moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najnowocześniejszy sprzęt dla nowej dywizji

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził dziś koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów. Nowa formacja ma operować na wschodzie Polski, przede wszystkim w województwie podlaskim, a jej żołnierze otrzymają najnowszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. W skład dywizji wejdą cztery brygady.

– Nasycamy wschodnią część naszego kraju Wojskiem Polskim. Dziś zaakceptowałem koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Białymstoku, gdzie spotkał się z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego. Nowy związek taktyczny ma być rozwijany przede wszystkim w województwie podlaskim. – 1 Dywizja Piechoty Legionów powstanie między województwem warmińsko-mazurskim, na którym operuje 16 Dywizja Zmechanizowana, a województwem mazowieckim i lubelskim, na których działa 18 Dywizja Zmechanizowana – powiedział Błaszczak.

 

Będzie to piąty związek taktyczny w wojskach lądowych (pozostałe cztery to: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej oraz 12, 16 i 18 Dywizja Zmechanizowana). – Tworzymy go w układzie „czwórkowym”. Dywizja będzie miała cztery brygady, a każda z nich będzie złożona z czterech batalionów – powiedział wicepremier. Poinformował też, że jednostki będą zlokalizowane w miastach województwa podlaskiego: Łomży, Grajewie, Kolnie, Czerwonym Borze i Siemiatyczach. Oprócz brygad zmechanizowanych powstanie również brygada artylerii. – Doświadczenia z wojny w Ukrainie wskazują, że artyleria odgrywa kluczową rolę w skutecznej obronie – zauważył szef MON-u. Dowództwo 1 Dywizji Piechoty Legionów będzie się znajdować w Ciechanowie. W tym mieście powstanie też batalion czołgów. – Wybór tych lokalizacji jest poparty wojskowymi analizami – zaznaczył Mariusz Błaszczak. Wicepremier dodał, że niektóre jednostki nowej dywizji powstaną jeszcze w tym roku.

– 1 Dywizja Piechoty Legionów zostanie wyposażona w najnowocześniejszą broń. Otrzyma m.in. czołgi K2, Abramsy, armatohaubice K9, Kraby oraz systemy bezzałogowe Gladius. – Chcemy maksymalnie wykorzystać kupioną broń, która już teraz dociera do Polski – mówił Mariusz Błaszczak.

Za opracowanie koncepcji 1 Dywizji Piechoty Legionów był odpowiedzialny gen. bryg. Norbert Iwanowski, były dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, dawny szef Zarządu Analiz Wywiadowczych w Sztabie Generalnym. – Oparłem ją na trzech filarach: pierwszy, wyznaczony przez wicepremiera Mariusza Błaszczaka, to ramy dotyczące kształtu dywizji, jej liczebności i sprzętu, który będzie posiadała. Drugi filar to doświadczenia płynące z formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej. Trzeci, to zarówno budowanie liczebności dywizji, chodzi o żołnierzy oraz sprzęt, jak i osiągnięcie zdolności bojowej w kontekście krajowym i sojuszniczym – powiedział gen. Norbert Iwanowski w Białymstoku. Generał zapowiedział, że 1 Dywizja Piechoty Legionów będzie posiadała zdolności do walk militarnych oraz walk z zagrożeniami niemilitarnymi, np. ze skutkami klęsk żywiołowych.

Nowy związek taktyczny nawiązuje do historycznej 1 Dywizji Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. – Ta formacja zasłynęła twardą i zdecydowaną postawą w 1920 roku, kiedy odzyskała z rąk rosyjskich Białystok – przypomniał wicepremier Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Igor
1673299860
Miałem kiedyś okazję rozmawiać z kombatantem 1 Dywizji Piechoty. Pan Czesław Zajczek, Dom Kombatanta w Szczecinie. Mówił, że przez Odrę przeprawiali się na dłubankach i pamięta rzucanie się grantami w okopach z Niemcami. Czołgów wg niego jednostka miała za mało, więc straty były niewspółmiernie większe niż jednostek radzieckich. Pan Czesław mówił, że "został sam jak palec",bracia jego zginęli na froncie (jeden służył w dyw. generała Maczka). Nie wiem czy pan Czesław jeszcze żyje, ale jeśli żyje to na pewno byłby to wzruszający dla niego moment.
2B-A5-7A-86

Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
Kleszcze dla wojska
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tragiczny wypadek na poligonie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Rusza morski „Dragon”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Tajna misja polskiej agentki
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Ferie w mundurze
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Priorytety dla armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Carl-Gustaf w polskiej armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będzie za co kupić koreańską broń
Eurofightery znowu w Polsce
Przerwany lot „Orlika”
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lotnictwo i kobiety
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Leopardy jadą na poligon
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podoficer pies
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Preludium do selekcji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Dragon ‘24”. Zmechanizowani uderzyli w Nowej Dębie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Pamiętamy o Niezłomnych
W Jachrance o skokach spadochronowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO