moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cywile trenują pod okiem żołnierzy

Obsługa broni, podstawy taktyki, survivalu czy udzielania pierwszej pomocy rannym – to tylko niektóre z zagadnień, z jakimi mieli okazję zapoznać się uczestnicy zajęć „Trenuj z wojskiem”, które odbyły się w sobotę. Chętnych do tego, aby zmierzyć się z zadaniami postawionymi przez żołnierzy jak zwykle nie brakowało. Ale czy zapał wystarczył, aby im sprostać?

Akcja „Trenuj z wojskiem”, w ramach której cywile mogą zapoznać się z podstawami żołnierskiego rzemiosła, trwa od początku października. W weekend odbyła się jej kolejna edycja. Tym razem bramy dla ochotników otworzyły: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, 20 Brygada Zmechanizowana w Morągu, 2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie i 7 Brygada Obrony Wybrzeża w Lęborku.

Na zajęciach, które odbyły się w tej ostatniej jednostce, stawiło się 85 osób. – To bardzo dobry wynik, bo trening odbywa się w długi weekend, a to czas, kiedy wiele osób podróżuje – mówi mł. chor. sztab. Tomasz Dettlaff z 7 BOW. Podoficer dodaje, że wśród uczestników zajęć byli zarówno ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem, jak i osoby bardziej doświadczone, np. byli żołnierze, którzy chcieli po prostu przypomnieć sobie to, czego uczyli się przed laty. – Jedno ich łączy, wszyscy byli bardzo zaangażowani w realizację zadań, jakie przygotowali dla nich żołnierze – ocenia mł. chor. sztab. Tomasz Dettlaff.

Jakim wyzwaniom musieli sprostać uczestnicy zajęć? Wojskowi z 7 Brygady przygotowali dziesięć punktów nauczania. Uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się jak składać i rozkładać broń, załadować i podczepić do niej magazynek, rzucać granatem, zakładać maskę przeciwgazową, udzielać pierwszej pomocy. Poznali też podstawy walki wręcz, taktyki, survivalu i sprawdzali swoją celność na symulatorze „Śnieżnik”. – Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące obsługi broni, oraz te, które uczyły jak radzić sobie w trudnej sytuacji, np. kiedy konieczne będzie rozpalenie ogniska czy pozyskanie wody – relacjonuje mł. chor. sztab. Dettlaff.

Podobny program szkolenia przygotowali instruktorzy z 20 Brygady Zmechanizowanej. Jak wyjaśnia mjr Krystian Sobiecki, także w Morągu stawiły się osoby interesujące się wojskiem, jak i te, które chciały zdobyć nowe umiejętności. – Pojawiło się sporo młodzieży, ale też starsze osoby, m.in. lekarze czy nauczyciele – informuje i dodaje: – Pogoda nam dopisała, uczestnicy nie tylko nauczyli się nowych rzeczy, ale też świetnie się bawili. I o to nam chodziło.

Zajęcia z cyklu „Trenuj z wojskiem” w 20 Brygadzie Zmechanizowanej odbyły się już dwa razy, ale – jak przyznaje mjr Krystian Sobiecki – cały czas do jednostki napływają pytania od kolejnych osób zainteresowanych szkoleniem. Wielu uczestników mówiło, że chciałoby raz jeszcze wziąć udział w zajęciach, inni namawiają do tego swoich bliskich. – Trudno się temu dziwić. Wiedza, którą tu przekazujemy, może okazać się przydatna również w czasach pokoju, jest więc po prostu potrzebna – zaznacza major.

Każdy, kto ukończył trening, otrzymał dyplom i zaproszenie na wojskowe ognisko. Ci, którym zajęcia szczególnie przypadły do gustu, mieli także możliwość porozmawiania z wojskowymi o tym, co zrobić aby zasilić szeregi armii.

Zajęcia z jesiennego cyklu „Trenuj z wojskiem” będą się odbywały do końca listopada. Rozpoczynają się o 8 rano i trwają do godziny 16.00. Na ten czas resort obrony zapewnia wszystkim uczestnikom wyżywienie oraz ubezpieczenie.

Harmonogram szkoleń:

19 listopada
Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana
Giżycko – 15 Brygada Zmechanizowana
Dęblin – Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Białystok – 18 Pułk Rozpoznawczy

26 listopada
Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
Tomaszów Mazowiecki – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Gołdap – 15 Pułk Przeciwlotniczy

Udział w zajęciach może wziąć każdy, kto nie ma więcej niż 65 lat i posiada polskie obywatelstwo. W związku z tym, że liczba miejsc jest ograniczona, trzeba się jednak wcześniej zapisać.

Ze względu na duże zainteresowanie akcją „Trenuj z wojskiem” Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło zorganizować zimową edycję szkolenia. O tym, gdzie i w jakim terminie odbędą się zajęcia, będziemy informować na łamach „Polski Zbrojnej”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: CSMW, sierż. Agata Groszyk/ 20 BZ, CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Wojskowe Oscary przyznane!
Orzeł dla bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Zmiany w dodatkach stażowych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Gry wojenne w szkoleniu
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pływacy i maratończycy na medal
Wyszkolenie sprawdzą w boju
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Rajd ku czci saperów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
I zdobyliśmy!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pierwsi na oceanie
Po przeprawie ruszyli do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO