moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Już prawie 7 tysięcy weteranów

Ustawa o weteranach misji poza granicami kraju jest dobra, choć niektóre jej przepisy warto uzupełnić – mówili żołnierze i posłowie na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.  Wiceszef MON Czesław Mroczek zapowiedział, że zajmie się tym powołany specjalnie w resorcie zespół.


W armii jest już 6445 weteranów i 350 weteranów poszkodowanych – wyliczał  na posiedzeniu sejmowej komisji płk Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON. Posłowie i przedstawiciele resortu podsumowali rok funkcjonowania ustawy, która przyznaje żołnierzom status weterana misji. A jeśli odnieśli oni rany – weterana poszkodowanego. Z danych MON wynika, że w ciągu roku do ministerstwa wpłynęło blisko 8 tysięcy wniosków o przyznanie takich uprawnień.

Dzięki nowym przepisom żołnierze mają prawo m.in. do bezpłatnej pomocy psychologicznej, dopłaty do nauki czy dodatku finansowego. Ze wsparcia skorzystało wielu z nich.  Weteranom poszkodowanym wypłacono w sumie 122 tys. zł dodatków do rent i emerytur. MON przyznał 14 zapomóg na sumę 35,5 tys. zł. 23 osobom dofinansowano naukę, żołnierze korzystali też z bezpłatnych świadczeń opieki medycznej wartych w sumie ponad 150 tys. zł.

Wiceszef MON Czesław Mroczek podkreślał także, że w grudniu przyszłego roku powstanie w Warszawie Centrum Żołnierza Weterana Misji. Weterani będą mogli tam nie tylko skorzystać z porad prawnych, ale także zatrzymać się, gdy przyjadą na rehabilitację.

– Naszą ustawę prezydium światowej federacji weteranów uznało za wzorcową – chwalił gen. Stanisław Woźniak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Wtórowali mu inni przedstawiciele środowiska weteranów. Wszyscy jednak podkreślali, że przepisy wymagają uzupełnienia, ponieważ przeoczyły grupę starszych już żołnierzy, którzy brali udział w misji pokojowej w Korei i Indochinach. Chodzi o ok. 3 tys. polskich wojskowych zasiadających w tzw. komisjach rozjemczych.

Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju dodawał, że warto również wprowadzić do ustawy zmiany, które przyspieszą rozpatrywanie spraw. Wiceminister Mroczek zgodził się z tą uwagą i zapowiedział, że powołany w MON zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele środowisk weteranów, zajmie się ich postulatami.

Podczas dyskusji posłowie chcieli wiedzieć, dlaczego MON odrzucił 45 wniosków o przyznanie statusu.  – Jakie były tego przyczyny – dopytywała Bożena Sławiak z PO. Wiceminister wyjaśnił, że najczęściej dotyczyły one statusu weterana poszkodowanego i nie spełniały podstawowego wymogu.  – Chodziło o to, że uraz, jakiego żołnierz doznał, nie powstał podczas działań bojowych, tylko np. w bazie w czasie wolnym – mówił Mroczek.

Z kolei wiceprzewodniczącego Stanisława Wziątka z SLD niepokoiła „niewielka grupa – 14 osób – które skorzystały z zapomóg”. Dyrektor Filipczak wyjaśnił, że odmówiono przyznania zapomogi tylko dwóm żołnierzom, którzy uzyskali je wcześniej w swoich jednostkach. 

– Ustawa dba o weteranów – podsumowywała wiceprzewodnicząca Jadwiga Zakrzewska z PO – ale proszę ministerstwo o dalsze monitorowanie jej wprowadzania w życie.

DK

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~Marek
1464531060
przebywałem wmisji UNIFIL/Liban ponad 1000 dni i co mam upominać się o jakies przywileje Sa odpowiednie organizacje i sami powinni zaproponować to i owo Podoficer nie bywa dziadem i nie będzie się upominal ,Sluzylem w komp Inzynieryjnej
41-2B-7C-97
~Policjant Andrzej
1412211720
Policjanci też służyli w misjach pokojowych.
D5-9C-23-FC
~szwejk
1368029940
to powyżej oznacza że górą są weterani poszkodowani a co należy się "weteranom" którzy byli mądrzy i nie dali się zranić? Należy wyraźnie wykazac co się mi należy bo wróciłem zdrowy. Korzystając weterani nawet nie sa zapraszani na dzień weterana. A co z weteranami -cywilnymi pracownikami czyli siłą intelektualna armii-o nich cisza.
15-02-7E-F0

Na straży nieba
 
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Piedimonte – samobójcza misja
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nie szpital, a instytut
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ostatnia droga Pileckiego
„Ryś” z laserem
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO