moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Banknoty okolicznościowe ku czci dwóch oficerów RP

To m.in. dzięki 75 tonom złota Banku Polskiego, które płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Rajchman uratowali we wrześniu 1939 roku przed okupantem, powstał nasz rząd emigracyjny. Dziś, w 70. rocznicę śmierci pułkownika, pokazano banknoty okolicznościowe z wizerunkami oficerów. Przygotowała je Wytwórnia Papierów Wartościowych, ale nie trafią do obiegu.


Bohaterscy oficerowie II Rzeczypospolitej zmarli po wojnie na emigracji w Stanach Zjednoczonych, gdzie wspólnie organizowali działalność Polonii. Obaj spoczywają na nowojorskim cmentarzu w dzielnicy Quinns. Ich szczątki mają zostać sprowadzone do Polski i spocząć na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Nad organizacją pochówku czuwa komitet honorowy powołany przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Szef MON stanął na jego czele.

– To nasza powinność i honor. Rzeczpospolita musi się upominać o swoich synów, wiernych ludzi, którzy zmarli na obczyźnie, do końca służąc ojczyźnie – podkreślał dziś Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, podczas konferencji poświęconej działalności komitetu. Wiceszef MON zaznaczył też, że obaj oficerowie II RP „chcieli walczyć, domagać się, żeby Polska znalazła się w orbicie świata zachodniego, żeby nie była zdradzona i żeby jaśniała na mapie światowej jako państwo niepodległe i silne”. – Chcemy, aby wrócili do Polski, do miejsca, o którym marzyli do śmierci – mówił prof. Fałkowski.

Podczas spotkania zaprezentowano także banknoty okolicznościowe z wizerunkami płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana. Przygotowała je Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jak powiedział Piotr Woyciechowski, prezes PWPW, w ten sposób wytwórnia chciała uhonorować bohaterów i odbudować o nich pamięć. – To jest nasza misja i obowiązek moralny, o którym mówił profesor Fałkowski – powiedział Woyciechowski.

Druki przygotowane przez PWPW nie mają nominałów, zatem nie zostaną wprowadzone do obiegu. Jednak przy ich produkcji zastosowano wszelkie rodzaje zabezpieczeń używanych przy emisji banknotów będących środkami płatniczymi, takie jak grawerowanie laserowe czy mikrotekst. Na potrzeby tego projektu został nawet wyprodukowany specjalny papier ze znakiem wodnym. – Masa papierowa jest najgrubsza w tych miejscach, w których banknot ma kolor najciemniejszy, i najcieńsza tam, gdzie barwa jest najjaśniejsza – wyjaśniała Justyna Kłoska, graficzka, autorka projektu druku z wizerunkiem płk. Matuszewskiego.


Przy produkcji banknotu wykorzystano także najnowocześniejszą technikę podświetlenia UV. Co ciekawe, po naświetleniu druku ukazuje się na nim obraz sejfu oraz droga ewakuacji polskiego złota do Francji, którą zorganizowano po wybuchu II wojny światowej. Po ataku Niemiec, we wrześniu 1939 roku, kruszec wartości 400 mln zł wywieziono z Polski koleją przez Rumunię do portu w Konstancy nad Morzem Czarnym. Potem tankowcem do Stambułu i na terytorium Bejrutu podległego Francji. W październiku skarb II Rzeczypospolitej znalazł się w Never nad Loarą.

O tym, kto otrzyma banknoty, zadecydują wspólnie przedstawiciele Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Wojskowego Biura Historycznego. Dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, zapowiedział także, że WBH wraz z wydawnictwem PWPW przygotują wybór pism płk. Matuszewskiego. Licząca tysiąc stron publikacja ma zawierać pisma polityczne od czasów jego wczesnej młodości przed I wojną światową aż do śmierci w roku 1946. – Mam nadzieję, że zdążymy przed 11 listopada – powiedział Cenckiewicz. Publikacja ma się bowiem ukazać przed Świętem Niepodległości.

Członkowie komitetu opowiadali też o trudnościach, jakie napotkali, rozpoczynając proces sprowadzania szczątków oficerów do Polski. Cenckiewicz, który jest sekretarzem komitetu honorowego, wyjaśniał blokady biurokratyczne. – Musimy założyć sprawę sądową przeciwko cmentarzowi czy miastu Nowy Jork i dzielnicy Queens, gdzie leżą oficerowie, wygrać proces i uzyskać od sądu amerykańskiego zgodę, abyśmy mogli ekshumować oficerów i przenieść ich szczątki do kraju – relacjonował dyrektor WBH. Taki pozew ma niebawem złożyć minister obrony narodowej. – Liczymy, że to kwestia jednej rozprawy, ale nie wiadomo, kiedy zostanie wyznaczony jej termin – dodał Cenckiewicz, wyrażając nadzieję, że sprawa zakończy się jeszcze w tym roku, a najpóźniej wiosną 2017.

W skład komitetu honorowego wchodzą – poza Antonim Macierewiczem i Sławomirem Cenckiewiczem – także minister skarbu Dawid Jackiewicz, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, szefowie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, dyrektor Wojskowych Spraw Zagranicznych w MON, attache obrony przy Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie, prezesi PWPW i LOT-u oraz przedstawiciele Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.


Pułkownik Ignacy Matuszewski był szefem Oddziału II Naczelnego Dowództwa, odpowiedzialnym za wywiad wojskowy, także podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku. Później był m.in. attaché wojskowym w Rzymie oraz ministrem skarbu w II Rzeczypospolitej.

Major Henrych Rajchman w czasie I wojny był żołnierzem Legionów Polskich, potem służył m.in. w Biurze Inspekcji Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie oraz jako attaché wojskowy w Tokio. Był wiceministrem, a potem ministrem przemysłu i handlu II RP.

Obaj oficerowie na polecenie polskiego rządu we wrześniu 1939 roku nadzorowali ewakuację 75 ton złota Banku Polskiego do Francji. Majątek ten pomógł w tworzeniu polskiej armii i działalności rządu emigracyjnego gen. Władysława Sikorskiego.

W 1941 roku obaj przedostali się do Stanów Zjednoczonych, gdzie organizowali Komitet Narodowy Amerykanów Polskiego Pochodzenia oraz Instytut Józefa Piłsudskiego. Matuszewski zmarł nagle w 1946 roku, a Rajchman w 1951.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppłk Marek Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze

~babcia
1479926460
gdzie będzie można kupić banknoty - powinny to być banknoty kolekcjonerskie a nie tylko dla wybranych bez ogólnych znanych kryteriów
36-36-15-EA
~Kiete
1478726700
Dajcie nam kupić dla dzieci
86-2A-28-81
~mauzer
1472543220
Panowie... chcecie propagować historię dla współczesnych by pamiętali o dawnych bohaterach, jednocześnie ograniczając produkcję banknotów z tymi postaciami do absolutnego minimum. Banknot jest piękny, to trzeba przyznać, więc zamiast drukować kilka sztuk dla wąsko zakrojonej grupy, nie lepiej nadać banknotowi nominał np. 20 zł i wypuścić jako pełnoprawny banknot kolekcjonerski dla zbieraczy i pasjonatów na cały kraj? proponowałbym to przemyśleć.
F4-D6-53-14
~kolumbia1
1471668540
Świetnie że wyjdzie taki banknot-szkoda że bez nominału - gdzie można go kupić.
68-11-95-BF
~lolumbia1
1471609020
Bardzo dodrze że będzie taki banknot,rarytas dla kolekcjonerów. Gdzie będzie można go zakupić do własnej kolekcji.
57-2D-BA-50
~Karol
1470314160
Bohaterów polskich Polacy powinni poznawać, a WY udając, że im hołd składacie, ukrywacie przed Narodem.
B3-2A-2F-F8

Flota Bayraktarów w komplecie
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO