moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko wraca do Gorzowa

Po ponad 25 latach nieobecności żołnierze znów zawitają do Gorzowa Wielkopolskiego. Swoją siedzibę będzie miało tam dowództwo 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Władze miasta i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali w tej sprawie list intencyjny. Z inicjatywą przekazania nieruchomości na rzecz armii wyszedł Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Gorzowie Wielkopolskim stacjonowały dwie wojskowe jednostki: 4 Gorzowska Brygada Zmechanizowana oraz 4 Nadwarciańska Brygada Saperów. Obie zostały rozformowane pod koniec ubiegłego wieku. Teraz, po ponad 25-letniej nieobecności, na wniosek władz miasta Wojsko Polskie wróci do Gorzowa.

Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym w niedzielę przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra obrony narodowej, i Jacka Wójcickiego, prezydenta Gorzowa, miasto przekaże grunty oraz budynek na potrzeby nowo powołanej 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – To jest dobra niedziela dla Gorzowa Wielkopolskiego, dla Wojska Polskiego i dla bezpieczeństwa Polski. Bardzo się cieszę, że dowództwo 15 LBOT w województwie lubuskim będzie miało swoją siedzibę w Gorzowie Wielkopolskim – podkreślił wicepremier.

Szef MON-u przyznał, że wpływ na wybór Gorzowa miały oczekiwania jego mieszkańców dotyczące powrotu wojska do miasta oraz inicjatywa prezydenta Wójcickiego, który przedstawił konkretny plan tego powrotu, zawierający udział miasta w jego realizacji. – Zawsze będziemy wspierać te samorządy, które wychodzą z inicjatywą, mają pomysł i wnoszą własny wkład w rozwój – mówił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że wojsko odwdzięczy się swoją pomocą, a rząd wesprze je finansowo, organizacyjnie i logistycznie.

Zgodnie z podpisanym dokumentem samorząd przekaże wojsku około 40 ha gruntu przy ulicy Mironickiej w północnej części Gorzowa. Ma tam powstać kompleks koszarowy z ośrodkiem szkoleniowym. Miasto odda także budynek po byłym Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Pomorskiej, gdzie siedzibę znajdzie dowództwo brygady.

– Cieszę się, że pan premier tak poważnie potraktował naszą propozycję – zaznaczył prezydent Wójcicki. Jak podał, na początku lutego do Rady Miasta zostanie skierowana uchwała dotycząca przekazania wojsku gruntu wartego około 60 mln zł oraz budynku. – Stoi przed nami wielkie wyzwanie, miasto nie tylko przekaże wojsku nieruchomość, lecz także podejmiemy się budowy obiektu – podkreślił prezydent miasta. Na zlecenie i przy finansowaniu MON-u ma się tym zająć spółka komunalna Gorzowskie Inwestycje Miejskie.

15 Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła funkcjonowanie 2 września 2024 roku po wyznaczeniu na jej dowódcę płk. Leszka Giergielewicza. Docelowo jednostka ma liczyć około tysiąca żołnierzy służących w trzech batalionach lekkiej piechoty. Dwa z nich: 151 w Skwierzynie i 152 w Krośnie Odrzańskim były dotąd podporządkowane 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT. Dowodzenie nad nimi płk Giergielewicz przejął 24 listopada 2024 roku. Wówczas też 5 LBOT otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego. Apel z tej okazji odbył się w Gorzowie Wielkopolskim.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Pożegnanie z Columbią
Debiut polskich Patriotów
Czołgiści w ogniu
NATO – jesteśmy z Polską
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Defendery skompletowane
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Tukan na smyczy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Dwie agresje, dwie okupacje
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Husarz z polskim instruktorem
Kurs dla najlepszych w SERE
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Krok ku niezależności
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Święto Wojsk Lądowych
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Rekompensaty na nowych zasadach
Zwycięska batalia o stolicę
Wielkie zbrojenia za Odrą
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Brytyjczycy na wschodniej straży
Terytorialsi na pętli
Z najlepszymi na planszy
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
„Road Runner” w Libanie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Hekatomba na Woli
Premier: prowokacja bez precedensu
Brytyjczycy żegnają Malbork
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Black Hawki nad Warszawą
Świetne występy polskich żołnierzy
Największy transport Abramsów w tym roku
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Orlik na Alfę
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Żandarmeria skontroluje także cywilów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO