moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pioruny dla sojuszników

Polska, Litwa, Łotwa i Norwegia planują wspólne zakupy w polskiej zbrojeniówce. Chodzi o przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun. Jeśli dojdzie do podpisania kontraktu, sojusznicy będą mogli otrzymać zwrot części poniesionych kosztów z unijnego programu EDIRPA. – Czekamy na pozytywną opinię organu oceniającego – napisał na portalu X wiceminister Paweł Bejda.

 

EDIRPA to program Unii Europejskiej, który ma na celu wzmocnienie przemysłu obronnego poprzez zamówienia, które w poszczególnych firmach zbrojeniowych wspólnie składa grupa kilku państw. Gdy na taką współpracę zdecydują się przynajmniej trzy kraje, każdy z nich będzie miał możliwość uzyskania z budżetu UE częściowego zwrotu poniesionych kosztów.
Jak poinformował Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej, z takiej możliwości postanowiła skorzystać m.in. Polska. – Nasz produkt eksportowy, przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun zgłoszony do unijnego programu w ramach konsorcjum z krajami: Łotwą, Norwegią i Litwą. Czekamy na pozytywną opinię organu oceniającego – napisał wiceszef resortu na portalu X. Wspólne zakupy zapowiedziało w mediach społecznościowych także litewskie ministerstwo obrony. – Litwa i Polska wspólnie kupią mobilne systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Piorun. Te nowoczesne, przenośne systemy wzmocnią naszą obronę powietrzną i wzmocnią współpracę z naszym bliskim sojusznikiem – czytamy na X.

Pioruny, które produkuje spółka Mesko, są znane zagranicznym armiom. Zarówno Łotwa, jak i Norwegia zamawiały już u polskiego producenta to uzbrojenie, a Litwa dysponuje jego wcześniejszą wersją, czyli zestawami Grom. Polskie Pioruny kupiły również Stany Zjednoczone, Gruzja, Estonia i Słowacja. Sprzęt sprawdził się także podczas walk w Ukrainie.


Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości 4 km. W Polsce wchodzą w skład najniższej warstwy systemu obrony powietrznej. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku, a kolejna w 2022 roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Początek wielkiej historii
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Adaptacja i realizm
Równanie z „Iksem”
JW Agat: idziemy po młodych!
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Ryś w boksie
Wodny chrzest Borsuków
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Poznaj tajemnice Husarza
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Od cyberkursu po mundurówkę
Ready for Every Scenario
Wojsko zaprasza rodziny
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Logistycy pod lupą
WAT wzmacnia „opelotkę”
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Armia testuje roboty do transportu
Symbol skupiający wiele znaczeń
Desant na Odrze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Husarze już w Polsce!
Groźny incydent w Libanie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Syndrom Karbali
Ostatni most
Polsko-estońska współpraca
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Skrzydlaci komandosi
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Bieg ku pamięci bohaterów
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Jak wojsko chroni lotniska?
Huta Częstochowa bliżej wojska
NATO i USA o Iranie
Wypadek w PKW UNIFIL
Bez zmian w emeryturach
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Czerwieńsze będą…
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Czekamy na F-35
Generał z cienia
Sprawdzian dla zawiszaków
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Biało-czerwona na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO