Obsługa broni, udzielanie pierwszej pomocy czy survival – to tylko wybrane elementy żołnierskiego rzemiosła, z którymi mieli okazję zapoznać się uczestnicy akcji „Trenuj z wojskiem”. – Znajomość części tych zagadnień może się przydać nie tylko w czasie kryzysu, ale także na co dzień – mówi Joanna Morawska z „Polski Zbrojnej”, która brała udział w zajęciach.
Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV
Szkolenia „Trenuj z wojskiem” to inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej, dzięki której cywile mogą zapoznać się z podstawami żołnierskiego rzemiosła. Instruktorzy przekazują uczestnikom zajęć wiedzę dotyczącą obsługi broni, zasad udzielania pierwszej pomocy, podstaw taktyki, survivalu czy terenoznawstwa.
Spotkania odbywają się w soboty, w wybranych jednostkach wojskowych. Rozpoczynają się o 8.00 rano i trwają do 16.00. Na czas szkolenia resort obrony zapewnia uczestnikom ubezpieczenie oraz wyżywienie.
Kto może stawić się na szkoleniu? Każdy, kto posiada polskie obywatelstwo, a jego wiek nie przekracza 65 lat. Chęć udziału w „Trenuj z wojskiem” trzeba zgłosić w wybranej przez siebie jednostce. Warto to zrobić jak najszybciej, bowiem zainteresowanie akcją jest bardzo duże, a liczba miejsc ograniczona.
Harmonogram szkoleń:
12 listopada
Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
Morąg – 20 Brygada Zmechanizowana
Hrubieszów – 2 Pułk Rozpoznawczy
Lębork – 7 Brygada Obrony Wybrzeża
19 listopada
Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana
Giżycko – 15 Brygada Zmechanizowana
Dęblin – Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Białystok – 18 Pułk Rozpoznawczy
26 listopada
Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
Tomaszów Mazowiecki – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Gołdap – 15 Pułk Przeciwlotniczy
Ministerstwo Oborny Narodowej zapowiedziało, że akcja „Trenuj z wojskiem” będzie kontynuowana zimą.
autor zdjęć: Paweł Sobkowicz
komentarze