moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unia Europejska wyśle żołnierzy do Mali

Kraje Unii Europejskiej zdecydowały o wysłaniu do Mali wojskowej misji szkoleniowej – poinformowały służby prasowe Rady UE. Wojska francuskie wspólnie z lokalną armią prowadzą operację lądową przeciwko islamistom, którzy opanowali północ kraju.


Chociaż nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii jeszcze trwa, to najważniejsza decyzja została już ogłoszona.

Za kilka tygodni Unia wyśle do Mali około 200 instruktorów wojskowych i prawie 250 żołnierzy do ich ochrony. Misja UE nie będzie mieć charakteru bojowego, chociaż w Afryce Zachodniej toczy się wojna pomiędzy islamskimi partyzantami a wojskami rządowymi wspieranymi przez żołnierzy francuskich. Jak zapowiedział wczoraj polski szef MSZ Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, niewykluczone, że wśród nich będą także Polacy.

W samym Mali po samolotach przyszła pora na czołgi. Ruszyła pierwsza operacja lądowa interwencyjnych wojsk francuskich. Francuzi, wspólnie z żołnierzami malijskimi, walczą z islamistami na ulicach miasta Diabaly, 350 km na północ od stolicy Bamako. Rebelianci zajęli tę miejscowość 14 stycznia. Świadkowie widzieli w rejonie miasta Niono zmierzającą w kierunku Diabaly kolumnę około 30 francuskich czołgów na kołach ERC-90 Sagaie uzbrojonych w 90-milimetrowe armaty. Media informują też o francuskich pojazdach pancernych wyjeżdżających z Bamako w kierunku północnym.

– W Mali jest 1400 francuskich żołnierzy – zakomunikował minister obrony Jean-Yves Le Drian. Oznacza to, że ich liczba powiększyła się o 600 w stosunku do danych ze środy. Trzon tych sił stanowią trzy kompanie piechoty morskiej. Są tam też pancerne pododdziały Legii Cudzoziemskiej i spadochroniarze. Oprócz Sagaie jednostki te dysponują silniej uzbrojonymi wozami AMX-10RC, a także kołowymi transporterami opancerzonymi VAB i lekkimi pojazdami VBL. Lotnictwo armii ma w Mali uzbrojone śmigłowce Gazelle, ale pojawiły się informacje, że dotrą tam lepiej opancerzone i uzbrojone maszyny Tigre. Danych o przeciwniku dostarczają Francuzom m.in. bezzałogowe statki powietrzne Harfang i samoloty Mirage F1CR. Wrogie cele atakują natomiast myśliwce Mirage 2000D i Rafale, wspierane przez latające cysterny C-135F.

Z operacją francuską w Mali jest związany wczorajszy atak islamistów na pole gazowe Tigantourine koło In Amenas w południowo-wschodniej Algierii. Napastnicy wzięli zakładników, wśród których było według różnych informacji od 20 do 41 cudzoziemców, w tym obywatele Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Norwegii, Irlandii i Japonii. Prawdopodobnie zginęło dwóch lub trzech zakładników, między innymi Brytyjczyk. W oświadczeniu, jakie się pojawiło w mauretańskich mediach, terroryści zażądali przerwania przez Francję interwencji militarnej.

Do Mali przybywają już pierwsze wojska krajów afrykańskich. Do stolicy Bamako z Kaduny w Nigerii ma przylecieć 190-osobowa kompania. Do wschodniego Mali wjechała z Nigru kolumna złożona z 200 żołnierzy, pojazdów pancernych, artylerii i cystern z paliwem.

Dowódcy wojskowi uzgodnili, że w ciągu dziesięciu dni członkowie Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej mają przysłać do Mali 2000 żołnierzy. Docelowo ma ich być 3300. Dowódcą operacji będzie generał Sheha Abdulkadir. Największe z państw – Nigeria – ma dostarczyć 900-osobowy kontyngent. Burkina Faso, Niger, Senegal i Togo obiecały po pół tysiąca żołnierzy, a Benin 300. W tym tygodniu do misji postanowiły dołączyć dwa państwa – Ghana, która zadeklarowała 120 saperów, i Gwinea mająca dostarczyć 125 wojskowych. Skierowanie do Mali aż 2000 żołnierzy zapowiedział Czad. – Zamierzamy wysłać pułk piechoty i dwa bataliony wsparcia – powiedział radiu France International minister spraw zagranicznych Czadu Moussa Faki Mahatma.

Niemcy zaoferowały do przerzutu afrykańskich wojsk dwa samoloty transportowe C-160 Transall (o niemieckiej polityce w sprawie Mali można przeczytać w komentarzu Justyny Gotkowskiej, eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich). Francuzi korzystają już z brytyjskich transportowców C-17, którymi przewożą z kraju do Afryki pojazdy pancerne i inny sprzęt. Taki sam samolot postanowiła udostępnić im Kanada. Dwa transportowce C-130 i śmigłowiec A-109 do ewakuacji medycznej (drugi będzie w rezerwie) obiecała Belgia. 75 Belgów ma stacjonować w Bamako. Dania zadeklarowała jeden samolot C-130-30 i 40 żołnierzy. Hiszpanie postanowili udostępnić Francuzom swe lotniska wojskowe, a Włosi udzielić im wsparcia logistycznego.

Francuzi zdecydowali się na wkroczenie do Mali w ubiegły piątek, kiedy islamiści kontrolujący północ tego kraju ruszyli na południe, w kierunku garnizonowego miasta Mopti i Sevare, gdzie się znajduje ważne lotnisko. Istniała obawa, że wkroczą do malijskiej stolicy Bamako. Oficjalnie Francuzi rozpoczęli operację od ataku śmigłowców Gazelle na kolumnę pojazdów rebeliantów. Jednak niewymienieni z nazwiska dyplomaci z Rady Bezpieczeństwa ONZ powiedzieli w środę, że pierwszymi, którzy ruszyli do walki z islamistami byli żołnierze francuskich wojsk specjalnych. Tydzień temu wylądowali w centrum kraju.

Źródła: AFP, BBC News, Reuters, defense.gouv.fr, aviatonweek.com, casanet.net, cphpost.dk, meretmarine.com, Sinhua, PANA, New York TimesCzy Polska powinna zaangażować się w operację w Mali? Jak mogłaby taka misja wyglądać? Dyskusja na portalu polska-zbrojna.pl

wr

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze


Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
 
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Mielec wraca do odrzutowców
F-16 lecą na Litwę
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Oczy na wschodnią flankę
Niespokojna granica
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Zespół NATO na bojowo
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Nocny szturm na polską granicę
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Święto żołnierzy artylerii
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Harduny dla strażaków?
Słowo jak odcisk palca
Lekcja wojska od górali
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Dowódca generalny na granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Śladem „białych kurierów”
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Reforma administracji wojskowej
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wojskowa politechnika świętuje
Niemiec z Goździkiem
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Legioniści wkraczają do Warszawy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W BBN o sytuacji na granicy
Sojusznicze wsparcie na granicy
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Podchorążowie na posterunku
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Orlik po raz dziesiąty
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Bryza na południowej flance
W jedynym słusznym kierunku
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
„Tumak ’21” na finiszu
Logistic Network
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
W Sejmie o kondycji PGZ
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
SOMA dla specjalsów
Nastał dzień krwi i chwały…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO