Na interwencję w Mali Francja wydała do dziś blisko 30 milionów euro. Najwięcej na transport wojska i użycie lotnictwa. Francuzi mają też problem z malijskimi sojusznikami, których oskarżono o dokonywanie na odzyskanych terenach egzekucji i grabieży.
Informację na temat kosztów operacji w Afryce Zachodniej podał wczoraj francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian w wywiadzie udzielonym telewizji France24, tygodnikowi „L'Express” i radiu RFI. Zastrzegł, że to wstępne szacunki. – Najwięcej kosztował nas na razie transport – stwierdził szef resortu obrony.
Francuskie media wyliczyły, że w ubiegłym roku dzień misji w Afganistanie pochłaniał około 1,4 mln euro, a operacja „Harmatan” w Libii była o 300 tys. euro droższa. Najkosztowniejsze jest użycie lotnictwa. Godzina lotu myśliwca Rafale kosztowała w 2010 roku 26,8 tys. euro, a Mirage 2000 – 11,7 tys. euro. Na przelot śmigłowcem Tigre trzeba przeznaczyć 25,1 tys. euro. Pytany o ostatnie operacje lotnictwa francuski minister obrony powiedział, że atakowało ono w rejonie miast Timbuktu i Gao. Celami były składy paliw i amunicji, poligony, dowództwa. Jean-Yves Le Drian dodał, że działania te mają nie dopuścić do odtworzenia się grup dżihadystów, którzy wycofali się z Diabaly. Poza realnymi zniszczeniami naloty wpływają demoralizująco na wrogów. Mieszkańcy północnomalijskiego miasta Kidal powiedzieli, że z obawy przed atakami lotniczymi wielu zażartych islamistów nie przybyło na piątkowe modły w meczetach.
W szeregach malijskich islamistów doszło też do podziału. Cześć członków ugrupowania Ansar Dine powołała do życia Islamski Ruch Azawadu (Mouvement islamique de l’Azawad, MIA). Na jego czele stanął Algabas Ag Intalla. Do MIA dołączył m.in. Mohamed Ag Arib, były rzecznik Ansar Dine. Grupa odcina się od poprzedniego ugrupowania i terroryzmu. MIA chce rozmawiać z władzami Mali i Francji, by uniknąć walk w regionach Kidal i Menaka.
Minister Le Drian nie chciał konkretnie odpowiedzieć, czy francuski kontyngent w Mali, który liczy 2300 żołnierzy, zostanie wzmocniony. – Być może liczba ta nie pozostanie na tym poziomie, być może w pewnym momencie zostanie zmniejszona – powiedział minister. Według dostępnych informacji w rozpoczętą 11 stycznia operację „Serval” jest już zaangażowanych ponad 3 tys. francuskich żołnierzy. Francuzi wykorzystują do ataków powietrznych 12 myśliwców – sześć Mirage 2000D, cztery Rafale i dwa Mirage F1CR, wspierane przez pięć latających cystern C-135FR. Działania rozpoznawcze prowadzą morskie samoloty patrolowe Atlantique 2 z bazy w stolicy Senegalu Dakarze. Informacje zbierają też dwa drony typu Harfang. Jednak problemem jest ich zużycie podczas misji w Afganistanie. W ciągu trzech lat Harfangi spędziły w powietrzu 5 tys. godzin.
W operację w Mali zaangażowano też 20 śmigłowców, w tym bojowe Gazelle i Tigre oraz wielozadaniowe Puma. Podczas działań jedna z „gazeli” została zniszczona, a druga uszkodzona. Francuskie wojska lądowe dysponują czołgami na kołach AMX-10RC i ERC-90 Sagaie oraz kołowymi transporterami opancerzonymi VAB. Niebawem dołączą do nich najnowsze bojowe wozy piechoty VBCI. W mediach francuskich pojawiły się informacje, że do Mali wysłane będą też czołgi Leclerc.
Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka oskarżyła malijską armię o „serię egzekucji” w centrum i na zachodzie kraju. Miało do nich dojść w miejscowościach Sevare, Mopti i Nioro. W pierwszej z nich zabito co najmniej 11 osób w obozie wojskowym. Ofiarami padali Tuaregowie i Arabowie, którym zarzucono przynależność do dżihadystów albo szpiegostwo. Zabijano też osoby, które nie mogły udowodnić swej tożsamości lub miały „jasną skórę”. Wojsko miało też dokonywać grabieży. Francuski minister obrony Le Drian zaapelował w środę do malijskiej armii, by była „bardzo czujna” na takie incydenty, ponieważ jej „honor jest zagrożony”. Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka chce powołania niezależnej komisji, która ustali skalę zjawiska.
Źródła: RFI, AFP, PAP, leexpress.fr, nouvelobs, lesechos.fr
Dyskusja na portalu polska-zbrojna.pl, czy Polska powinna zaangażować się w operację w Mali i jak mógłby wyglądać nasz wkład w europejską misję.
minister Tomasz Siemoniak | gen. dyw. Bogusław Pacek | prof. Roman Kuźniar |
O interwencji w Mali czytaj też:
Bomby spadły na przedmieścia Timbuktu |
|
Francuscy żołnierze maszerują na północ |
Francja wyśle więcej żołnierzy do Mali |
|
Unia Europejska wyśle żołnierzy do Mali |
autor zdjęć: Ministère de la Défense
komentarze