moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po drugiej stronie Młynówki

Tu liczą się nie tylko umiejętności, ale także stalowe nerwy – mówi mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej. Podczas ćwiczenia „Anakonda ’23” żołnierze z jednostek podległych związkowi taktycznemu przerzucili BWP-y przez rzekę Młynówkę. Tym razem pojazdy jednak nie przepłynęły przez przeszkodę, a przejechały nad nią mostem… kolejowym.

„Anakonda ’23” nabiera tempa. Żołnierze biorący udział w największym w tym roku ćwiczeniu Wojska Polskiego kładą duży nacisk na doskonalenie zdolności do szybkiego przerzutu swoich sił i środków. Dlatego ich pojazdy, nie tylko kołowe, ale i gąsienicowe, pokonują wiele kilometrów po drogach publicznych, a także przeprawiają się przez przeszkody wodne. Takiemu zadaniu musieli sprostać m.in. wojskowi z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

 

REKLAMA

– Jeden z batalionów otrzymał rozkaz, aby zrealizować zadanie w okolicach Trzebiatowa. Jednak aby zająć pozycję, która to umożliwi, konieczne było przerzucenie poddziału na drugi brzeg rzeki Młynówki – wyjaśnia mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega 7 BOW. Dodaje, że trudność w realizacji tej misji polegała na tym, iż ukształtowanie terenu nie pozwalało na to, aby bojowe wozy piechoty przez tę rzekę przepłynęły. – Dowódca pododdziału musiał wykazać się wiedzą i kreatywnością, aby znaleźć skuteczne rozwiązanie tego problemu – zaznacza rzecznik.

Czy zatem żołnierzom udało się przeprawić BWP-y na drugi brzeg? – Oczywiście – zapewnia major. Wyjaśnia, że podczas przeprawy wojsko skorzystało ze znajdującej się w okolicy infrastruktury, a konkretniej mostu… kolejowego. Oficer zaznacza jednak, że realizacja zadania nie była banalnie prosta. Wręcz przeciwnie. – BWP-y najpierw musiały przejechać kilkaset metrów po nasypie kolejowym, a kiedy już znalazły się na moście, okazało się, że jest on niemal tak samo szeroki jak pojazdy. Jego pokonanie wymagało od kierowców niezwykłej precyzji i opanowania – podkreśla.

Podczas przeprawy bardzo ważną rolę odgrywali przeciwlotnicy, którzy zabezpieczali działania wojska przed atakiem z powietrza. Pełne ręce roboty mieli też żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Naszym zadaniem było rozpoznanie miejsca, gdzie będzie się odbywał przejazd wojskowych pojazdów, a następnie zabezpieczenie samej operacji – wyjaśnia Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Brygady Obrony Terytorialnej. – Ćwiczenie pod Trzebiatowem to dowód na to, że wojska operacyjne i obrony terytorialnej mogą ze sobą skutecznie współpracować – dodaje mjr Łukaszewski.

Wkrótce przed żołnierzami kolejne wyzwania. Za kilka dni wojskowi z 12 Dywizji zrealizują kolejną przeprawę. Tym razem przez Wisłę zostaną przerzucone kołowe transportery opancerzone Rosomak. Natomiast terytorialsi zostaną zaangażowani do działań mających na celu m.in. ochronę infrastruktury krytycznej.

„Anakonda” to ćwiczenia, które od 2006 roku organizuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W sobotę rozpoczęła się dziewiąta edycja wydarzenia. Jego celem jest integracja zdolności Wojska Polskiego, armii sojuszniczych i elementów układu pozamilitarnego do przeprowadzenia operacji obronnej w regionie Morza Bałtyckiego oraz wschodniej flanki NATO. W te działania, zarówno na terenie kraju, jaki i poza jego granicami, jest zaangażowanych 13 tysięcy żołnierzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 12 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze uczą kobiety samoobrony
 
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Breakthrough for the Polish Armed Forces
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Pół wieku w zespole
Najsprawniejsi wieloboiści
Włosi na straży polskiego nieba
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Polska wśród światowych liderów
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nowy wymiar wojska
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
B9 stawia na solidarność
Topaz dla Bułgarii
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
WOT i „Anakonda”
Maszerowali, lecz nie ginęli
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Piekielny ogień dla polskiej armii
Wojsko poza schematem
Amunicja dla artylerzystów
Cegiełka na morzu
Narada przed szczytem NATO
„Nasze granice w Monte Cassino”
Finlandia w NATO
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Do końca walczył z tyranią
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Śladem profesjonalistów
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Więcej miejsc na studiach w LAW
Bez szklanego sufitu
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Razem gotowi na wszystko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Litwini kupią zestawy Grom
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Anakonda na Bałtyku
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Słowa jak pociski
Nowy regulamin dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO