moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Maroszek” wraca do Polski!

Unikatowy karabin „Maroszek” wróci za kilka tygodni do Polski! Dzięki pomocy Fundacji PZU zabytkową broń kupiło na amerykańskiej aukcji Muzeum Wojska Polskiego. Karabin kbsp wz. 38M został zaprojektowany przed wojną przez polskiego inżyniera. Udało się wyprodukować zaledwie 150 karabinów. Do dziś na całym świecie zachowało się tylko pięć sztuk broni.

Zabytkowy karabin został wystawiony do sprzedaży przez jeden z największych amerykańskich domów aukcyjnych specjalizujących się w militariach „James D. Julia”. Przedwojenny polski karabin kbsp wz. 38M „Maroszek” to prawdziwa perełka kolekcjonerska. Przed wojną wyprodukowano ich jedynie około 150 egzemplarzy. Do dziś ocalało tylko pięć (potwierdzonych oficjalnie) egzemplarzy tej broni. Jeden zabytkowy karabin – oznaczony numerem seryjnym 1014 – znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera w Niemczech. Dwie sztuki – o numerach 1019 i 1027 – są w zbiorach państwowych muzeów w Polsce. Natomiast dwa kolejne „Maroszki” – oznaczone jako 1030 i 1048 – należą do kolekcjonerów amerykańskich. Na sprzedaż wystawiono ten ostatni.

Unikatową broń kupiło na aukcji Muzeum Wojska Polskiego. Ponieważ jednak placówka nie miała wystarczających funduszy, z pomocą przyszedł największy rodzimy ubezpieczyciel. Ani przedstawiciele PZU, ani MWP nie zdradzają kwoty, za jaką „Maroszek” został wylicytowany. – Fundacja PZU od lat wspiera Muzeum Wojska Polskiego i tym razem dzięki naszemu wsparciu zbiory Muzeum zostaną wzbogacone o wyjątkowy eksponat – komentuje Agnieszka Rosa, z zespołu PR PZU S.A./PZU Życie S.A.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy „Maroszek” wróci do Polski. – Teraz walczymy z zawiłymi procedurami eksportu zabytkowej broni ze Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Roman Matuszewski, główny inwentaryzator MWP. Pracownik muzeum liczy, że wszystkie formalności nie potrwają dłużej niż kilka tygodni.

Już raz polskiemu rządowi udało się sprowadzić do kraju jeden z ocalałych „Maroszków”. W 2014 roku odkupiliśmy od amerykańskiego kolekcjonera karabin z numerem seryjnym 1019. Wówczas za przedwojenną broń trzeba było zapłacić 25 tysięcy dolarów.

Karabin samopowtarzalny kbsp wz. 38M kalibru 7.92 mm, który od nazwiska twórcy nosi nazwę „Maroszek”, powstał w połowie lat trzydziestych w ramach konkursu ogłoszonego przez Instytut Badań Materiałów Uzbrojenia. Broń wyróżniała się na tle ówczesnych konstrukcji nie tylko prostotą (miała znacznie mniej części), lecz również niezawodnością oraz celnością.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MHP/ Wojciech Paduch

dodaj komentarz

komentarze

~XXX
1494321480
Sold for $69,000
15-E2-D7-A6
~waca
1494180600
Poszedl za $ 69 tysiecy
26-8C-5A-7C

PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
 
Pani oficer za sterami Jastrzębia
„Pułaski” na Atlantyku
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Priorytety dla Tarczy Wschód
Sport kształtuje mentalność
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Ocalić resztki światła ukryte w sercu
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Czy z „zetek” będą żołnierze?
Więcej polskiego trotylu dla USA
Pracowity dyżur Typhoonów
Viva Polaki! Viva liberatori!
Tysiące świątecznych kartek dla żołnierzy
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Power is Here
Trzy dekady DGW
Spokojnych świąt na granicy!
Szef MON-u złożył życzenia żołnierzom w Krakowie
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Test wytrzymałości
Strażnik nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez technologii nie ma bezpieczeństwa
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Rodzina na wagę złota
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Pierwsza misja Gripenów
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Kolejowy sabotaż udaremniony
Medycyna na morzu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Więcej na mieszkanie za granicą
Podniebne wsparcie sojuszników
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Wyrok za tragiczny wypadek
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Zwycięstwo mordercy
Pamięć ofiar
Bliżej wojska
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Motocykliści na weterańskim szlaku
Wielkie czyszczenie poligonów
Polskie F-16 w służbie NATO
GROM pod ostrzałem
Wielka lekcja
Kadisz za bohaterów
Razem w walce ze skażeniami
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Powstaje armia dronów
Double Eagle – podwodny tropiciel
Walka z ogniem trwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO