moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie

Polscy żołnierze wojsk specjalnych zakończyli swój trzeci dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Przez ostatnie pół roku utrzymywali gotowość do działania w dowolnym miejscu na świecie. Byli przygotowani do prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych na lądzie, w morzu i powietrzu. Po raz pierwszy Polacy mieli uprawnienia do dowodzenia pełnoskalową operacją obronną.


Wojska specjalne jako jedyny rodzaj Sił Zbrojnych RP pełniły natowski dyżur już trzykrotnie. Żołnierze byli przygotowani do wykonywania najtrudniejszych misji na lądzie, w morzu i w powietrzu w dowolnym miejscu na świecie. Po raz pierwszy Polacy osiągnęli zdolność do dowodzenia operacjami specjalnymi Sojuszu w konflikcie pełnoskalowym (tzw. Major Joint Operation).

Podczas dyżuru w SON-ie Polska miała status państwa ramowego. Oznacza to, że nasz kraj przyjął na siebie obowiązek utworzenia struktur dowódczych i koordynował zabezpieczenie logistyczne operacji specjalnych. Na podstawie krakowskiego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych utworzone zostało Sojusznicze Dowództwo Komponentu Sił Specjalnych (Special Operation Component Command – SOCC). W czasie dyżuru podlegało ono Sojuszniczemu Dowództwu Sił Połączonych NATO w holenderskim Brunssum. Jak podkreśla dowódca polskich specjalsów, DKWS jest dziś jedynym dowództwem w Siłach Zbrojnych RP odgrywającym podwójną rolę, tzw. dual hatted. Oznacza to, że jest zdolne do jednoczesnego dowodzenia operacjami specjalnymi w układzie narodowym i sojuszniczym.

REKLAMA

Oprócz dowództwa w półrocznej gotowości pozostawały zadaniowe zespoły bojowe (ZZB), do których siły wydzieliły jednostki: GROM, Agat, Nil, Formoza oraz Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych. Polacy na czas dyżuru współpracowali ze swoimi partnerami z 14 państw natowskich, m.in. z Rumunii, Węgier, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Niemiec i Włoch. Po raz pierwszy, obok partnerów z krajów członkowskich Sojuszu, do dyżuru w SON-ie wszedł także pododdział gruzińskich sił specjalnych.

– Przygotowania do dyżuru, jak i sam dyżur, prowadzone były w czasie konfliktu zbrojnego w Ukrainie i związanych z tym zmian w architekturze bezpieczeństwa Sojuszu, w tym odejścia od dotychczasowej formuły Sił Odpowiedzi NATO [(NATO Response Forces – NRF] – przyp. red.] na rzecz mniejszych, ale za to sprawniejszych Sojuszniczych Sił Odpowiedzi (Allied Response Forces – ARF) – przyznaje gen. dyw. dr inż. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. – Mimo zakończenia dyżuru nadal będziemy utrzymywać gotowość do prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych, ale już jako regionalne dowództwo sił specjalnych NATO na flance wschodniej – wyjaśnia dowódca polskich specjalsów.

Jak specjalsom minął sześciomiesięczny dyżur w NATO? – Za nami bardzo dużo międzynarodowych przedsięwzięć. Organizowaliśmy m.in. w Krakowie konferencję dowódców sił specjalnych NATO, wiele różnego rodzaju warsztatów i sympozjów. Braliśmy także udział w ćwiczeniach, dzięki czemu utrzymywaliśmy wydzielone siły w gotowości do natychmiastowego działania w razie aktywacji– wyjaśnia ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik prasowy DKWS. Specjalsi uczestniczyli m.in. w ćwiczeniach z cyklu „Steadfast Defender ’24” oraz „Trojan Footprint ’24 czy „Cobra ’24”. – Nie zapomnieliśmy przy tym o szkoleniu sił specjalnych Ukrainy i zobowiązaniach narodowych. Wszystkie jednostki WS prowadziły programowe szkolenie, dodatkowo kilkuset naszych żołnierzy każdego dnia wspiera ochronę wschodniej granicy kraju – podkreśla oficer.

Natowski dyżur polskich wojsk specjalnych (ostatni w formule NRF) zakończył się 30 czerwca. Pierwszy dyżur w Sojuszniczych Siłach Odpowiedzi (ARF) pełnić będą hiszpańskie siły specjalne.

Polacy zadeklarowali gotowość do pełnienia kolejnego dyżuru w przyszłości, ale termin takiego zobowiązania nie jest jeszcze znany. Poprzednie dyżury WS w ramach SON-u odbyły się w 2015 i 2020 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Jak usprawnić działania służb na granicy
 
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
The Suwałki Gap in the Game
Włoski Centauro na paryskim salonie
Pancerny sznyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy trenują cywilów
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Oczy na Kijów
RBN przed szczytem NATO
„Armia mistrzów” – sporty wodne
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Serwis bliżej domu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Za zdrowie utracone na służbie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Śmierć przyszła po wojnie
Spadochroniarze na warcie w UE
Szkolenie na miarę czasów
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
„Operacja borelioza”
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Lato pod wodą
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Polsko-litewskie konsultacje
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szpital u „Troski”
Wracajcie z medalami!
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Formoza. Za kulisami
Roczny dyżur spadochroniarzy
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Walka – tak, ale tylko polityczna
Na ratunek… komandos
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Olimp gotowy na igrzyska!
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Feniks – następca Mangusty?
Mark Rutte pokieruje NATO
Prezydent Zełenski w Warszawie
Z parlamentu do wojska
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
„Oczko” wojskowych lekkoatletów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO