Łucznik stawia na nowoczesne technologie. Chce w ten sposób usprawnić produkcję, tym samym zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Radomska fabryka podpisała właśnie z Ministerstwem Aktywów Państwowych umowę, dzięki której otrzyma wsparcie finansowe na realizację projektu „Robotyzacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych w Fabryce Broni”.
Wartość umowy związanej z projektem „Robotyzacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych w Fabryce Broni” wynosi 25,96 mln zł. Prawie jedna trzecia tej kwoty (8,36 mln zł) trafi do radomskiego „Łucznika” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). – Podpisanie umowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych to kluczowy krok w kierunku modernizacji naszego procesu produkcji. Dzięki wsparciu finansowemu z Krajowego Planu Odbudowy będziemy mogli inwestować w najnowocześniejsze technologie, które usprawnią procesy, tym samym zwiększą konkurencyjność Fabryki Broni na rynku zbrojeniowym. Jesteśmy przekonani, że cyfryzacja i robotyzacja pozwolą nam osiągnąć wyższy poziom efektywności i innowacyjności – mówi Seweryn Figurski, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik”.
Projekt zakłada instalację robotów w procesie produkcyjnym oraz wprowadzenie oprogramowania do monitorowania i zarządzania produkcją, jak również systemów komunikacji między maszynami (M2M). Jakub Czulba, członek zarządu Fabryki Broni, zwraca uwagę, że planowane innowacje „przyczynią się do zwiększenia elastyczności produkcji oraz skrócenia czasu realizacji zamówień”. W efekcie zapewnią radomskiemu Łucznikowi „przewagę technologiczną i umożliwią dalszy rozwój".
Fabryka Broni odnotowała na koniec 2024 roku wzrost produkcji o 62,5%. Przewiduje, że w 2025 rok utrzyma tę tendencję, zwiększając produkcję o kolejne 15%. W ubiegłym roku Łucznik dostarczył między innymi 250 sztuk samopowtarzalnych karabinów wyborowych zasilanych amunicją 7,62x51 mm NATO (.308 Win) dla Wojska Polskiego, 9600 pistoletów VIS 100 oraz 48 147 karabinków MSBS Grot.
Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2024 roku w Radomiu ruszyła budowa nowej hali. Będzie to budynek o powierzchni użytkowej 3150 m2, w którym oprócz przestrzeni produkcyjnej znajdą się pomieszczenia biurowe i magazynowe. Hala zostanie wyposażona w nowoczesne maszyny i urządzenia, między innymi te, które spółka kupiła już w poprzednich etapach rozbudowy fabryki. Koszt całej inwestycji oszacowano na 25 mln zł. Otwarcie nowego obiektu ma nastąpić w 2025 roku i zbiegnie się z obchodami 100-lecia Fabryki Broni „Łucznik” Radom. – To dodatkowo podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia dla naszej firmy i jej historii – mówił w listopadzie prezes Figurski.
Fabryka Broni „Łucznik” jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To główny producent broni dla Wojska Polskiego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także na rynek cywilny i zagraniczny. Łucznik produkuje m.in.: karabinki MSBS Grot, karabinki Beryl i mini-Beryl kalibru 5,56 mm × 45 NATO, pistolety maszynowe PM-98 / PM-06 Glauberyt kalibru 9 mm × 19 Parabellum, pistolety samopowtarzalne P99 i PR15 oraz broń sportową i zestawy treningowe.
autor zdjęć: Fabryka Broni
komentarze