moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najnowocześniejszy sprzęt dla nowej dywizji

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził dziś koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów. Nowa formacja ma operować na wschodzie Polski, przede wszystkim w województwie podlaskim, a jej żołnierze otrzymają najnowszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. W skład dywizji wejdą cztery brygady.

– Nasycamy wschodnią część naszego kraju Wojskiem Polskim. Dziś zaakceptowałem koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Białymstoku, gdzie spotkał się z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego. Nowy związek taktyczny ma być rozwijany przede wszystkim w województwie podlaskim. – 1 Dywizja Piechoty Legionów powstanie między województwem warmińsko-mazurskim, na którym operuje 16 Dywizja Zmechanizowana, a województwem mazowieckim i lubelskim, na których działa 18 Dywizja Zmechanizowana – powiedział Błaszczak.

 

REKLAMA

Będzie to piąty związek taktyczny w wojskach lądowych (pozostałe cztery to: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej oraz 12, 16 i 18 Dywizja Zmechanizowana). – Tworzymy go w układzie „czwórkowym”. Dywizja będzie miała cztery brygady, a każda z nich będzie złożona z czterech batalionów – powiedział wicepremier. Poinformował też, że jednostki będą zlokalizowane w miastach województwa podlaskiego: Łomży, Grajewie, Kolnie, Czerwonym Borze i Siemiatyczach. Oprócz brygad zmechanizowanych powstanie również brygada artylerii. – Doświadczenia z wojny w Ukrainie wskazują, że artyleria odgrywa kluczową rolę w skutecznej obronie – zauważył szef MON-u. Dowództwo 1 Dywizji Piechoty Legionów będzie się znajdować w Ciechanowie. W tym mieście powstanie też batalion czołgów. – Wybór tych lokalizacji jest poparty wojskowymi analizami – zaznaczył Mariusz Błaszczak. Wicepremier dodał, że niektóre jednostki nowej dywizji powstaną jeszcze w tym roku.

– 1 Dywizja Piechoty Legionów zostanie wyposażona w najnowocześniejszą broń. Otrzyma m.in. czołgi K2, Abramsy, armatohaubice K9, Kraby oraz systemy bezzałogowe Gladius. – Chcemy maksymalnie wykorzystać kupioną broń, która już teraz dociera do Polski – mówił Mariusz Błaszczak.

Za opracowanie koncepcji 1 Dywizji Piechoty Legionów był odpowiedzialny gen. bryg. Norbert Iwanowski, były dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, dawny szef Zarządu Analiz Wywiadowczych w Sztabie Generalnym. – Oparłem ją na trzech filarach: pierwszy, wyznaczony przez wicepremiera Mariusza Błaszczaka, to ramy dotyczące kształtu dywizji, jej liczebności i sprzętu, który będzie posiadała. Drugi filar to doświadczenia płynące z formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej. Trzeci, to zarówno budowanie liczebności dywizji, chodzi o żołnierzy oraz sprzęt, jak i osiągnięcie zdolności bojowej w kontekście krajowym i sojuszniczym – powiedział gen. Norbert Iwanowski w Białymstoku. Generał zapowiedział, że 1 Dywizja Piechoty Legionów będzie posiadała zdolności do walk militarnych oraz walk z zagrożeniami niemilitarnymi, np. ze skutkami klęsk żywiołowych.

Nowy związek taktyczny nawiązuje do historycznej 1 Dywizji Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. – Ta formacja zasłynęła twardą i zdecydowaną postawą w 1920 roku, kiedy odzyskała z rąk rosyjskich Białystok – przypomniał wicepremier Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Igor
1673299860
Miałem kiedyś okazję rozmawiać z kombatantem 1 Dywizji Piechoty. Pan Czesław Zajczek, Dom Kombatanta w Szczecinie. Mówił, że przez Odrę przeprawiali się na dłubankach i pamięta rzucanie się grantami w okopach z Niemcami. Czołgów wg niego jednostka miała za mało, więc straty były niewspółmiernie większe niż jednostek radzieckich. Pan Czesław mówił, że "został sam jak palec",bracia jego zginęli na froncie (jeden służył w dyw. generała Maczka). Nie wiem czy pan Czesław jeszcze żyje, ale jeśli żyje to na pewno byłby to wzruszający dla niego moment.
2B-A5-7A-86

O pomocy dla Ukrainy
 
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Polski wkład w „Wisłę”
Słowo czekisty
Air Policing piątej generacji
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Great Game on the Sea
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Wojna w świecie popkultury
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Celne oko strzelców CWZS-u
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Wspólne zakupy amunicji
NATO patrzy na wschód
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
To dobra ustawa dla wojska
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Startuje „Jaskółka”
Młot na dyktatora
Cegiełka na morzu
Więcej Bystrych dla armii
NATO podsumowało 2022 rok
Na ratunek „Rudemu”
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Będziemy produkować więcej amunicji
Na trasie legendarnego biegu
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Hubal” bije Niemców
Karą mogła być tylko śmierć
Defilada powraca!
Medic on the Battlefield
Garnizon US Army na stałe
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Biały Dom o polskich MiG-ach
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
GROM szuka odważnych
Nowatorskie manewry Marszałka
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
F-35 w powietrzu
Kormorany, czyli praca zespołowa
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Śladem profesjonalistów
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Pod okiem rangersów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO