28 stycznia żołnierze 10 Brygady Łączności we Wrocławiu wspierali kwestujących na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny 32. Finał odbył się pod hasłem Płuca po pandemii, a pieniądze uzyskane ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc.
Żołnierze 10 Brygady Łączności zawsze chętnie włączają się we wszelkiego rodzaju akcje charytatywne i pomoc potrzebującym. Podobnie stało się w przypadku 32. Finału WOŚP - Mamy poczucie, że uczestniczymy w czymś historycznym i wyjątkowym. Służba dla obywateli naszego kraju nabiera w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szczególnego wymiaru - mówi szeregowy Szymon Mazurkiewicz z 2. Wołowskiego batalionu łączności.
Na dziedzińcu Leśnickiego zamku wrocławscy łącznościowcy rozwinęli strefę wojskową, gdzie każdy mógł porozmawiać z żołnierzami, zasiąść za kierownicą wojskowego samochodu oraz obejrzeć sprzęt, którym na co dzień posługują się żołnierze Brygady. Wielką atrakcją wśród najmłodszych, poza sesjami zdjęciowymi z uzbrojonymi żołnierzami było malowanie twarzy farbami maskującymi oraz możliwość przymierzenia hełmu i indywidualnego wyposażenie żołnierza Wojska Polskiego.
Tekst: mjr Piotr Bastkowski
Fot. 10 Brygada Łączności
21 Baza zagrała w Orkiestrze
Wojsko Polskie znów zagrało z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”.
Za nami 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grało 1680 sztabów - w tym 101 zagranicznych, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. Finał WOŚP to także prawie 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. Po raz pierwszy od ośmiu lat do akcji przyłączyło się także Wojsko Polskie. Miejsce wojska jest zawsze przy obywatelach, a ogrom Polaków wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
W tym dziele mają swój udział żołnierze 21 BLT. Podczas świdwińskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy licytowano różnego rodzaju unikatowe pamiątki przekazane przez żołnierzy naszej Bazy. Jeszcze trwają ogólnopolskie aukcje, na których można pozyskać unikatowe precjoza. Zaprezentowaliśmy najwyżej klasy sprzęt medyczny - pojazd intensywnej opieki medycznej w wersji wyposażonej m.in. w defibrylator z funkcją kardiomonitora, respirator transportowy i ssak elektryczny. Karetki są przystosowane do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów w stanie ciężkim.
Niezwykłe – ale spodziewane wrażenie – wywołało serce ułożone z lamp służących do oświetlania drogi startowej, dróg kołowania oraz stanowisk postojowych statków powietrznych. Stylizowane serce było miejscem realizacji okolicznościowych zdjęć uczestników świdwińskiego finału WOŚP. A wszystko to dla zdrowych płuc.
Tekst i fot.: mjr Jarosław Barczewski
autor zdjęć: 10 Brygada Łączności
komentarze