Grupa Zabezpieczenia Medycznego, wchodząca w skład XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, zakończyła szkolenie przed wyjazdem do Afganistanu.
Teoretyczne i praktyczne przygotowanie personelu medycznego do realizacji zadań w PKW sprawdzała w Bydgoszczy, na terenie 1 Wojskowego Szpitala Polowego (1 WSzP), specjalna komisja certyfikująca. Przewodniczył jej komendant szpitala płk dr Wojciech Wójcicki. W kursie wzięło udział 38 osób, wszyscy przeszli sprawdzian pozytywnie. Stopień przygotowania wojskowego personelu do działania w rejonie operacji oceniali również przedstawiciele Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.
Przed certyfikacją zespół składający się z lekarzy, ratowników, pielęgniarek oraz logistyków odbył specjalistyczne dwumiesięczne szkolenie. Trenowali m.in. zasady udzielania taktycznej pomocy medycznej w rejonie zagrożenia. Poznali zadania realizowane przez GZM, zasady pracy i służby w PKW, procedury udzielania pomocy medycznej żołnierzom, koalicjantom i ludności miejscowej. Omówione zostały także zasady segregacji rannych i poszkodowanych w zależności od stopnia rokowania i poniesionych obrażeń. Poznali również szczegóły z zakresu medycyny tropikalnej oraz warunków sanitarno-epidemiologicznych panujących w rejonie misji.
W czasie przygotowania Grupy Zabezpieczenia Medycznego duży nacisk położono na wykorzystanie doświadczenia lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i medycznego personelu pomocniczego, czyli tych, którzy uczestniczyli już nie raz w działaniach poza granicami kraju.
Podczas sprawdzianu zaplanowano ćwiczenie dynamiczne MASCAL (mass casualties – masowe straty sanitarne), którego scenariusz zakładał eksplozję improwizowanego ładunku wybuchowego. W wyniku zdarzenia zostało poszkodowanych pięć osób. Komisja oceniała postępowanie uczestników kursu w tym zdarzeniu. Do treningu wykorzystano pojazd sanitarny wielonoszowy. Komisji certyfikującej towarzyszył dowódca operacyjny sił zbrojnych gen. dyw. Marek Tomaszycki.
Grupa Zabezpieczenia Medycznego będzie liczyć ok. 40 osób. To personel doświadczony w pracy na misjach, m.in. w Iraku i Afganistanie. W szpitalu polowym w Ghazni, w którym jesienią rozpoczną służbę, pomocy medycznej będą udzielać nie tylko żołnierzom stacjonującym w polskiej bazie, ale także ludności cywilnej mieszkającej w prowincji. Szpital to kontenerowa placówka medyczna przygotowana do udzielania pomocy chirurgicznej, internistycznej, intensywnej opieki medycznej oraz krótkoterminowej hospitalizacji chorych i poszkodowanych. Działa w niej ambulatorium i część szpitalna z kilkunastoma łóżkami dla pacjentów. Wyposażenie szpitala umożliwia wykonywanie diagnostyki obrazowej oraz badań laboratoryjnych. Istnieje możliwość prowadzenia telekonferencji, podczas których lekarze z Ghazni mogą konsultować przebieg zabiegów oraz sposób leczenia ze specjalistami w kraju.
Źródło: ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch
autor zdjęć: plut. Wioletta Wontor/ 1 WSzP

komentarze