moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem

„Nie ma zgody na obrażanie, lżenie ani jakiekolwiek ataki na polskich żołnierzy, którzy bronią granic i dbają o bezpieczeństwo Ojczyzny” – napisał w portalu X Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u wystąpił do ministra sprawiedliwości, by ten objął nadzorem postępowanie prokuratury w sprawie incydentu, do którego doszło w weekend na Podlasiu.

W nocy z soboty na niedzielę polscy żołnierze patrolujący granicę zostali zaatakowani w miejscowości Wyczółki (powiat siemiatycki) przez grupę młodzieży. Nagranie z tego zdarzenia od kilku dni krąży w Internecie. Zarejestrowano na nim około 20 młodych osób, które kierują pod adresem żołnierzy wulgarne okrzyki. Wówczas też miało dojść do naruszenia nietykalności cielesnej mundurowych. Według relacji poszkodowanych zostali oni opluci i oblani piwem.

O agresywnym zachowaniu wobec mundurowych powiadomiono Policję i Żandarmerię Wojskową. Jednak – jak poinformował podinsp. Tomasz Krupa – gdy patrol policji zjawił się w Wyczółkach, młodzież zdążyła się rozejść.

W sprawie wydarzeń przy granicy wszczęto śledztwo. „Służby zdecydowanie i błyskawicznie zareagowały na zachowanie grupy osób względem żołnierzy i funkcjonariuszy” – ocenił na portalu X Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON-u. Poinformował także, że zwrócił się do ministra sprawiedliwości, by ten objął nadzorem prokuratorskie postępowanie w tej sprawie. „Zwracam się z prośbą o możliwie priorytetowe potraktowanie sprawy z uwagi na konieczność obrony honoru polskiego żołnierza oraz munduru Wojska Polskiego” – czytamy w piśmie. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych grozi w Polsce kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat trzech.

Na polsko-białoruskiej granicy służbę pełni obecnie przeszło pięć tysięcy żołnierzy. Zostali tam rozlokowani po wybuchu kryzysu migracyjnego, który do dziś jest sztucznie napędzany przez służby Aleksandra Łukaszenki, najpewniej z inspiracji Kremla. Białoruś od blisko trzech lat ściąga do siebie migrantów z Azji i Afryki, po czym próbuje przepchnąć ich w głąb Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach sytuacja niebezpiecznie eskaluje. Ofiarą młodych mężczyzn, którzy usiłowali przedostać się do Polski, niedawno padł jeden z żołnierzy. Został on ugodzony nożem i po kilku dniach zmarł w szpitalu.

Tymczasem polski rząd próbuje uszczelniać granicę. 1 sierpnia armia rozpocznie operację „Bezpieczne Podlasie”. Wkrótce też liczba wojskowych rozlokowanych w newralgicznym rejonie wzrośnie do 17 tysięcy. Operacja będzie trwać do czasu sformowania Komponentu Ochrony Pogranicza, który ma osiągnąć gotowość do działania w 2028 roku. Jednocześnie wzdłuż granic Polski z Białorusią i Rosją powstanie szereg różnego typu umocnień. Pas szerokości kilkudziesięciu kilometrów zostanie stworzony w ramach programu „Tarcza Wschód”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Formoza – 50 lat morskich komandosów
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
My, jedna armia
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Nowe zasady dla kobiet w armii
„Zamek” pozostał bezpieczny
Sukces Polaka w biegu z marines
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Gdy ucichnie artyleria
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojskowy bus do szczęścia
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Polski „Wiking” dla Danii
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Is It Already War?
„Road Runner” w Libanie
Mity i manipulacje
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Pięściarska uczta w Suwałkach
Ogień z Leopardów na Łotwie
Dostawa Homarów-K
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Kosmiczna wystawa
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Mundurowi z benefitami
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Militarne Schengen
Dywersja na kolei. Są dowody
Standardy NATO w Siedlcach
Awanse w dniu narodowego święta
Dodatkowe zapory
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kapral Bartnik mistrzem świata
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Im ciemniej, tym lepiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Ułani szturmowali okopy
Dzień wart stu lat
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Merops wdrażany natychmiast
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Studenci ewakuowali szpital
Marynarze podjęli wyzwanie
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Plan na WAM
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
„Horyzont” przeciw dywersji
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Torpeda w celu
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Polskie Homary za kołem podbiegunowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO