moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najnowocześniejszy sprzęt dla nowej dywizji

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził dziś koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów. Nowa formacja ma operować na wschodzie Polski, przede wszystkim w województwie podlaskim, a jej żołnierze otrzymają najnowszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. W skład dywizji wejdą cztery brygady.

– Nasycamy wschodnią część naszego kraju Wojskiem Polskim. Dziś zaakceptowałem koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Białymstoku, gdzie spotkał się z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego. Nowy związek taktyczny ma być rozwijany przede wszystkim w województwie podlaskim. – 1 Dywizja Piechoty Legionów powstanie między województwem warmińsko-mazurskim, na którym operuje 16 Dywizja Zmechanizowana, a województwem mazowieckim i lubelskim, na których działa 18 Dywizja Zmechanizowana – powiedział Błaszczak.

 

Będzie to piąty związek taktyczny w wojskach lądowych (pozostałe cztery to: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej oraz 12, 16 i 18 Dywizja Zmechanizowana). – Tworzymy go w układzie „czwórkowym”. Dywizja będzie miała cztery brygady, a każda z nich będzie złożona z czterech batalionów – powiedział wicepremier. Poinformował też, że jednostki będą zlokalizowane w miastach województwa podlaskiego: Łomży, Grajewie, Kolnie, Czerwonym Borze i Siemiatyczach. Oprócz brygad zmechanizowanych powstanie również brygada artylerii. – Doświadczenia z wojny w Ukrainie wskazują, że artyleria odgrywa kluczową rolę w skutecznej obronie – zauważył szef MON-u. Dowództwo 1 Dywizji Piechoty Legionów będzie się znajdować w Ciechanowie. W tym mieście powstanie też batalion czołgów. – Wybór tych lokalizacji jest poparty wojskowymi analizami – zaznaczył Mariusz Błaszczak. Wicepremier dodał, że niektóre jednostki nowej dywizji powstaną jeszcze w tym roku.

– 1 Dywizja Piechoty Legionów zostanie wyposażona w najnowocześniejszą broń. Otrzyma m.in. czołgi K2, Abramsy, armatohaubice K9, Kraby oraz systemy bezzałogowe Gladius. – Chcemy maksymalnie wykorzystać kupioną broń, która już teraz dociera do Polski – mówił Mariusz Błaszczak.

Za opracowanie koncepcji 1 Dywizji Piechoty Legionów był odpowiedzialny gen. bryg. Norbert Iwanowski, były dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, dawny szef Zarządu Analiz Wywiadowczych w Sztabie Generalnym. – Oparłem ją na trzech filarach: pierwszy, wyznaczony przez wicepremiera Mariusza Błaszczaka, to ramy dotyczące kształtu dywizji, jej liczebności i sprzętu, który będzie posiadała. Drugi filar to doświadczenia płynące z formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej. Trzeci, to zarówno budowanie liczebności dywizji, chodzi o żołnierzy oraz sprzęt, jak i osiągnięcie zdolności bojowej w kontekście krajowym i sojuszniczym – powiedział gen. Norbert Iwanowski w Białymstoku. Generał zapowiedział, że 1 Dywizja Piechoty Legionów będzie posiadała zdolności do walk militarnych oraz walk z zagrożeniami niemilitarnymi, np. ze skutkami klęsk żywiołowych.

Nowy związek taktyczny nawiązuje do historycznej 1 Dywizji Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. – Ta formacja zasłynęła twardą i zdecydowaną postawą w 1920 roku, kiedy odzyskała z rąk rosyjskich Białystok – przypomniał wicepremier Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Igor
1673299860
Miałem kiedyś okazję rozmawiać z kombatantem 1 Dywizji Piechoty. Pan Czesław Zajczek, Dom Kombatanta w Szczecinie. Mówił, że przez Odrę przeprawiali się na dłubankach i pamięta rzucanie się grantami w okopach z Niemcami. Czołgów wg niego jednostka miała za mało, więc straty były niewspółmiernie większe niż jednostek radzieckich. Pan Czesław mówił, że "został sam jak palec",bracia jego zginęli na froncie (jeden służył w dyw. generała Maczka). Nie wiem czy pan Czesław jeszcze żyje, ale jeśli żyje to na pewno byłby to wzruszający dla niego moment.
2B-A5-7A-86

Marynarz uratował turystkę w Tatrach
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
The Taste of Military Service
Historyczna „Wisła”
„Burza” nabiera kształtów
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Przygotowani na każdy scenariusz
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Polski Rosomak dalej w produkcji
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Niebo pod osłoną
Bałtycki sojusz z Orką w tle
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Snowboardzistka i pływacy na medal
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Paczka dla bohatera już w drodze!
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Piątka z czwartego wozu
Koniec bezkarności floty cieni?
Wojsko ma swojego satelitę!
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Misja na rzecz zdrowia
Gala Boksu na Bemowie
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Combat 56 u terytorialsów
Odpalili K9 Thunder
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Mundurowi z benefitami
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pancerniacy jadą na misję
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Kto zostanie Asem Sportu?
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Plan na WAM
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Dzień wart stu lat
Noc na „pasku”
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Najdłuższa noc
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Gdy ucichnie artyleria
Przełomowy czas dla WZL-2
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Sojusznicza obrona
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Panczeniści na podium w Hamar
W hołdzie poległym
Wojsko z nowym programem rozwoju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO