Huta Stalowa Wola S.A. odkupiła od chińskiego koncernu LiuGong sprzedany mu ponad 11 lat temu dział huty, w którym produkowano maszyny budowlane. Spółka ze Stalowej Woli odzyskała nie tylko budynki i maszyny, lecz także ponad 550 pracowników. Jan Szwedo, prezes HSW, zapowiada, że dzięki temu będzie możliwe zwiększenie produkcji haubic Krab, moździerzy Rak i BWP Borsuk.
Chiński koncern LiuGong to jeden z największych na świecie producentów maszyn budowlanych. W 2012 roku Chińczycy kupili część cywilną Huty Stalowej Woli S.A., czyli dział, w którym produkowano maszyny budowlane. Była to wówczas największa chińska inwestycja w Polsce. Jednak w ostatnim czasie przedstawiciele Skarbu Państwa prowadzili negocjacje, by odkupić chińskie udziały. Rozmowy udało się zakończyć kilka dni temu i 1 października HSW odzyskała sprzedany teren wraz z dwoma halami i specjalistycznymi maszynami.
Do HSW wróci również ponad 550 osób, dotychczas zatrudnionych w chińskim koncernie. Z tymi pracownikami spotkali się we wtorek Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której podlega spółka ze Stalowej Woli, oraz Jan Szwedo, szef HSW. Przekonywali oni, że dzięki pozyskaniu pracowników oraz odzyskaniu budynków zwiększą się możliwości huty. – Obecnie jesteśmy w stanie produkować ponad 50 Krabów, ale nasza docelowa liczba to ponad 100 sztuk – mówił prezes Jan Szwedo. Zapewnił, że huta będzie mogła osiągnąć takie możliwości w ciągu roku. HSW zamierza także produkować rocznie podobną liczbę wozów bojowych piechoty. – Mówimy jeszcze o moździerzach Rak i wozach towarzyszących. Do tego dochodzą nam jeszcze wyrzutnie Chunmoo i HIMARS – wyliczał Szwedo. – Mam nadzieję, że będziemy mogli rozwijać produkcję kolejnych ważnych dla polskich sił zbrojnych rozwiązań – dodał prezes Sebastian Chwałek.
Ani Chińczycy, ani Polacy nie ujawniają wartości transakcji. Wiadomo jednak, że PGZ i HSW wykorzystały w tym celu środki, które huta otrzymała w ramach dokapitalizowania przez Skarb Państwa. Jak powiedział obecny na wtorkowej uroczystości Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, na konto HSW trafiło do tej pory ponad 600 mln zł dofinansowania, ale całość państwowej pomocy przeznaczonej na zwiększenie mocy produkcyjnych wyniesie 1,8 mld zł.
HSW to producent armatohaubic Krab, moździerzy automatycznych Rak. Huta jest także w trakcie przygotowań do uruchomienia pełnoskalowej produkcji nowej polskiej konstrukcji – bojowych wozów piechoty Borsuk.
autor zdjęć: HSW
komentarze