To będzie siódma edycja „Ferii z WOT”. Szkolenie skierowane jest do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, ale nie tylko. Największym zainteresowaniem cieszy się we wschodniej i centralnej Polsce. W 12 Wielkopolskiej BOT uroczysta przysięga odbędzie się na pl. Wolności w Poznaniu, w rocznicę pierwszej przysięgi oddziałów powstańców wielkopolskich.
„Ferie z WOT” to szkolenie podstawowe trwające 16 dni lub ośmiodniowe – wyrównawcze, odbywające się w czasie ferii zimowych. Skierowane jest do pełnoletnich uczniów bądź studentów, którzy zimową przerwę chcą wykorzystać na odbycie „szesnastki”. – Ale nie tylko. Wnioski mogą składać wszyscy pełnoletni, którzy chcą zostać żołnierzami WOT-u – mówi Dominik Urbański z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. I wskazuje, że zwykle wschodnia i centralna Polska „wygrywa” w liczbie chętnych zgłaszających się do służby w wojskach obrony terytorialnej. – W ostatnich latach głównym czynnikiem decydującym o wzroście zainteresowania służbą w WOT stała się wojna w Ukrainie i wsparcie terytorialsów w ramach zarządzania kryzysowego. Każdy, kto chce się angażować w pomoc lokalnym społecznościom oraz być przygotowanym do stanięcia w ich obronie, jest mile widziany w WOT. Niezależnie od regionu Polski – zapewnia Urbański.
W ubiegłym roku szkolenie w czasie ferii przeszło 1400 chętnych. W 2025 roku w projekcie wezmą udział prawie wszystkie brygady OT wraz z Batalionem Dowodzenia WOT. Chętni w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z rekruterem WOT-u. – On wskaże kolejne kroki i pomoże złożyć wniosek – wyjaśnia Urbański.
Procesem powołania do służby zajmują się wojskowe centra rekrutacji. Tam ochotnicy przechodzą badania lekarskie i rozmowę z psychologiem. Potem otrzymują kartę powołania, zawierającą datę, godzinę i adres jednostki wojskowej, w której mają się stawić.
Kandydaci na terytorialsów po zdaniu egzaminu z WF-u dostają mundur oraz broń i rozpoczynają dwutygodniowe szkolenie, podczas którego uczą się musztry, obsługi broni, pierwszej pomocy, poznają też podstawy medycyny pola walki, czyli np. ewakuacji poszkodowanego. Są również zajęcia z topografii, a także szkolenie ogniowe i taktyczne. – W związku z tym, że każda z brygad zlokalizowana jest w innej części Polski, szkolenie może obejmować pewne elementy związane z lokalnymi uwarunkowaniami i tradycjami. W trakcie szkolenia mogą zostać zorganizowane spotkania z kombatantami w formie „żywej lekcji historii” lub zwiedzanie miejsc pamięci i muzeów – ma to też związek z tradycją, która oprócz braterstwa, odwagi i odpowiedzialności jest jednym z filarów służby w WOT. Ciekawym przykładem takiego podejścia są „Ferie z WOT” w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ochotnicy uroczystą przysięgę złożą na pl. Wolności w Poznaniu, w rocznicę pierwszej przysięgi oddziałów powstańców wielkopolskich. Podczas „Ferii z WOT” 12 WBOT obchodzi także swoje święto, które przypada 26 stycznia – wyjaśnia Urbański.
Powołania do jednostek, jak co roku, są zgodne z harmonogramem ferii w poszczególnych województwach. Szesnastodniowy kurs odbywa się według scenariusza szkolenia podstawowego dla ochotników do WOT. – Szkolenie różni jedynie specyfika jednostki i fakt, że odbywa się zimą – wskazuje Urbański.
Aby złożyć wniosek, trzeba skontaktować się z rekruterem WOT ze swojego regionu. Dominik Urbański przypomina, że najlepiej zrobić to z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. – Jeśli ktoś chce wziąć udział w szkoleniu wakacyjnym, najlepiej zająć się wnioskiem już na wiosnę – radzi.
Numer telefonu oraz adres e-mail dla kandydatów na terytorialsów można znaleźć na stronie internetowej WOT pod adresem: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
autor zdjęć: WOT
komentarze