moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia

„Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz z dniem 23 stycznia br. wyznaczył gen. bryg. Dariusza Mendralę na stanowisko szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych” – poinformowało dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej. Poprzedni szef tej instytucji został zdymisjonowany za niewystarczające działania w sprawie zagubionego transportu min.

Decyzja o dymisji gen. dyw. Artura Kępczyńskiego, poprzedniego szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, została podjęta wczoraj. To wynik analizy działań tej instytucji w sprawie zagubionego wojskowego ładunku. Przypomnijmy, kilka miesięcy temu w trakcie rozładunku transportu w bazie w miejscowości Mosty pod Szczecinem pominięto część ładunku, który ruszył w dalszą podróż. Ponad 200 min przeciwpancernych zostało później odnalezionych w centrum logistycznym w innym rejonie kraju. Całość trafiła ostatecznie z powrotem do wojska, a okoliczności zdarzenia stały się przedmiotem kontroli. Jak poinformował dzisiaj rano wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, niewystarczające działania dotyczące wyjaśnienia sprawy stały się powodem odwołania gen. Kępczyńskiego z zajmowanego stanowiska.
Kilka godzin później MON poinformowało, że szefem Inspektoratu zostanie gen. bryg. Dariusz Mendrala, dotychczas dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Oficer obejmie nowe stanowisko 23 stycznia.

Gen. bryg. Dariusz Mendrala ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Służb Kwatermistrzowskich, a także Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej, Uniwersytecie Warszawskim oraz na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Ukończył trzymiesięczny Międzynarodowy Kurs Zarządzania Zasobami Obronnymi, zorganizowany przez Podyplomową Szkołę Marynarki Wojennej USA w Monterey. Służył w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie, a także na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli, był też zastępcą dyrektora Departamentu Budżetowego MON. Od grudnia 2018 roku wchodził w skład zespołu biorącego udział w negocjacjach z USA dotyczących stworzenia ram prawnych i logistyczno-finansowych dla wzmocnionej obecności wojsk amerykańskich na terytorium RP. W styczniu 2021 roku objął stanowisko dyrektora Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, dwa miesiące później został awansowany na stopień generała brygady.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych to główna instytucja logistyczna w resorcie obrony narodowej. Do jej zadań należy zarówno zakup wyposażenia i sprzętu na potrzeby Wojska Polskiego, jak i zapewnienie sprawnego systemu dostaw wyposażenia do jednostek. Zajmuje się także zabezpieczeniem logistycznym polskich kontyngentów i sprawuje funkcję tzw. państwa gospodarza w przypadku działań sojuszniczych w Polsce. Inspektorat, którego siedziba mieści się w Bydgoszczy, podlega bezpośrednio pod Sztab Generalny Wojska Polskiego.

MC

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Polskie antydrony z Gdyni
The Beginning of Great History
Wodny test Rosomaków
Polska będzie zbrojna!
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
PFM bez tajemnic
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Cel: Podwoić moc
Zakochałam się w slalomie
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Co kryje Bałtyk
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Rekompensaty dla weteranów
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Polski sukces w Duńskim Marszu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
PKW Irak ewakuowany
Trójskok Belmy
Buzdygany 2025 wręczone
Leopard nie stoi w kolejce
Centrum wsparcia dla AH-64E
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
OSA wystartowała!
Pancerna nauka strzelania
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Zacięta walka o medale pod siatką
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Kosmiczny Bałtyk
Klucz do przyszłości
Nie pozwala spocząć na laurach
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Międzynarodowy poligon AWL
Prezydenckie weto dla SAFE
Odnaleźć zaginionych
Kierunek: przyszłość
Patrol z Syriusza
AWL stawia na rozbudowę
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Zielone światło dla potwora
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Piekło „Pługa”
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ratunek pod ostrzałem
Francuska tarcza dla NATO
Powaga w lekkości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO