moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kraby dla artyleryjskiego Centrum Szkolenia

Nowe Kraby trafiają do wojska. Dziś podpisaliśmy aneks do umowy na dostawę elementów do dywizjonowych modułów Regina – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Hucie Stalowa Wola, producentowi tego uzbrojenia, udało się wypracować oszczędności podczas realizacji kontraktu. Dzięki temu do toruńskiego Centrum Szkolenia trafią dwie dodatkowe armatohaubice.

155-milimetrowe armatohaubice Krab, uzbrojone w działo o długości 52 kalibrów, to obecnie najnowocześniejszy system artylerii lufowej w Wojsku Polskim. Wart 4,5 mld zł kontrakt na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina, łącznie 96 Krabów, Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Hutą Stalowa Wola w grudniu 2016 roku. Dzisiaj Kraby są już w wyposażeniu trzech jednostek – 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie (trafiły tam w sierpniu 2017), 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie (pierwsze egzemplarze przekazano jednostce w marcu 2019 roku) oraz 23 Śląskiego Pułku Artylerii (październik i grudzień 2020).

Pierwsze dostawy nowego uzbrojenia zostały skierowane do jednostek liniowych. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia, centralny ośrodek szkolenia artylerzystów, odpowiedzialny za kształcenie kadr tego rodzaju wojsk, nie dysponował do tej pory własnymi haubicami. Szkolenie prowadzone było z wykorzystaniem egzemplarzy użyczonych przez pułki. Wkrótce to się zmieni. Dzisiaj podpisany został aneks do kontraktu z 2016 roku, na mocy którego do 2022 roku do toruńskiej szkoły trafią dwa Kraby wraz z wozem dowodzenia oraz pojazdami logistycznymi – wozem amunicyjnym oraz remontu uzbrojenia i elektroniki. Wartość kontraktu to około 100 mln zł.

REKLAMA

To efekt oszczędności, jakie w czasie realizacji tego kontraktu udało się wypracować Hucie Stalowa Wola. W ramach rozliczeń z zamawiającym, czyli Ministerstwem Obrony Narodowej, producent dostarczy wojsku dwa dodatkowe działa. Trafią one do toruńskiego CSAiU. – Realizacja programów długookresowych jest tym, na czym zależy wszystkim spółkom skupionym w PGZ. Pozwala to na bardziej optymalne kosztowo i pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych zaangażowanie naszych zakładów – mówi Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której częścią jest HSW. – Dlatego m.in. zabiegamy o to, by resort uwzględniał w swoich planach zakupowych dłuższą perspektywę czasową i większe ilości sprzętu. Dobrym tego przykładem jest właśnie program „Regina”. Uzyskane oszczędności, które MON może przeznaczyć na domówienie dodatkowego sprzętu, są właśnie efektem rozpisanego na lata programu – wyjaśnia prezes.


Grafika: PZ

Bartłomiej Zając, prezes HSW, podkreśla, że rekordowa dla polskiej zbrojeniówki umowa z 2016 roku na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina jest realizowana zgodnie z przyjętym terminarzem. Na początku grudnia br. pierwsze dwie baterie Krabów, czyli szesnaście dział, osiem wozów dowodzenia, cztery wozy amunicyjne i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki, trafiły do 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. W przyszłym roku jednostka ta otrzyma jeszcze osiem Krabów oraz trzy wozy dowodzenia i dwa wozy amunicyjne. – Cieszę się, że realizacja programu idzie sprawnie i zgodnie z planem. To dla naszego zakładu bardzo ważne, bo gwarantuje stabilność i pracę na kolejne lata. Nie bez znaczenia jest fakt, że oprócz samego sprzętu, który trafia do jednostek, szkolimy też żołnierzy, którzy mają go używać. W ten sposób usprawniamy proces eksploatacji Krabów, sprzętu z najwyższej półki – podkreśla Bartłomiej Zając.

W skład DMO Regina wchodzą – poza 24 samobieżnymi armatohaubicami Krab kal. 155 mm – trzy wozy dowódczo-sztabowe, osiem wozów dowódczych, sześć wozów amunicyjnych i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Lufy prosto z Huty
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Combining Two Worlds
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polak najlepszym podoficerem NATO
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Misja, która zmieniła polską armię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podwodne centrum przyszłości
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Zginęli, bo byli Polakami”
Grot – rozwojowa konstrukcja
Rusza PKW Islandia
Sukcesy żołnierzy na AFN
Afganistan. Czas wracać do domu
Stalowy człowiek
Kontyngent do zmiany
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat warszawskiego getta przed sądem
Co ze sprawdzianem z WF?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wilki znów na Mazurach
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Psy (w) WOT
Klauzula: ściśle tajne
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Nowe książeczki wojskowe
Plany WB Group
Ankona – bitwa po polsku
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Course on Diplomacy
Kurs na dyplomację
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan: powrót do domu
Wisła i Narew w Sejmie
Desantowanie z transportowego giganta
Wiosłują dla Emily
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Abrams – czołg z najwyższej półki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO