Żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfowali w prestiżowym rankingu „Złote Kolce”. Najlepszymi lekkoatletami Polski w 2024 roku zostali mat Wojciech Nowicki i st. szer. Natalia Bukowiecka. Ten sam duet wygrał ranking w zeszłym roku. Gala podsumowująca plebiscyt Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Mat Wojciech Nowicki wyprzedził w rankingu kolegę ze swojej konkurencji Pawła Fajdka, płotkarza Jakuba Szymańskiego, kulomiota Michała Haratyka i tyczkarza Pawła Liska. Natomiast st. szer. Natalia Bukowiecka (znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Kaczmarek) zdobyła więcej punktów od młociarki Anity Włodarczyk, sprinterki Ewy Swobody, płotkarki Pii Skrzyszowskiej i oszczepniczki Marii Andrejczyk.
Zwycięzca rankingu w tym sezonie po raz trzeci w karierze wywalczył tytuł mistrza Europy. Złoty medal zapewnił mu rzut w ostatniej serii na odległość 80,95 m. Na paryskich igrzyskach nie udało mu się stanąć na podium – zajął siódme miejsce. Mat Wojciech Nowicki podziękował za pomoc w odniesieniu sukcesów trenerce Joannie Fiodorow i całemu sztabowi szkoleniowemu oraz grupie zawodników, z którą odbywa treningi. – To oni są ze mną na co dzień i pomagają w realizacji planów – podkreślił młociarz i podziękował kibicom za to, że go wspierają nie tylko gdy osiąga sukcesy, lecz także gdy przydarzą się i słabsze starty.
St. szer. Natalia Bukowiecka w tym roku jako jedyna z polskich lekkoatletów stanęła na podium paryskich igrzysk – zdobyła brąz w biegu na 400 m. Została też w Rzymie mistrzynią Europy, gdzie pobiła rekord Polski ustanowiony w 1976 roku przez Irenę Szewińską. Wywalczyła również z koleżankami tytuł wicemistrzowski w sztafecie 4x400 m podczas mistrzostw świata sztafet. Lekkoatletka przyznała, że ten sezon był dla niej wyjątkowy i podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do jej sukcesów, a zwłaszcza trenerowi Markowi Rożejowi.
Na Stadionie Śląskim przyznano również inne wyróżnienia. Na trenera roku po raz drugi z rzędu wybrano Marka Rożeja. Nagrodę za odkrycie 2024 roku w polskiej lekkiej atletyce przyznano 18-letniemu Hubertowi Trościance, wicemistrzowi świata do lat 20 w dziesięcioboju. Za wydarzenie roku uznano Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, podczas którego pobito dwa rekordy świata. Za promotora polskiej lekkiej atletyki uznano województwo śląskie, mianem przyjaciela „królowej sportu” uhonorowano Marcina Rosengartena, dyrektora Memoriału Skolimowskiej, tytuł mecenasa lekkiej atletyki zaś otrzymało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ponadto tytuł sponsora roku przyznano Grupie Orlen.
Podczas lekkoatletycznej gali odbyła się też ceremonia pożegnania kończących kariery sportowców. Na ten krok zdecydowali się: sprinterki st. szer. spec. Małgorzata Hołub-Kowalik i st. szer. spec. Anna Kiełbasińska, sprinterzy Jakub Krzewina i Przemysław Słowikowski, płotkarka st. szer. Joanna Linkiewicz, maratończyk plut. Henryk Szost, tyczkarz plut. Paweł Wojciechowski, dyskobol Robert Urbanek, biegająca na średnich dystansach mat Angelika Cichocka i chodziarz Rafał Augustyn.
Prestiżowy ranking „Złote Kolce” organizowany jest od 1970 roku. Jego pomysłodawcą był dziennikarz sportowy Andrzej Gowarzewski. Organizatorami plebiscytu od samego początku były Polski Związek Lekkiej Atletyki i dziennik „Sport” (jednak z końcem listopada zeszłego roku zaprzestano wydawania w tradycyjnej papierowej formie ostatniego dziennika sportowego na rynku, który ukazywał się nieprzerwanie od 1945 roku). Ostatnio „Sport” w roli współorganizatora rankingu zastąpił „Przegląd Sportowy”. Najwięcej zwycięstw – 10 – odniosła w rankingu Anita Włodarczyk, rekordzistka świata w rzucie młotem. Mat Wojciech Nowicki laureatem plebiscytu został po raz piąty – triumfował w 2018, 2020, 2021, 2023 i 2024 roku. Natomiast st. szer. Natalia Bukowiecka „Złote Kolce” zdobyła dwukrotnie – w tym i ubiegłym roku.
autor zdjęć: Tomasz Kasjaniuk/ Polski Związek Lekkiej Atletyki
komentarze