Francja pomoże Polsce w jej staraniach o dołączenie do Korpusu Europejskiego. Ściślej współpracować mają też siły specjalne, morskie i lotnictwo obydwu krajów – to tylko niektóre założenia listu intencyjnego, który podpisali szefowie polskiego i francuskiego resortu obrony.
Fot. Piotr Molecki/ Kanclaria Prezydenta.
– Chcemy, aby Polska i Francja tworzyły wspólnie obronność Europy – podkreślił prezydent Francji Francoise Holland. Wczoraj spotkał się z Bronisławem Komorowskim. Prezydent Polski i szef MON, Tomasz Siemoniak, przyjechali do Paryża na uroczystości z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Ministrowie obrony obydwu państw, Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy wojskowej i przemysłowej. – O potrzebie zacieśnienia współpracy mówili oni już podczas styczniowego spotkania. Teraz robimy kolejny krok – mówi Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.
Wizyta ministra Tomasza Siemoniaka w bazie morskiej w Breście w kwietniu 2013 r. Fot R. Pellegrino/ Ministère de la Défense.
W liście intencyjnym znalazła się zapowiedź działań, które mają doprowadzić do wzmocnienia obydwu państw, ale także NATO oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE.
Francja deklaruje, że będzie wspierać Polskę, która chce zostać członkiem Korpusu Europejskiego. Jest to jednostka szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Została utworzona z myślą o operacjach kryzysowych, humanitarnych i ratunkowych. Na koncie ma misje w Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz Afganistanie. Polska na razie w Korpusie jest tak zwanym państwem ramowym.
Na tym jednak nie koniec. Polsko-francuskie porozumienie zakłada bowiem szerszą współpracę marynarek wojennych, sił specjalnych (do polskiego dowództwa w Krakowie został niedawno oddelegowany oficer łącznikowy), lotnictwa. Tutaj Francuzi są szczególnie zainteresowani współdziałaniem, które dotyczy strategicznego transportu lotniczego czy tankowania w powietrzu. Polsko-francuska współpraca ma obejmować także nabywanie sprzętu i programów uzbrojenia, wymianę doświadczeń na temat posiadanej broni.
Resorty obrony i spraw zagranicznych zobowiązały się ponadto do regularnego organizowania dwustronnych konsultacji. Najbliższe mają się odbyć w grudniu tego roku. Za rok zostanie też podsumowany pierwszy etap współpracy, o której mówi list intencyjny.
Współpraca wojskowa Polski i Francji ma długą i bogatą tradycję. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wkrótce na Zatoce Biskajskiej rozpoczną się ćwiczenia „Spontex 2013”, organizowane przez francuską Marynarkę Wojenną. Weźmie w nich udział fregata rakietowa ORP „Kościuszko”. Z kolei jesienią na poligonach Polski i państw bałtyckich odbędą się manewry „Steadfest Jazz 2013”. Będzie nimi kierował generał Gilles Fugier, dowódca Korpusu Szybkiego Rozmieszczenia z Lille. W ten sposób francuscy sztabowcy przygotowują się do objęcia dowodzenia nad częścią lądową Sił Odpowiedzi NATO w 2014 roku.
Wizyta prezydenckiej delegacji we Francji potrwa dwa dni. Dzisiaj jej członkowie oraz polscy żołnierze wezmą udział w obchodach 68. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Uroczystości odbędą się pod Łukiem Tryumfalnym w Paryżu.
autor zdjęć: Piotr Molecki (Kanclaria Prezydenta), R. Pellegrino (Ministère de la Défense)
komentarze