Uwielbiał Marynarkę Wojenną i jak nikt potrafił o niej opowiadać. Nie tylko służbowo, także po pracy. Choć tak naprawdę „po godzinach” nie był nigdy – tak o kmdr. por. Bartoszu Zajdzie mówią dziennikarze i współpracownicy. W czwartek wieloletni rzecznik Marynarki Wojennej pożegnał się ze stanowiskiem i mundurem.
– Ta historia wydarzyła się kilkanaście lat temu. Ja byłem wówczas rzecznikiem prasowym Marynarki Wojennej, a Bartek moim podwładnym – wspomina kmdr Janusz Walczak, szef Departamentu Prasowo-Informacyjnego w MON. – Pojechałem w teren i w pewnym momencie musiałem skontaktować się z biurem. Próbowałem, próbowałem i nic. Wszystkie telefony były zajęte. Mieliśmy wtedy trzy numery. A w biurze siedział tylko Bartek. Niedługo potem wyznaczyliśmy mu oddzielną linię. Żeby nie blokował głównego numeru – opowiada.
Kto kiedykolwiek miał okazję poznać kmdr. por. Bartosza Zajdę, czytając tę anegdotę, może się tylko uśmiechnąć i pokiwać głową. Odchodzący do cywila rzecznik Marynarki Wojennej rozmawiał przez telefon często i długo, rzec by można – namiętnie. Ale, co potwierdzają chociażby dziennikarze, zawsze na temat. – To człowiek kochający wojsko i morze, 24 godziny na dobę – zarówno oficjalnie, zawodowo, jak i prywatnie, po godzinach – podkreśla Katarzyna Lechowicz, dziennikarka PAP. – Nazwałabym go entuzjastą-pracoholikiem – dodaje.
Dziennikarze zgodnie też chwalą jego profesjonalizm. – Kiedyś napisałem tekst bardzo krytyczny wobec Marynarki Wojennej. Wiele osób poczuło się dotkniętych. Zajda też się z nim nie zgadzał, ale sposób, w jaki mnie potem traktował, nie zmienił się ani trochę – wspomina Juliusz Ćwieluch, dziennikarz „Polityki”. – To człowiek, który był uchwytny zawsze, o każdej porze dnia i nocy. A to wśród rzeczników prasowych wcale nie jest normą – podkreśla.
Czasem ta gotowość do pracy stawała się przedmiotem żartów. Edyta Żemła, kiedyś dziennikarka ,,Rzeczpospolitej”, a dziś redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl, przytacza historię, którą usłyszała od jednego z „prasowców” Marynarki Wojennej. – Kiedyś panowie siedzieli przy piwie. Jeden z nich zdołał podprowadzić Bartkowi telefon, wejść w spis numerów, wykasować swoje nazwisko, a w to miejsce wpisać „Żemła”. Następnie zadzwonił na numer Bartka, a on oczywiście odebrał. Zanim zorientował się, że koledzy robią mu kawał, minęła dobra chwila – wspomina Żemła.
Bartosz Zajda do służby prasowej Marynarki Wojennej trafił jeszcze w latach 90. – Ściągnąłem go do tej pracy zaraz po tym, jak ukończył Akademię Marynarki Wojennej – wspomina kmdr Walczak. Dlaczego padło akurat na niego? – Po prostu się nadawał. Umie łatwo nawiązywać kontakt z ludźmi, potrafi ich sobie zjednywać, a poza tym jest niezwykle pracowity – wylicza kmdr Walczak. – Ale teraz, po latach, tak sobie myślę: może zdecydowałem się na niego, bo uczył się angielskiego na „Gwiezdnych wojnach”, a ja jestem ich fanem? – zastanawia się. Zanim młody porucznik został jedną z osób odpowiedzialnych za kształtowanie wizerunku Marynarki Wojennej, musiał odbyć półroczną praktykę na okrętach.
W 2004 roku kmdr Walczak odszedł do pracy w MON, zaś kmdr por. Zajda został jego następcą. Szybko skompletował zespół współpracowników. Jednym z nich został kmdr ppor. Piotr Adamczak. – Bartek nauczył nas rzeczy niezwykle istotnej: o Marynarce Wojennej mamy mówić tak, żeby zrozumieli nas nie tylko inni marynarze, ale również kucharka z Wałbrzycha czy ślusarz z Bydgoszczy. Nie możemy poprzestać na poinformowaniu ich, że dajmy na to, marynarka zorganizowała manewry. Musimy wytłumaczyć, jaki to wszystko miało cel. Bo marynarka utrzymuje się z podatków i podatnicy muszą wiedzieć, na co i po co płacą – podkreśla kmdr ppor. Adamczak.
Rok po objęciu stanowiska kmdr por. Zajda pojechał do Iraku. – Pomysł był w sumie dość niecodzienny: marynarz miał odpowiadać za obsługę medialną Wojsk Lądowych – przyznaje kmdr Walczak. – Zależało nam jednak, by zajął się tym ktoś z doświadczeniem. Z kolei dla służb prasowych Marynarki to była okazja, by doświadczenie to wzbogacić o zupełnie nowe elementy. W ramach MW było to raczej niemożliwe. Z polskich okrętów w misji brał udział przecież tylko ORP „Czernicki” – tłumaczy kmdr Walczak. Kmdr por. Zajda został w Iraku zastępcą rzecznika V zmiany PKW. Potem jeszcze odpowiadał za obsługę medialną kilku dużych międzynarodowych przedsięwzięć – był np. szefem centrum prasowego międzynarodowych ćwiczeń NATO pod kryptonimem „Noble Mariner”.
– Wspólnie przeżyliśmy naprawdę sporo. Ale to nie obsługa dużych ćwiczeń była dla nas najpoważniejszym wyzwaniem – podkreśla kmdr ppor. Adamczak. Najtrudniejszy moment, jak mówi, to katastrofa należącego do Marynarki Wojennej samolotu „Bryza”. Zginęło wówczas czterech lotników. – Musieliśmy się z tym zmierzyć, informować o tym media. Było naprawdę ciężko, ale miałem wrażenie, że Bartek nagle znalazł się w żywiole – opowiada kmdr ppor. Adamczak. – To człowiek jakby stworzony do działań w czasie kryzysu. Potrafi się niesamowicie zmobilizować i zorganizować – podkreśla.
Kmdr por. Zajda rzecznikiem Marynarki Wojennej był przez blisko dekadę. W czwartek pożegnał się nie tylko ze stanowiskiem, ale także mundurem. – Czas spróbować czegoś nowego – deklaruje. W ostatnim wpisie na stronie internetowej MW dziękował m.in. dziennikarzom: „Nigdy nie zapomnę tych wszystkich nagrań, wejść na żywo, naszych rozmów i wymiany poglądów (…). Wszystkie one były dla mnie wyjątkowym i cennym doświadczeniem”.
– Dla mnie to był najlepszy rzecznik, jakiego miała polska armia. Przynajmniej od czasu, kiedy pracuję w służbach medialnych – przyznaje kmdr ppor. Adamczak i zaraz dodaje: – Przez wiele lat byłem jego zastępcą, teraz przejąłem jego obowiązki. Zwykle w takich sytuacjach człowiek cieszy się z objęcia nowego, wyższego stanowiska. Mnie o tę radość trudno.
autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej

komentarze