moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Gliwicach ruszy produkcja Krabów i serwis Leopardów

Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu – mówił Mateusz Morawiecki na spotkaniu z pracownikami zakładów Bumar-Łabędy. Premier zapewnił, że w przyszłości to właśnie oni będą odpowiadali za część produkcji armatohaubic Krab. Natomiast wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował, że w maju w Gliwicach rozpocznie działalność centrum serwisowe czołgów Leopard.

Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” SA to spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W środę jej siedzibę odwiedził premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Będę robił wszystko, aby zakłady „Bumar-Łabędy” nie tylko przetrwały, ale miały także przed sobą dobrą przyszłość – mówił szef rządu. Przypomniał, że w ostatnich latach znajdującym się na Śląsku zakładom nie było łatwo, ale wkrótce się to zmieni. – Przywozimy dobre wiadomości. W Bumarze w Gliwicach będą produkowane Kraby – zapowiedział. Morawiecki przyznał, że o taką możliwość zabiegało kierownictwo spółki, a także jej pracownicy.

Premier Morawiecki mówił także, że polski przemysł musi się rozwijać, bo od tego zależy bezpieczeństwo Polski. Dlatego ważne jest, aby zamówienia na uzbrojenie były realizowane właśnie przez krajowe firmy. – Tu zostanie przeniesiona część produkcji Krabów, ale będzie tu funkcjonowało również centrum serwisowe czołgów Leopard – podkreślił. – Na Śląsku jest wielki potencjał produkcyjny. Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu i tak musi pozostać – argumentował szef rządu.

Film: Kancelaria Premiera

Nowe zadania dla Bumaru, jak mówił premier, będą wymagały wyposażenia zakładów w nowoczesne technologie, co wiąże się m.in. z nawiązaniem współpracy z zagranicznymi partnerami. – Dlatego otwieramy się na współpracę z Niemcami, Amerykanami, Koreańczykami. Te wszystkie najnowocześniejsze linie technologiczne będą służyły rozwojowi polskiego przemysłu – zapewnił. Nowe zadania dla gliwickich zakładów oznaczają zwiększenie zatrudnienia. – A większy popyt na pracę to podnoszenie wynagrodzeń polskich pracowników. To jest dla mnie najważniejsze – powiedział Morawiecki.

Natomiast wicepremier i szef MON-u Mariusz Błaszczak przypomniał, że porozumienie dotyczące serwisowania w Polsce czołgów Leopard zostało zawarte kilka dni temu podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę, które odbyło się w Niemczech. – Na podstawie tego porozumienia jeszcze w maju centrum serwisowe Leopardów rozpocznie swoją działalność – poinformował Błaszczak. Będą w nim naprawiane czołgi w wersji 2A4 i 2A6, które sojusznicy przekazali objętemu wojną państwu.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że podpisanie takiego porozumienia między państwami partnerskimi – przez Polskę, Niemcy i Ukrainę – było możliwe m.in. dzięki dużemu doświadczeniu pracowników zakładów Bumar-Łabędy. Bo to właśnie oni zajmowali się dotychczas m.in. modernizacją Leopardów znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego do wersji 2PL. – To jest szansa na rozwój firmy w przyszłości, to jest szansa na to, aby w Gliwicach powstały nowe miejsca pracy. Jestem przekonany, że wszyscy na tym skorzystamy: osoby zatrudnione w zakładach, ale także cała Polska. To niezwykle ważne, kiedy przy naszej wschodniej granicy toczy się wojna – mówił Błaszczak.

Minister obrony przypomniał, że w zakładach „Bumar-Łabędy” były modyfikowane czołgi T-72. – Teraz te czołgi dobrze sprawdzają się w rękach Ukraińców na froncie – ocenił Mariusz Błaszczak. – Naszą ambicją jest jednak to, aby dokonać przeskoku technologicznego, jeśli chodzi o artylerię, wojska pancerne. Przed zakładami stoi wielka szansa rozwoju. Jestem spokojny o to, że zostanie wykorzystana – dodał szef MON.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Jaguar” z Gujany
 
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Śmierć przyszła po wojnie
Olimp gotowy na igrzyska!
Ludzie bez twarzy
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Walka – tak, ale tylko polityczna
Parasol nad Morzem Bałtyckim
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Biało-czerwona nad Wilnem
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Serwis bliżej domu
Ostatnia niedziela…
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Spadochroniarze na warcie w UE
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Szkolenie na miarę czasów
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Mark Rutte pokieruje NATO
Szkolenie do walk w mieście
Wsparcie MON-u dla studentów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Spędź wakacje z wojskiem!
Za zdrowie utracone na służbie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Polsko-litewskie konsultacje
Roczny dyżur spadochroniarzy
Prezydent Zełenski w Warszawie
Miliardy na modernizację armii
Oczy na Kijów
Strzelnice dla specjalsów
Nowy porządek w Europie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
RBN przed szczytem NATO
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Jak usprawnić działania służb na granicy
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Lato pod wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO