Wraz z kolejnym rozpoczętym tygodniem 2018 roku w całej Polsce rozpoczęło się szkolenie kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych. W poniedziałek, 8 stycznia, do 10 Brygady Kawalerii Pancernej przybyło prawie stu kandydatów na żołnierzy, którzy najbliższe miesiące spędzą w Świętoszowie na szkoleniu.
Od wczesnych godzin rannych przed bramą świętoszowskiej jednostki pojawiali się ochotnicy, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie nauki wojskowego rzemiosła wśród pancerniaków. Po sprawdzeniu przez pracowników ochrony, przybyli kandydaci zostali przeprowadzeni przez wyznaczonych żołnierzy do budynku, w rejonie którego odbywało się wcielenie. Tam po kolei przemieszczali się do poszczególnych pomieszczeń. Sprawdzano ich dokumenty, w tym legitymacje wojskowe oraz karty przydziału, które otrzymali z Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Kolejne punkty, które czekały na nowoprzybyłych żołnierzy, to między innymi wizyta u lekarza oraz fryzjera, rozmowa z wojskowym psychologiem, zapoznanie w warunkami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pobranie należnych przedmiotów zaopatrzenia mundurowego. Gdy przybyli kandydaci przekazali do depozytu swoje cywilne ubrania, założyli mundury i czarne berety, zostali zakwaterowani na kompanii, która od tej pory, przez najbliższe kilka miesięcy, będzie dla nich domem. Szkolenie jakie ich czeka będzie z całą pewnością bardzo intensywne. Każdy dzień, od wczesnych godzin rannych, do wieczora jest dokładnie zaplanowany, tak aby efektywność szkolenia była jak największa.
W 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych szkolić się będą w ramach dwóch kompanii. Kadrę jednej z nich stanowią żołnierze batalionu zmechanizowanego, drugiej natomiast żołnierze 1 batalionu czołgów. Dowódcy kompanii szkolnych porucznik Paweł Sroka i porucznik Michał Wicik jednogłośnie twierdzą, że przed nimi i ich podwładnymi postawiono bardzo odpowiedzialne zadanie. Szkolenie rozpoczynają cywile, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z wojskiem, dlatego istotnym jest przekazanie im jak najwięcej przydatnej wiedzy i umiejętności właśnie w tym początkowym okresie. Jest to czas, kiedy ukształtuje się ich podejście do służby wojskowej. Ważne jest, żeby nie zniechęcić tych młodych ludzi, którzy zdecydowali się założyć mundur, aby służyć Ojczyźnie.
Do pododdziałów szkolnych, na stanowiska dowódcze i instruktorskie wyznaczeni zostali żołnierze z dużym bagażem doświadczeń, których wiedza i umiejętności są na wysokim poziomie. Ich zadaniem będzie wzbudzenie w ochotnikach, którzy rozpoczęli szkolenie w pancernej brygadzie, chęci wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Kadra dowódcza pancernej brygady liczy na to, że wielu żołnierzy z tych, którzy zostaną przeszkoleni, trafi do nich jako rezerwiści na ćwiczenia rotacyjne, a następnie do służby zawodowej. Będzie to dla nowych żołnierzy na pewno wyzwanie, ale również satysfakcja i poczucie spełnienia jako żołnierz zawodowy.
Źródło: kpt. Katarzyna Sawicka
autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak
komentarze