Wojsko od wielu lat cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym. W sondażach pokazujących stosunek Polaków do różnych instytucji wojsko zawsze dostaje najwyższe oceny. Świadczy to o tym, że Polacy mają dobre zdanie o swoich żołnierzach – mówi Jadwiga Zakrzewska (PO), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
Czasami zdarzają się skandaliczne wpisy w Internecie obrażające wojskowych, którzy służą na zagranicznych misjach. Co jednak można poradzić na to, że jakaś garstka agresywnych internautów wypisuje głupoty? Dobrze, że st. sierż. Jacek Żebryk walczy z takimi nieodpowiedzialnymi wpisami, obrażającymi tych, którzy ryzykują życie dla naszego bezpieczeństwa. Cieszę się, że st. sierż. Jacek Żebryk podjął takie działania i wspieram go w tym.
Czy nasze społeczeństwo rozumie, dlaczego polscy żołnierze jadą na misje i jakie zadania tam wykonują? Myślę, że dziś ta świadomość jest większa niż jeszcze kilka lat temu, gdy wysłaliśmy wojska do Iraku. Przez ostatnie lata media często informowały o roli żołnierzy i o tym, co robią na misjach. Polacy zrozumieli, że skoro jesteśmy w NATO, to musimy brać udział w misjach, w które angażują się inne państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jedno z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji obrony było poświęcone – z mojej inicjatywy – sytuacji weteranów. Chcieliśmy poznać problemy, z jakimi się borykają, i dowiedzieć się, jak realizowana jest ustawa o weteranach zagranicznych misji. Warto przy tym podkreślić, że choć polscy wojskowi biorą udział w międzynarodowych misjach od lat 50., to dopiero posłowie poprzedniej kadencji przyjęli ustawę dotyczącą weteranów. Ten bardzo ważny dla środowiska wojskowego dokument wszedł w życie w marcu ubiegłego roku.
Na komisję zaprosiliśmy reprezentantów wszystkich organizacji skupiających byłych żołnierzy. Byli też przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Następna komisja poświęcona weteranom odbędzie się na jesieni. Chcemy, by do tego czasu resort obrony wyjaśnił sprawy, o których sygnalizowali nam weterani (m.in. rozszerzenie grupy żołnierzy mogących starać się o przyznanie statusu weterana czy usprawnienie procesu przyznawania uprawnień – przypis redakcji).
komentarze