moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny duży kontrakt dla polskiej zbrojeniówki

Pierwsze wyrzutnie Chunmoo osadzone na Jelczach trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku – zapowiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Polska wyprodukuje część podzespołów i elementów systemów rakietowych Chunmoo i HIMARS. W spółkach należących do PGZ powstaną m.in. wozy wsparcia i zabezpieczenia oraz podwozia do wyrzutni. Wartość umowy to ponad 20 mld zł.

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził dziś umowę na dostarczenie elementów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS (produkcji amerykańskiej) oraz K239 Chunmoo (produkowanych w Korei Południowej). Kontrakt został podpisany między Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ–WWR. – Wyprodukuje ono elementy takie, jak: podwozie Jelcza, na którym zostaną osadzone wyrzutnie, wozy rozpoznawcze, wozy ewakuacji technicznej, wozy dowodzenia, środki łączności oraz bezzałogowe statki powietrzne – powiedział Mariusz Błaszczak. Wicepremier podkreślał, że wszystkie te elementy tworzą artyleryjskie systemy wyrzutni, które już niedługo trafią do wyposażenia Wojska Polskiego. – Pierwsze wyrzutnie koreańskie osadzone na Jelczach będą u nas już w przyszłym roku – zapowiedział Błaszczak. Broń otrzymają żołnierze z 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej.

W skład konsorcjum odpowiedzialnego za realizację umowy wchodzą: PGZ SA (lider), Huta Stalowa Wola SA, Jelcz Sp. z o.o., Rosomak SA, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 SA oraz PIT-RADWAR SA. – Udział w tym programie pozwoli nam zdobyć nowe i rozwinąć już posiadane kompetencje – powiedział Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Docelowo PGZ będzie odpowiadać za serwis i utrzymanie tego sprzętu – dodał. Wraz z rozwojem projektu PGZ chce zdobyć zdolności do produkcji kluczowych komponentów i podzespołów do kupowanych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Zatwierdzona dziś przez wicepremiera Błaszczaka umowa to drugi pod względem wartości tak duży kontrakt dla PGZ. Na wyższą kwotę opiewa tylko umowa na dostawę systemu Narew, warta około 60 mld zł. – 40% programu dotyczącego systemów artylerii rakietowej będzie realizowane przez polski przemysł. Wartość tej części to ponad 20 mld zł – mówi ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia. W przyszłości odpowiedzialność polskiego przemysłu ma się znacznie zwiększyć, polskie przedsiębiorstwa będą nie tylko produkować wozy logistyczne, zabezpieczenia i wsparcia, lecz również serwisować oraz produkować wyrzutnię K239. – Taki transfer technologiczny chcemy pozyskiwać także od Amerykanów, ale to wszystko jeszcze się klaruje – wyjaśnia ppłk Płatek.


Film: MON

4 listopada Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę wykonawczą szczegółowo regulującą dostawy koreańskiej broni do polskiego wojska oraz udział w zamówieniu rodzimego przemysłu obronnego. Chodzi o 218 wyrzutni wraz z pakietami logistycznym oraz szkoleniowym i zapasem amunicji. Pierwsze 18 wyrzutni K239 ma trafić do Wojska Polskiego już w przyszłym roku.

W 2019 roku Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych dywizjon HIMARS-ów, czyli 20 wyrzutni, amunicję, stanowiska dowodzenia i pakiet logistyczny (za 141 mln dolarów). W przyszłym roku pierwsze wyrzutnie mają trafić do polskiego wojska.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ekspresowa pomoc
 
Szef MON-u o planach obrony kraju
Abramsy jadą na ukraiński front
Fiński debiut w Sojuszu
Witkacy – piąty wieszcz?
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ostre strzelanie w Świętoszowie
PKW Orlik już w Estonii
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Polski dzień strzelania w Rumunii
Kolejne zakupy dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Futsal na zakończenie rywalizacji
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laureaci cyberkonkursu MON
Podchorążowie świętują
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Nowe AWACS-y dla NATO
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wojsko pomoże Słoweńcom
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Realia, a nie teoria
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Wojsko wraca do Babimostu
Zielony talizman Polaków
Zanim wyruszą do Bagdadu
Pierwszy polski Homar
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Narodziny polskich sił morskich
„Sokół” wylądował
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
PKW Orlik gotowy na misję
Polsko-koreańskie rozmowy
Orka po koreańsku
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Uwolnić zakładników
Armia Polska w drodze do Europy
„Pług” idzie na śmierć
Śmiertelny wypadek żołnierza
Out of the Shadow
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Najdłuższa noc
Operacja NATO przy granicy z Rosją
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO