Na siódmym torze po siódmy medal

Pierwszy medal w lekkiej atletyce, a siódmy dla reprezentacji Biało-Czerwonych na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich wywalczyła st. szer. Natalia Kaczmarek. Lekkoatletka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wytrzymała ciążącą na niej presję i dobiegła do mety na medalowej pozycji. Z czasem 48,98 s zajęła trzecie miejsce. Wygrała Dominikanka Marileidy Paulino.

– W końcu doczekaliśmy się medalu lekkoatletów. Bardzo się cieszę, że to pierwsze trofeum zdobyła reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Siódemka okazała się dla niej szczęśliwa. Biegnąc na siódmym torze wywalczyła dla Polski siódmy medal na paryskich igrzyskach – mówi kmdr Janusz Porzycz, szef CWZS-u. Oficer ma nadzieję, że to nie ostatni medal Biało-Czerwonych zdobyty na Stade de France. Liczy również, że na finiszu igrzysk o dobre wyniki postarają się jeszcze sportowcy „armii mistrzów”, a pewna przynajmniej srebrnego medalu w boksie szer. Julia Szeremetą dostarczy kibicom wielu emocji.

St. szer. Natalia Kaczmarek startowi indywidualnemu w biegu na 400 m na paryskich igrzyskach podporządkowała wszystko. Choć przed trzema laty w Tokio wywalczyła dwa medale olimpijskie w sztafetach – złoty w mieszanej i srebrny w rywalizacji kobiet – w Paryżu zrezygnowała z występów w biegach rozstawnych. W nagrodę za skoncentrowanie się wyłącznie na jednej konkurencji wywalczyła w niej upragniony medal. Medalową kolekcję z igrzysk uzupełniła o pierwsze indywidualne trofeum.

Na ostatnią prostą biegu po brąz lekkoatletka CWZS-u wbiegła na czwartej pozycji. Prowadziła główna kandydatka do końcowego zwycięstwa Marileidy Paulino z Dominikany. Aktualna mistrzyni świata nie oddała prowadzenia i triumfowała z wynikiem 48,17 s. Ustanowiła nim nowy rekord olimpijski. Drugie miejsce zajęła Salwa Eid Naser z Bahrajnu – biegła 48,53 s. Natomiast st. szer. Natalia Kaczmarek po znakomitym finiszu pewnie wywalczyła trzecią lokatę.

W drodze do finału st. szer. Natalia Kaczmarek odniosła dwa zwycięstwa. Wygrała swój bieg eliminacyjny z czasem 49,98 s. Natomiast w półfinale uzyskała jeszcze lepszy wynik – 49,45 s. Najszybciej w półfinałach pobiegła natomiast pochodząca z Nigerii i biegająca w barwach Bahrajnu Salwa Eid Naser. Mistrzyni świata z 2019 roku wygrywając pierwszy bieg uzyskała wynik 49,08 s. Drugi rezultat zanotowała z kolei aktualna mistrzyni świata Marileidy Paulino z Dominikany, która z czasem 49,21 s wygrała drugi półfinał. Lekkoatletka CWZS-u w półfinałowych seriach uzyskała zaś trzeci wynik dnia.

St. szer. Natalia Kaczmarek oprócz sukcesu na bieżni paryskiego Stade de France w startach indywidualnych może się pochwalić m.in. tytułem wicemistrzyni świata 2023 oraz mistrzyni Europy 2024. Warto przypomnieć, że zdobywając w czerwcu w Rzymie złoto na mistrzostwach Starego Kontynentu wynikiem 48,98 s, pobiła rekord Polski, który 48 lat temu ustanowiła Irena Szewińska. Natomiast przed trzema tygodniami na mityngu Diamentowej Ligi w Londynie Kaczmarek pobiegła jeszcze lepiej – rekord kraju poprawiła o 0,08 s.

„Brązowa” Natalia dołączyła do sześciorga żołnierzy-sportowców z „armii mistrzów”, którzy wpisali się na listę medalistów paryskich igrzysk. Przed nią na olimpijskim podium stanęło czterech wioślarzy (st. szer. Fabian Barański, szer. Mateusz Biskup, szer. Dominik Czaja i szer. Mirosław Ziętarski), kajakarka górska szer. Klaudia Zwolińska i rekordzistka świata we wspinaczce sportowej st. szer. spec. Aleksandra Mirosław.