moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Gliwicach ruszy produkcja Krabów i serwis Leopardów

Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu – mówił Mateusz Morawiecki na spotkaniu z pracownikami zakładów Bumar-Łabędy. Premier zapewnił, że w przyszłości to właśnie oni będą odpowiadali za część produkcji armatohaubic Krab. Natomiast wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował, że w maju w Gliwicach rozpocznie działalność centrum serwisowe czołgów Leopard.

Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” SA to spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W środę jej siedzibę odwiedził premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Będę robił wszystko, aby zakłady „Bumar-Łabędy” nie tylko przetrwały, ale miały także przed sobą dobrą przyszłość – mówił szef rządu. Przypomniał, że w ostatnich latach znajdującym się na Śląsku zakładom nie było łatwo, ale wkrótce się to zmieni. – Przywozimy dobre wiadomości. W Bumarze w Gliwicach będą produkowane Kraby – zapowiedział. Morawiecki przyznał, że o taką możliwość zabiegało kierownictwo spółki, a także jej pracownicy.

Premier Morawiecki mówił także, że polski przemysł musi się rozwijać, bo od tego zależy bezpieczeństwo Polski. Dlatego ważne jest, aby zamówienia na uzbrojenie były realizowane właśnie przez krajowe firmy. – Tu zostanie przeniesiona część produkcji Krabów, ale będzie tu funkcjonowało również centrum serwisowe czołgów Leopard – podkreślił. – Na Śląsku jest wielki potencjał produkcyjny. Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu i tak musi pozostać – argumentował szef rządu.

Film: Kancelaria Premiera

Nowe zadania dla Bumaru, jak mówił premier, będą wymagały wyposażenia zakładów w nowoczesne technologie, co wiąże się m.in. z nawiązaniem współpracy z zagranicznymi partnerami. – Dlatego otwieramy się na współpracę z Niemcami, Amerykanami, Koreańczykami. Te wszystkie najnowocześniejsze linie technologiczne będą służyły rozwojowi polskiego przemysłu – zapewnił. Nowe zadania dla gliwickich zakładów oznaczają zwiększenie zatrudnienia. – A większy popyt na pracę to podnoszenie wynagrodzeń polskich pracowników. To jest dla mnie najważniejsze – powiedział Morawiecki.

Natomiast wicepremier i szef MON-u Mariusz Błaszczak przypomniał, że porozumienie dotyczące serwisowania w Polsce czołgów Leopard zostało zawarte kilka dni temu podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę, które odbyło się w Niemczech. – Na podstawie tego porozumienia jeszcze w maju centrum serwisowe Leopardów rozpocznie swoją działalność – poinformował Błaszczak. Będą w nim naprawiane czołgi w wersji 2A4 i 2A6, które sojusznicy przekazali objętemu wojną państwu.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że podpisanie takiego porozumienia między państwami partnerskimi – przez Polskę, Niemcy i Ukrainę – było możliwe m.in. dzięki dużemu doświadczeniu pracowników zakładów Bumar-Łabędy. Bo to właśnie oni zajmowali się dotychczas m.in. modernizacją Leopardów znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego do wersji 2PL. – To jest szansa na rozwój firmy w przyszłości, to jest szansa na to, aby w Gliwicach powstały nowe miejsca pracy. Jestem przekonany, że wszyscy na tym skorzystamy: osoby zatrudnione w zakładach, ale także cała Polska. To niezwykle ważne, kiedy przy naszej wschodniej granicy toczy się wojna – mówił Błaszczak.

Minister obrony przypomniał, że w zakładach „Bumar-Łabędy” były modyfikowane czołgi T-72. – Teraz te czołgi dobrze sprawdzają się w rękach Ukraińców na froncie – ocenił Mariusz Błaszczak. – Naszą ambicją jest jednak to, aby dokonać przeskoku technologicznego, jeśli chodzi o artylerię, wojska pancerne. Przed zakładami stoi wielka szansa rozwoju. Jestem spokojny o to, że zostanie wykorzystana – dodał szef MON.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojenny bohater na szubienicy
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Rusza morski „Dragon”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zamiana po włosku
Mocny sygnał od NATO
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Dobrowolsi – czas start!
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Pamiętamy o Niezłomnych
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tajna misja polskiej agentki
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Palmiry – miejsce kaźni
Przerwany lot „Orlika”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kleszcze dla wojska
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Będzie za co kupić koreańską broń
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Offset dla „Wisły”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Priorytety dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Leopardy jadą na poligon
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO