od razu przystąpią do szkolenia z jego obsługi – zapewnił. Poinformował także, że pierwsze ćwiczenia, w których będą brały udział nowe K9, odbędą się w marcu 2023 roku na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.

Grafika: PZ

Umowę z południowokoreańską firmą Hanwha Defense wicepremier i szef MON-u zatwierdził w lipcu. Na mocy tego porozumienia do Wojska Polskiego trafią łącznie 672 haubice samobieżne K9A1 i ich spolonizowane wersje K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, pakietami szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. Umowa wykonawcza, która została podpisana w sierpniu, doprecyzowała, że 212 egzemplarzy tego sprzętu zostanie dostarczonych w latach 2022–2026.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyńsk/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
 
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Pancerny sznyt
Śmierć przyszła po wojnie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Szpital u „Troski”
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Jak usprawnić działania służb na granicy
Oczy na Kijów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Walka – tak, ale tylko polityczna
The Suwałki Gap in the Game
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Operacja borelioza”
Szkolenie na miarę czasów
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Prezydent Zełenski w Warszawie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Spadochroniarze na warcie w UE
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Za zdrowie utracone na służbie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Mark Rutte pokieruje NATO
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Wracajcie z medalami!
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Włoski Centauro na paryskim salonie
Lato pod wodą
RBN przed szczytem NATO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Na ratunek… komandos
Feniks – następca Mangusty?
Olimp gotowy na igrzyska!
Czujemy się tu jak w rodzinie
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Formoza. Za kulisami
Pancerniacy trenują cywilów
Polsko-litewskie konsultacje
Serwis bliżej domu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Roczny dyżur spadochroniarzy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO