moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy

To jest jedno z najważniejszych spotkań – podsumowujące pewien etap pomocy dla Ukrainy. Przedstawiłem mapę drogową dla naszej koalicji budowania zdolności opancerzonych – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania międzynarodowej Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej w niemieckim Ramstein. Poświęcono je potrzebom sprzętowym Ukrainy oraz podsumowaniu dotychczasowej działalności grupy.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w przerwie spotkań mówił o bardzo ważnej roli Polski w tym ciele, jako współlidera koalicji zdolności opancerzonych. – To jest jedno z najważniejszych spotkań, podsumowujące pewien etap pomocy dla Ukrainy. Przed chwilą przedstawiłem mapę drogową dla naszej koalicji budowania zdolności opancerzonych dla Ukrainy i kolejnych donacji. Wszystkie państwa uczestniczące w tym spotkaniu przygotowują się do kolejnego wsparcia dla Ukrainy – poinformował.

Ale na horyzoncie pojawiają się pytania o przyszłość grupy z Ramstein, związane przede wszystkim z polityką nowej administracji Stanów Zjednoczonych po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa. – Kluczowe pytanie, czy ten format będzie kontynuowany – zauważył wicepremier. Podkreślił jednocześnie, że wszyscy uczestnicy chcą kontynuacji współpracy. – Z udziałem i kluczową rolą Stanów Zjednoczonych. Wierzę, że do takiego spotkania dojdzie już po zmianie administracji. Ten format się sprawdził – ocenił.

Szef MON-u poinformował, że Polska przygotowuje kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy. – To, co jest możliwe, zawsze przekazujemy. Oczywiście jest granica, której nie przekraczamy, czyli granica bezpieczeństwa państwa polskiego – wskazał Kosiniak-Kamysz.

Dzisiejsze spotkanie w Ramstein było ostatnim, na którym Stany Zjednoczone reprezentował Lloyd Austin. Ustępujący sekretarz obrony USA ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wartości ok. 500 mln dolarów. – To jest dobry sygnał. Ostatnie tygodnie to duży transfer wsparcia dla Ukrainy – skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz pytany o słowa Donalda Trumpa, który powiedział, że państwa NATO powinny wydawać 5 procent PKB na obronność, zadeklarował, że jest zwolennikiem tego pomysłu. – Jeżeli państwa autorytarne – Rosja, Korea Północna, Iran – wydają dużo więcej niż państwa zachodnie, to musimy w tym wyścigu nadrobić stracony czas – powiedział wicepremier.

Na spotkanie grupy kontaktowej przybył także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który apelował o utrzymanie koalicji obronnych. – Przeszliśmy tak długą drogę, że szaleństwem byłoby zrezygnować i nie rozwijać stworzonych przez nas koalicji obronnych – mówił ukraiński polityk. – Bez względu na to, co dzieje się na świecie, każdy chce mieć pewność, że jego kraj nie zostanie po prostu wymazany z mapy – dodał.

Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy (UDCG, znana również jako grupa z Ramstein) to sojusz ponad 50 państw i organizacji, wspierających obronę Ukrainy poprzez wysyłanie sprzętu wojskowego, jego utrzymanie i szkolenie personelu w odpowiedzi na rosyjską inwazję w 2022 r. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw, zarówno w zakresie pomocy humanitarnej, jak i dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

AB

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wielki sukces podchorążych z AMW
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Marzenia częściowo spełnione
Paliwowy krwiobieg NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Polski Gnom
Gen wojownika
Integracja F-35 rozpoczęta
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy w akcji pod wodą
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
NATO zwiększy produkcję broni
Rosja testuje, Polska przechwytuje
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Prezydent RP o szczycie NATO
Wsparcie ma znaczenie
Morska bryza w dwóch odsłonach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Tour przez garnizony
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Nowa koalicja dronowa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Borsuki i roje dronów
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Szerszeń z Sochaczewa
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Dawka wiedzy na trudne czasy
Pieta Michniowska
Ostatnia niedziela…
Polski projekt, światowe znaczenie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Sportowa rewolucja na AWL-u
Ostatni lot „Pałera”
Przełomowe porozumienie
Mundur i bokserskie rękawice
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Śmierć w sercu Azji
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pierwszy krok do specjalsów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
PKW Irak zostaje w Jordanii
W drodze po oficerskie gwiazdki
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Połączeni na Bałtyku
Zbrodnicza farsa
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Cyfrowa niedyskrecja
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO