moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wypadek polskiego myśliwca

W poniedziałek wieczorem doszło do wypadku samolotu MiG-29. Podczas podejścia do lądowania na lotnisku w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim myśliwiec zniknął z wojskowych radarów. Przyczyny zdarzenia nie są znane. Jak informuje ministerstwo obrony, życiu i zdrowiu pilota nie zagraża niebezpieczeństwo.


– Około godziny 17.15, podczas podejścia do lądowania utracono łączność z samolotem MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wojsko niezwłocznie przystąpiło do akcji ratunkowej, uruchamiając wszystkie możliwe środki – informuje płk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy ministerstwa obrony narodowej. – Pilot katapultował się przed zderzeniem samolotu z ziemią, jego zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – dodaje. Pilot rozbitego MiG-a-29 ma lekkie obrażenia nóg. Będzie dokładnie przebadany, najprawdopodobniej w Wojskowym Instytucie Medycznym, gdzie działa Centrum Urazowe.

– Odnaleziony został także wrak samolotu. Wojsko od początku brało udział w akcji ratunkowej – poinformował w mediach społecznościowych Dominik Smyrgała, wiceminister obrony. W akcję zaangażowane były wojskowe grupy poszukiwawczo-ratownicze, Żandarmeria Wojskowa, a wspomagały je policja i straż pożarna. Przyczyny zdarzenia zbada prokuratura i ŻW. Prace rozpoczęła już także Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Po odnalezieniu wraku i rannego pilota w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem Bartosza Kownackiego, wiceministra obrony narodowej oraz płk. Piotra Iwaszko, dowódcy 23 Bazy. – Samolot zniżył wysokość i zniknął z radarów. Pilot nie zgłaszał wcześniej żadnych problemów z myśliwcem. Bezzwłocznie do akcji ratunkowej ruszyła grupa naziemnego poszukiwania, w sumie około 200 osób – mówił płk Iwaszko. – Teraz najważniejsze jest to, by zabezpieczyć miejsce upadku samolotu i umożliwić pracę Komisji Badania Wypadków Lotniczych – dodał.

– Samolot podchodził do lądowania, na ósmym kilometrze przed pasem doszło do incydentu lotniczego. Zgodnie z procedurami, natychmiast uruchomiono wszystkie służby zarówno wojskowe jak i cywilne: policję i straż pożarną, aby odnaleźć wrak samolotu i udzielić pomocy poszkodowanemu – mówił Bartosz Kownacki. Wiceminister podziękował także wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową. – Jest to teren zalesiony, kilkaset hektarów lasów. W takiej sytuacji każda pomoc jest potrzebna, bo o życiu człowieka decydują czasem minuty, więc trzeba używać wszelkich dostępnych środków. To zrobiliśmy i szczęśliwie udało się ten incydent lotniczy zakończyć bez ofiar śmiertelnych – zaznaczył Bartosz Kownacki.

Dowódca 23 Bazy podkreślił, że choć myśliwce mają już swoje lata, cały czas są modernizowane, a resurs maszyn pozwala jeszcze na ponad 10 lat eksploatacji. – To pierwszy wypadek lotniczy z udziałem MiG-29 w Polsce – przyznaje płk Iwaszko. Dowódca 23 Bazy zdecydował o czasowym wstrzymaniu wszystkich lotów szkolnych i treningowych MiG-ów 29 stacjonujących w Mińsku Mazowieckim.

Myśliwiec MiG-29 w polskiej armii eksploatowany jest od przeszło 25 lat. Samoloty stacjonują w dwóch bazach lotnictwa taktycznego: 23. w Mińsku Mazowieckim i 22. w Malborku. Samoloty, obok F-16, tworzą siłę bojową polskiego lotnictwa wojskowego. Maszyny sprawdziły się podczas wielu międzynarodowych szkoleń samolotów myśliwskich i wojskowych misji.

Jednym z podstawowych zadań MiG-ów 29 jest pełnienie dyżurów bojowych w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing, która trwa nieprzerwanie od 2004 roku. Głównym zadaniem Polaków jest nadzorowanie przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi.

MKS , MM

autor zdjęć: Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto stołecznego garnizonu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gunner, nie runner
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Pod skrzydłami Kormoranów
Front przy biurku
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wytropić zagrożenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEye dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO