moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO za interwencją francuską w Mali

Sytuacją w Mali i militarnym zaangażowaniem Francji w tym kraju zajmie się w poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ. Posiedzenie zwołano na wniosek Francuzów. Interwencję francuskich sił zbrojnych w Afryce poparło NATO, a także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Francja zdecydowała się na wkroczenie do Mali, bo poprosił ją o to prezydent Dioncound Traore. Paryż obawia się o los swych obywateli, których na terenie państwa leżącego w Afryce Zachodniej wciąż pozostaje kilka tysięcy.

Operację Francuzów w Mali poparło NATO. Rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu poinformowała, że Sojusz z zadowoleniem przyjął decyzję o interwencji militarnej. Podkreśliła jednocześnie, że Francja nie zwróciła się do NATO z prośbą o pomoc w prowadzeniu operacji w Afryce. – Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni zagrożeniami, jakie mogą stanowić organizacje terrorystyczne w Mali nie tylko dla tego kraju, lecz także dla regionu i dlatego z zadowoleniem witamy wysiłki całej społeczności międzynarodowej zmierzające do wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz bardzo szybką akcję Francji w celu odparcia ofensywy organizacji terrorystycznych – powiedziała Oana Lungescu.

W piątek, 11 stycznia, Paryż wysłał do Mali 300 swoich żołnierzy. Celem interwencji wojskowej o nazwie „Operacja Serval” jest powstrzymanie islamskich rebeliantów, a następnie wyparcie ich z terenów Azawadu (północno-wschodnia część Mali), który w kwietniu ubiegłego roku jednostronnie proklamował niepodległość. Islamscy rebelianci skupieni wokół ugrupowań Al-Kaida Islamskiego Maghrebu i Ansar Dine wprowadzili na terytorium Azawadu prawo szariatu. Francja obawia się o los swych obywateli, których na terenie Mali wciąż pozostaje kilka tysięcy.

W niedzielę interwencję poparła Wielka Brytania. Według jej premiera, Davida Camerona, Mali może stać się „nowym ogniskiem terroryzmu u wrót Europy”. Brytyjczycy udzielili Francji logistycznej pomocy – do Mali poleciały dwa brytyjskie samoloty transportowe. Londyn nie wyśle natomiast do Afryki swoich żołnierzy.

Francję i Mali – byłą francuską kolonię – łączą bliskie więzi polityczne i gospodarcze. W ostatnich latach Francja interweniowała kilkakrotnie na wniosek rządów swych byłych kolonii afrykańskich np. w Czadzie, Nigrze i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Malijscy rebelianci są dość dobrze wyposażeni, dysponują m.in. bronią z magazynów libijskich, splądrowanych po upadku Muammara Kaddafiego. Dotychczasowe straty francuskie to dwa śmigłowce. Nie żyje także jeden z francuskich pilotów. Wspólne siły malijsko-francuskie odbiły miasto Konna. Francuskie samoloty prowadziły też nalot na opanowane przez rebeliantów miasto Gao na północy kraju. Rebeliantom natomiast udało się zająć miasto Diabaly ok. 400 km od stolicy kraju, na terenie kontrolowanym dotychczas przez rząd malijski.

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zatwierdziła interwencję zbrojną. Siły interwencyjne ECOWAS mają liczyć 3300 żołnierzy.

Zaniepokojone sytuacją w Mali jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – Opowiadamy się za współpracą międzynarodową na rzecz przywrócenia stabilności w tym kraju – czytamy w oświadczeniu MSZ.  W MON nie mówi się na razie o decyzjach militarnych, bo też nikt nie zwracał się z prośbą o polską pomoc w tej sprawie. – Nie dostaliśmy żadnych rozkazów. Czekamy na decyzje przełożonych i bacznie obserwujemy to, co dzieje się teraz na świecie – mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Generał od stycznia dowodzi Grupą Bojową UE.

Źródło: BBC, PAP, rp.pl

O interwencji francuskich wojsk w Mali czytaj także:

Londyn wspiera interwencję w Mali

Francuska interwencja w Mali. MSZ popiera

MKS

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1358266560
GJ Sorry masz rację. Jeszcze raz przepraszam.. .
00-B3-ED-57
~GJ
1358250480
Scoobydoo Ty chyba jesteś walnięty, propaganda jankesów miesza Ci w łbie,chcesz wysyłać naszych na wszystkie wojenki a skąd weźmiesz tylu żołnierzy i czym ich przetransportujesz a na końcu z czego to zapłacisz.Żołnierz szkolony w walce ginie 100 razy szybciej niż na poligonie.Chcesz łapać wszystkie sroki za ogon a tak się nie da,choć niekiedy świta Ci normalne myślenie ( chodzi o europejskie siły a nie chore NATO ) ale za pustymi politycznymi chęciami stworzenia takich sił muszą iść czyny a więc zakup sprzętu europejskiego,udział w europejskich programach itd.wtedy Europa będzie widziała że chcemy a nie gadanie że tak a kupowanie sprzętu u jankesów, żydków itd.....
A7-2B-37-21
~scoobydoopoznan
1358190180
Myślę, że powinniśmy sami zgłosić chęć pomocy i mieć przygotowany pułk a docelowo brygadę. 1. Żołnierz szkolony w walce równy jest 3 siedzącym w kraju. 2. Polska zgłaszała potrzebę budowania Europejskich Sił Zbrojnych, których - uważam - powinniśmy być fundamentem dziedzinie wojsk lądowych, stąd wysłanie takiego kontyngentu Francji uwiarygodniłoby nas jako partnera europejskiego , ponieważ pewnie wokół nich (Francuzów) będą się takowe siły rozwijać. Warunki : 1. zgoda parlamentu EU . 2. My dajemy ludzi EU całość finansuje, również zakup sprzętu , który okaże się potrzebny w trakcie misji i stanie się własnością Polskiej (europejskiej) Armii
00-B3-ED-57

W Sejmie o kondycji PGZ
 
„Tumak ’21” na finiszu
Afganistan. Czas wracać do domu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Słowo jak odcisk palca
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
F-16 lecą na Litwę
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Bryza na południowej flance
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Lekcja wojska od górali
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Reforma administracji wojskowej
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
W jedynym słusznym kierunku
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Nowy stopień w siłach zbrojnych
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Logistic Network
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Oczy na wschodnią flankę
Niespokojna granica
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Sojusznicze wsparcie na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
SOMA dla specjalsów
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Legioniści wkraczają do Warszawy
Nocny szturm na polską granicę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Niemiec z Goździkiem
Harduny dla strażaków?
Podchorążowie na posterunku
Święto żołnierzy artylerii
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Wojskowa politechnika świętuje
W BBN o sytuacji na granicy
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Zespół NATO na bojowo
Mecz z mistrzem!
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Mielec wraca do odrzutowców
Dowódca generalny na granicy
Orlik po raz dziesiąty
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Nastał dzień krwi i chwały…
Śladem „białych kurierów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO