moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO za interwencją francuską w Mali

Sytuacją w Mali i militarnym zaangażowaniem Francji w tym kraju zajmie się w poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ. Posiedzenie zwołano na wniosek Francuzów. Interwencję francuskich sił zbrojnych w Afryce poparło NATO, a także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Francja zdecydowała się na wkroczenie do Mali, bo poprosił ją o to prezydent Dioncound Traore. Paryż obawia się o los swych obywateli, których na terenie państwa leżącego w Afryce Zachodniej wciąż pozostaje kilka tysięcy.

Operację Francuzów w Mali poparło NATO. Rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu poinformowała, że Sojusz z zadowoleniem przyjął decyzję o interwencji militarnej. Podkreśliła jednocześnie, że Francja nie zwróciła się do NATO z prośbą o pomoc w prowadzeniu operacji w Afryce. – Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni zagrożeniami, jakie mogą stanowić organizacje terrorystyczne w Mali nie tylko dla tego kraju, lecz także dla regionu i dlatego z zadowoleniem witamy wysiłki całej społeczności międzynarodowej zmierzające do wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz bardzo szybką akcję Francji w celu odparcia ofensywy organizacji terrorystycznych – powiedziała Oana Lungescu.

W piątek, 11 stycznia, Paryż wysłał do Mali 300 swoich żołnierzy. Celem interwencji wojskowej o nazwie „Operacja Serval” jest powstrzymanie islamskich rebeliantów, a następnie wyparcie ich z terenów Azawadu (północno-wschodnia część Mali), który w kwietniu ubiegłego roku jednostronnie proklamował niepodległość. Islamscy rebelianci skupieni wokół ugrupowań Al-Kaida Islamskiego Maghrebu i Ansar Dine wprowadzili na terytorium Azawadu prawo szariatu. Francja obawia się o los swych obywateli, których na terenie Mali wciąż pozostaje kilka tysięcy.

W niedzielę interwencję poparła Wielka Brytania. Według jej premiera, Davida Camerona, Mali może stać się „nowym ogniskiem terroryzmu u wrót Europy”. Brytyjczycy udzielili Francji logistycznej pomocy – do Mali poleciały dwa brytyjskie samoloty transportowe. Londyn nie wyśle natomiast do Afryki swoich żołnierzy.

Francję i Mali – byłą francuską kolonię – łączą bliskie więzi polityczne i gospodarcze. W ostatnich latach Francja interweniowała kilkakrotnie na wniosek rządów swych byłych kolonii afrykańskich np. w Czadzie, Nigrze i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Malijscy rebelianci są dość dobrze wyposażeni, dysponują m.in. bronią z magazynów libijskich, splądrowanych po upadku Muammara Kaddafiego. Dotychczasowe straty francuskie to dwa śmigłowce. Nie żyje także jeden z francuskich pilotów. Wspólne siły malijsko-francuskie odbiły miasto Konna. Francuskie samoloty prowadziły też nalot na opanowane przez rebeliantów miasto Gao na północy kraju. Rebeliantom natomiast udało się zająć miasto Diabaly ok. 400 km od stolicy kraju, na terenie kontrolowanym dotychczas przez rząd malijski.

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zatwierdziła interwencję zbrojną. Siły interwencyjne ECOWAS mają liczyć 3300 żołnierzy.

Zaniepokojone sytuacją w Mali jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – Opowiadamy się za współpracą międzynarodową na rzecz przywrócenia stabilności w tym kraju – czytamy w oświadczeniu MSZ.  W MON nie mówi się na razie o decyzjach militarnych, bo też nikt nie zwracał się z prośbą o polską pomoc w tej sprawie. – Nie dostaliśmy żadnych rozkazów. Czekamy na decyzje przełożonych i bacznie obserwujemy to, co dzieje się teraz na świecie – mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Generał od stycznia dowodzi Grupą Bojową UE.

Źródło: BBC, PAP, rp.pl

O interwencji francuskich wojsk w Mali czytaj także:

Londyn wspiera interwencję w Mali

Francuska interwencja w Mali. MSZ popiera

MKS

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1358266560
GJ Sorry masz rację. Jeszcze raz przepraszam.. .
00-B3-ED-57
~GJ
1358250480
Scoobydoo Ty chyba jesteś walnięty, propaganda jankesów miesza Ci w łbie,chcesz wysyłać naszych na wszystkie wojenki a skąd weźmiesz tylu żołnierzy i czym ich przetransportujesz a na końcu z czego to zapłacisz.Żołnierz szkolony w walce ginie 100 razy szybciej niż na poligonie.Chcesz łapać wszystkie sroki za ogon a tak się nie da,choć niekiedy świta Ci normalne myślenie ( chodzi o europejskie siły a nie chore NATO ) ale za pustymi politycznymi chęciami stworzenia takich sił muszą iść czyny a więc zakup sprzętu europejskiego,udział w europejskich programach itd.wtedy Europa będzie widziała że chcemy a nie gadanie że tak a kupowanie sprzętu u jankesów, żydków itd.....
A7-2B-37-21
~scoobydoopoznan
1358190180
Myślę, że powinniśmy sami zgłosić chęć pomocy i mieć przygotowany pułk a docelowo brygadę. 1. Żołnierz szkolony w walce równy jest 3 siedzącym w kraju. 2. Polska zgłaszała potrzebę budowania Europejskich Sił Zbrojnych, których - uważam - powinniśmy być fundamentem dziedzinie wojsk lądowych, stąd wysłanie takiego kontyngentu Francji uwiarygodniłoby nas jako partnera europejskiego , ponieważ pewnie wokół nich (Francuzów) będą się takowe siły rozwijać. Warunki : 1. zgoda parlamentu EU . 2. My dajemy ludzi EU całość finansuje, również zakup sprzętu , który okaże się potrzebny w trakcie misji i stanie się własnością Polskiej (europejskiej) Armii
00-B3-ED-57

Przygotowania czas zacząć
 
Szpej na miarę potrzeb
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojsko inwestuje w Limanowej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
Cena wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO