-
Ostatnia droga „Wodza”. Przyjaciele, przełożeni i podkomendni pożegnali na Powązkach gen. broni Waldemara SkrzypczakaArmiaBył punktem odniesienia i pozostanie nim zawsze – w sprawach militarnych, wojskowych, ale też energii, dowcipu, sympatii, którą wzbudzał – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na mszy pogrzebowej gen. broni Waldemara Skrzypczaka. Urna z prochami oficera została dzisiaj pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Generał zmarł w poniedziałek 21 lipca w wieku 69 lat.
-
Naczelny dowódca sił NATO w Europie z wizytą w Polsce. Szef MON-u: Sojusz z USA jest trwały, sprawdzony i niezawodnyArmiaBezpieczeństwo Europy, współpraca transatlantycka i wojskowa pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – to główne tematy, które zostały poruszone podczas rozmowy wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza i gen. Alexusa Grynkewicha. Naczelny dowódca sił NATO w Europie odbył w piątek pierwszą wizytę w Polsce.
-
Rząd przyjął nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument, opisujący cele i zadania państwa, czeka na podpis prezydentaPolitykaNienaruszalność terytorium, zachowanie niepodległości, bezpieczeństwo obywateli i państwa, zrównoważony rozwój i aktywne dążenie do takiego kształtowania międzynarodowego ładu, by ten był korzystny dla Polski – takie są podstawowe założenia Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, którą przyjął dziś rząd.
-
Amerykańskie gwarancje kredytowe dla Polski. 4 mld dolarów z programu Foreign Military Financing na modernizację wojskaPolitykaJesteśmy gotowi spożytkować te pieniądze najlepiej jak potrafimy: dla transformacji i modernizacji polskiej armii, dla budowy najsilniejszych zdolności obronnych w Europie – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu umowy o udzielenie Polsce przez Stany Zjednoczone Ameryki gwarancji kredytowych na sumę 4 mld dolarów.
-
Dzisiaj w Warszawie pożegnamy gen. Waldemara Skrzypczaka. Jakim żołnierzem był „Wodzu” i jakim zapamiętamy go na zawsze?Armia„Wodzu, będzie nam Ciebie brakowało…”, to jedna z najczęściej powtarzających się fraz w komentarzach po śmierci gen. Waldemara Skrzypczaka. Za tymi słowami zwykle stoją byli podwładni, koledzy z armii, ale nie tylko. Generał był „wodzem” także dla dziennikarzy zajmujących się tematyką wojny i wojska. Do końca swoich dni ciężko na ten tytuł i szacunek pracował.
-
WZT-3 – kolejna generacja polskiego wozu zabezpieczenia technicznego sprawdza się w kraju i za granicąSprzętPo krajowym i eksportowym sukcesie WZT-2 Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” nie zwolniły tempa. Wojsko Polskie miało coraz więcej czołgów T-72, opracowano więc nowszy typ wozu zabezpieczenia technicznego opierając się na konstrukcji radzieckiego czołgu. Tak powstał WZT-3 – wielofunkcyjny pojazd, który również zyskał uznanie, nie tylko w Polsce.
-
Polski astronauta jest już w kraju. Dziś na Lotnisku Chopina w Warszawie witały go tłumy z biało-czerwonymi chorągiewkamiSpołecznośćMam nadzieję, że za pięć lat polski sektor kosmiczny będzie odgrywał wiodącą rolę w technologiach kosmicznych w Europie – mówił Sławosz Uznański-Wiśniewski po powrocie do Polski. Astronauta wylądował dziś na warszawskim lotnisku Okęcie, gdzie powitał go m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON-u.
-
Sportowcy CWZS-u – szer. Adela Piskorska i st. szer. spec. Maciej Bem – wicemistrzami 32. Letniej UniwersjadySportZ trzema srebrnymi medalami wracają reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego z 32. Letniej Uniwersjady zorganizowanej w Niemczech. Dwa tytuły wicemistrzyni studenckich igrzysk wywalczyła pływaczka szer. Adela Piskorska i jeden florecista st. szer. spec. Maciej Bem. Natomiast pływaczka st. szer. spec. Aleksandra Polańska zajęła piąte miejsce.
-
Mówi się o nich, że są „specjalsami Straży Ochrony Kolei”. Właśnie przeszli szkolenie z żołnierzami z WATPoligonTajniki taktyki w terenie, najskuteczniejsze techniki rozpoznania i podstawy walki w bliskim kontakcie. Instruktorzy z Wojskowej Akademii Technicznej przeprowadzili szkolenie dla funkcjonariuszy Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei. W programie kursu znalazły się również zajęcia z medycyny pola walki, a także na strzelnicy.
-
Leopard 2PL – chroni lepiej, walczy skuteczniej. To efekt zmian wprowadzonych do czołgu w wersji 2A4SprzętJeszcze lepsza ochrona balistyczna, poprawiona skuteczność ognia, a także większa funkcjonalność. Polska Grupa Zbrojeniowa we współpracy z niemiecką Rheinmetall wprowadziła liczne zmiany do czołgu Leopard w wersji 2A4. Pierwszy zmodernizowany wóz był gotowy w 2021 roku i otrzymał oznaczenie Leopard 2PL M1.
-
Żołnierze WZZ Podlasie musieli użyć broni gładkolufowej podczas zatrzymania agresywnych migrantów na granicy z BiałorusiąArmiaWczoraj o godzinie 20.37, w okolicach Narewki grupa osób nielegalnie przekroczyła granicę Polski od strony Białorusi. Żołnierze Zgrupowania Zadaniowego Podlasie, aby zatrzymać nielegalnych migrantów, użyli m.in. broni gładkolufowej. Jeden z mężczyzn został postrzelony gumową kulą i wymagał interwencji medycznej. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
-
Cel: uszczelnić zachodnią granicę i zapobiegać nielegalnej migracji. Żołnierze i Straż Graniczna razem dla bezpieczeństwaArmiaPomagają w prowadzeniu kontroli, patrolują teren, działają zarówno na przejściach granicznych, jak i dbają o szczelność zielonej granicy. Około tysiąca żołnierzy WOT-u i Żandarmerii Wojskowej wspiera Straż Graniczną w działaniach w celu zapobiegania nielegalnej migracji. Mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak przebiega operacja „Bezpieczny Zachód”.
-
Od PT-91 Twardy, przez Leopardy 2A5, po Abramsy i K2 Black Panther. Poznajcie sprzęt, którym dysponują polscy pancerniacySprzętBez jednostek pancernych wyposażonych w nowoczesny sprzęt: czołgi, bojowe wozy piechoty, pojazdy wsparcia trudno wyobrazić sobie współczesną armię. Stanowią one główną siłę wojsk lądowych, przeznaczoną do odpierania uderzeń i prowadzenia działań zaczepnych. Zapraszamy do lektury serwisu specjalnego poświęconego pojazdom będącym w wyposażeniu polskich wojsk pancernych.
-
Uchwycić w obiektywie powietrzne operacje czy desant na morzu? Nam się udało. „GROM. Jest taka siła” – ten album warto mieć!SpołecznośćSą tu fotografie z selekcji, szkolenia na wodzie czy w powietrzu. Część nigdy nie była publikowana – mówi Michał Niwicz, autor zdjęć do albumu „GROM. Jest taka siła”. – To osobista opowieść o elitarnej jednostce – dodaje Ewa Korsak, dyrektorka Wojskowego Instytutu Wydawniczego, współautorka albumu. Ma on charakter kolekcjonerski, dziś rusza przedsprzedaż!
Poligon
Ogień z Grotów wyborowych w Nowej Dębie |
Tak szkolą sterników wojsk specjalnych |
Moc Czarnych Panter |
Sprzęt
Społeczność
Cel: wyszkolić podoficeraNie każdy po Legii Akademickiej chce wstąpić do wojska, ale dzięki temu szkoleniu każdy zyskuje nowe umiejętności i możliwości – mówi płk pil. Mirosław Guzdek, dowódca 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Jego jednostka szkoli właśnie 48 studentów z całej Polski. Jakie oczekiwania mają legioniści i czym się różnią od dobrowolsów? |
|
Misje
Orlik na AlfęCztery miesiące podzielone na szkolenia własne i ćwiczenia z sojusznikami, do tego ciągłe zagrożenie sygnałem „Alpha”. Zobaczcie, jak wygląda służba polskich lotników, którzy patrolują niebo państw bałtyckich w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing. W litewskiej bazie Szawle stacjonuje XIII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik. |
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołuPrzez pół roku będzie operował na Bałtyku. Weźmie udział w ćwiczeniach „Northern Coasts”, operacji usuwania starych min, a także patrolach na najważniejszych szlakach żeglugowych. Trałowiec ORP „Necko” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża już za kilka dni dołączy do SNMCMG1 – stałego zespołu sił przeciwminowych NATO. |
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni |
Nie żyje żołnierz PKW Irak |
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16 |
Prawo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedziIle czasu musi upłynąć, by można było awansować na kolejny stopień podoficera aktywnej rezerwy? Czy instruktor SERE, który bierze udział w zajęciach, zyskuje prawo do nadgodzin? I czy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu zawsze skutkuje wydaleniem ze służby? Eksperci z Ministerstwa Obrony Narodowej tłumaczą, jak interpretować przepisy zawarte w ustawie o obronie ojczyzny. |
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowyTa zmiana na pewno ucieszy! Resort obrony chce rozszerzyć katalog żołnierzy uprawnionych do otrzymywania dodatkowych pieniędzy za pełnienie dyżurów bojowych w ramach np. systemu obrony powietrznej Polski i NATO. Przygotowana przez MON nowelizacja przepisów w tej sprawie ma także jednolicić wysokość stawki za każdy dyżur. |
Terytorialsi zawitają do Płocka |
Rekompensaty na ostatniej prostej |
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych |
więcej w tym dziale
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwaDo 2028 roku Polska będzie samowystarczalna pod względem produkcji amunicji – zapewniał w Sejmie wiceminister obrony Cezary Tomczyk. MON szacuje, że polskie zakłady przemysłu obronnego będą produkować 200 tys. sztuk amunicji wielkokalibrowej rocznie. To wzrost aż o 3,5 tys. proc. – Osiągnięcie takich zdolności jest prawdziwym patriotyzmem – mówił Tomczyk. |
PGZ buduje suwerenność amunicyjnąW Polskiej Grupie Zbrojeniowej powstaną trzy fabryki amunicji, a inwestycja obejmie rozbudowę dotychczasowych ośrodków oraz budowę nowych linii technologicznych. Zapowiedział to dzisiaj wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Za kilka tygodni poznamy też dostawcę technologii produkcji amunicji 155 mm dla PGZ-etu. |
Polacy i Holendrzy razem dla obronności |
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u |
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy |
więcej w tym dziale
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie„Rosyjskie drony uderzyły w fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy. Szef zakładu powiedział mi przed chwilą, że celowo, z trzech kierunków. Są ranni, w tym dwoje ciężko poparzonych. Działają służby ukraińskie, także nasz konsulat. Zbrodnicza wojna Putina przybliża się do naszych granic”, poinformował dziś w serwisie X Radosław Sikorski, szef MSZ-etu. |
|
aktualności MON
Obchody Święta Wojska Polskiego 2025 - Dziękujemy za waszą służbę
32. Doroczna Konferencja Armii Europejskich (CEA)
Już za miesiąc defilada wojskowa i parada morska pod hasłem „Dziękujemy za Waszą służbę”
komentarz
Rewolucja w inwestycjach obronnych. Polska uruchamia „tryb turbo” dla bezpieczeństwa państwa
polecamy
z jednostek
-
Żołnierskie rzemiosłoTrzecie w tym roku powołanie ochotników do przemyskich Terytorialsów w ramach „Wakacji z WOT”Kolejne posiedzenie rządowego zespołu sterującego programu „Tarcza Wschód”
-
Wielkopolscy saperzy mają za sobą kolejne szkolenieLekka piechota szkoliła się... w wodzie!Wiceminister Paweł Bejda na IDEF 2025 w Stambule
-
Przysięga i wręczenie Chorągwi WP dla 6 MBOTWakacje w szykuCharytatywny bieg dookoła Polski z terytorialsami
-
Kontynuacja i przyszłość współpracy obronnejPomorscy terytorialsi uczą się od bohatera Armii KrajowejWakacje z wojskiem w 10 Brygadzie
-
Kapitan "Jaskółka"20 PBOT usuwała skutki nawałnicyPrzysięga w Jaśle – nowi terytorialsi w szeregach 3 PBOT
-
Jak Orlęta stają się Orłami?
To uczelnia najlepszych i najsłynniejszych polskich pilotów! Szkoła Orląt w Dęblinie w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Pokazujemy współczesne oblicze Lotniczej Akademii Wojskowej: metody szkolenia oraz nowoczesne samoloty i trenażery, na których ćwiczą podchorążowie. Ale też przypominamy o tych, którzy tworzyli legendę tej niezwykłej uczelni. -
Umacnianie ściany wschodniej
Ma liczyć ponad 30 tys. żołnierzy i w razie sytuacji kryzysowej natychmiast wejść do działania, bez konieczności „pogoni za rezerwistą”. Na początku 2026 roku ma otrzymać wyrzutnie Homar-K, a w 2027 – czołgi K2 Black Panther. – Wysoki poziom gotowości mamy osiągnąć w 2034 roku – mówi gen. dyw. dr Norbert Iwanowski, dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów. -
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Leopard 2A5 to owoc modernizacji słynnego niemieckiego czołgu. Pierwszej, którą przeprowadzono od czasu zakończenia zimnej wojny. Choć plany były bardziej ambitne, ostatecznie wóz w wersji 2A5 uzyskał mocniejszy pancerz niż jego poprzednik, nowocześniejszą elektronikę i syst... -
BWP-1 – historia na dekady
Był pierwszym bojowym wozem piechoty na świecie. Przez kilka dekad stanowił również o sile polskiej piechoty zmechanizowanej. BWP-1 lata świetności ma już zdecydowanie za sobą. W powszechnej opinii uchodzi za konstrukcję przestarzałą, która – zgodnie z planami modernizacji a... -
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Nie amerykański, nie europejski a transatlantycki. Szczyt w Hadze potwierdził, że nie będzie pęknięcia w Sojuszu. Unia Europejska wspiera NATO, aby mogło wzmocnić zdolności obronne. O tym, jak zmieni się Pakt Północnoatlantycki po decyzjach, które zapadły w Holandii mówi „Polsce Zbrojnej” Paweł Zalewski, wiceminister obrony narodowej. -
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Najważniejszą decyzją, którą zapadła podczas szczytu NATO, jest bezsprzecznie ta dotycząca zwiększenia wydatków na obronność do 5 proc. PKB. Jednak dla Polski równie ważne są deklaracje sojuszników o skierowaniu swoich sił na wschodnią flankę. O szczegółach w rozmowie z „Polską Zbrojną” mówi wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. -
Strażnicy polskiego nieba
Wyjątkowa sesja air-to-air. Polskie F-16 i MiG-29 oraz szwedzkie JAS 39 Gripen wystartowały z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, a następnie leciały nad Półwyspem Helskim. Wydarzenie było związane z misją Air Policing, czyli patrolowaniem przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO, w której Szwecja – jako nowy członek Sojuszu – bierze udział po raz pierwszy. Zapraszamy na podniebną wyprawę! -
Droga do zespołu bojowego GROM
Zespół bojowy w GROM-ie tworzą doskonale wyszkoleni żołnierze, nazywani tu operatorami. Wykonują powierzone im misje na lądzie, w powietrzu, na morzu czy w przestrzeni cyber. To wyselekcjonowani ludzie, po ciężkich ćwiczeniach, bowiem droga do zespołu bojowego GROM-u jest długa i wyczerpująca. A ci, którzy ją przejdą, mogą liczyć na najtrudniejsze zadania, których sukces świętowany jest w absolutnej ciszy.
-
Zmodernizowany Leopard 2PLAbramsy od marinesCombat Lifesaver w 12 BrygadzieTak walczyły pancerne kolosy
-
PT-91, czyli trzy dekady twardej służbyNabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwaŻołnierze na polsko-białoruskiej granicyPancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
-
Wojsko Polskie na Open'erze!Artyleryjski ogień na morskim poligonieBWP-1 – historia na dekadyPancerny kot w polskim wojsku
-
Misja: odbić budynekKawalerzyści na skałkachK2. Azjatycka panteraSpadochroniarze gotowi na misję