moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak usprawnić działania służb na granicy

Możliwość prowadzenia w kraju operacji wojskowej w czasie pokoju i regulacje dotyczące użycia broni przez żołnierzy – to najważniejsze zmiany w prawie, które mają usprawnić działania służb mundurowych wobec zagrożenia bezpieczeństwa państwa. O szczegółach projektu mówił w Sejmie wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt wprowadza m.in. do ustawy o obronie ojczyzny termin „operacji wojskowej prowadzonej na terytorium RP w czasie pokoju”. Przyznaje też żołnierzom działającym w czasie pokoju uprawnienia do stosowania środków przymusu bezpośredniego, broni i innego uzbrojenia w szczególnych przypadkach, m.in. w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność żołnierza lub innej osoby. Projekt zakłada również rozszerzenie ochrony prawnej żołnierzy.

Założenia projektu przedstawiał z sejmowej mównicy Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej. – Sprawa bezpieczeństwa dla naszego rządu jest priorytetem. Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo granic, suwerenność, niepodległość ojczyzny, nasza teraźniejszość i przyszłość. Ustawa ma na celu zwiększenie naszej odporności, elementów odstraszania – rozpoczął przemówienie Kosiniak-Kamysz. Uzasadniając celowość zmian w prawie, wicepremier mówił o coraz trudniejszej sytuacji na wschodniej granicy kraju. – Dzisiaj mamy do czynienia z hordami bandytów, którzy atakują polską granicę i próbują zaatakować polskich żołnierzy i funkcjonariuszy – tłumaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. – Ich celem nie jest uzyskanie azylu. Ich celem jest zaatakowaniem funkcjonariuszy. Są do tego przygotowywani i szkoleni. Jest to najwyższy poziom wojny hybrydowej skierowanej w Polskę – ocenił wicepremier.

REKLAMA

O rosnącym zagrożeniu na granicy może świadczyć – zdaniem ministra obrony – liczba oddanych od początku kryzysu migracyjnego strzałów ostrzegawczych. – W 2021 roku oddano 886 strzałów alarmowych, w 2022 roku – 468, w 2023 roku – 320, a do czerwca tego roku funkcjonariusze oddali już 1390 strzałów alarmowych – podał szef resortu obrony. Porównał również liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy. Według danych, które przedstawił Kosiniak-Kamysz, w 2021 roku takich prób było 39 tysięcy, w 2022 roku – 15 tysięcy, w 2023 roku – 25 tysięcy, a do 20 czerwca tego roku – prawie 20 tysięcy. Wicepremier zaznaczył, że rząd podjął już kilka decyzji, które mają wzmocnić bezpieczeństwo Polski. Został też utworzony specjalny zespół działań na granicy. – Na jego czele stanął Cezary Tomczyk, wiceminister obrony, i Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji – poinformował Kosiniak-Kamysz. Dodał, że na granicę (w okolice Dubicz Cerkiewnych) zostali skierowani doświadczeni żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Wicepremier wyjaśnił, że projekt ustawy, który trafił pod obrady Sejmu, zawiera m.in. propozycje synchronizacji działania policji, straży granicznej i wojska, zapisy zezwalające na używanie armatek wodnych przez żołnierzy. Zapowiedział również zmiany w charakterze prowadzonych na granicy operacji, zmiany w wyposażeniu indywidualnym żołnierzy, skierowanie więcej żołnierzy oraz sprzętu na granicę oraz zmiany w zabezpieczeniu medycznym żołnierzy. Kosiniak-Kamysz dodał, że projekt ustawy likwiduje lukę prawną, wprowadzając do przepisów pojęcie wojny hybrydowej. Jak tłumaczył szef MON-u był czas wojny i czas pokoju, ale – z punktu widzenia prawnego – nie było czasu pomiędzy tymi zdarzeniami. – A my dziś w takim właśnie okresie żyjemy. Ta luka musi więc być wypełniona. Musi być możliwość użycia wojska w  ściśle określonej operacji, na podstawie wniosku Rady Ministrów do prezydenta, który podejmuje decyzje w tej sprawie – wyjaśniał szef MON-u. – Dlatego pierwszy punkt tej ustawy mówi o możliwości prowadzenia (w czasie pokoju – przyp. red.) operacji wojskowej na terenie Rzeczpospolitej na wzór kontyngentów wojskowych, które działają w operacjach poza granicami państwa polskiego – mówił wicepremier. Dodał, że ataki hybrydowe dzieją się również w przestrzeni wirtualnej i trzeba na nie odpowiadać. – To również trzeba opracować, to również do tej pory nie było zrobione – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier mówił również o rozszerzeniu katalogu sytuacji, gdy żołnierz będzie mógł użyć broni. Podkreślił, że zmiany w tym zakresie są potrzebne i zapowiedział, że „w pewnych okolicznościach użycie broni niezgodnie z zasadami nie będzie przestępstwem”. Zastrzegł, że nie chodzi o „licencję na zabijanie”. – Chodzi o danie żołnierzom większej pewności, że w sytuacji, gdy ich życie i zdrowie jest zagrożone w połączeniu z innymi przesłankami, mają się nie obawiać użycia broni, a państwo polskie stanie za nimi – przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Na temat projektu opracowanego przez rząd Donalda Tuska wypowiadali się przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Poseł Zbigniew Hoffman (PiS) podkreślił, że PiS popiera inicjatywy i wysiłki, które wzmacniają system bezpieczeństwa narodowego i wspierają żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej. – Naszym zdaniem proponowane przepisy, wbrew zapowiedziom premiera i wicepremiera, w istocie nie zmieniają uprawnień żołnierzy pełniących służbę na granicy w zakresie użycia broni. Mają one charakter kosmetyczny – ocenił poseł Hoffman. Z kolei Anna Maria Żukowska (Lewica) zaznaczyła, że choć projekt zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa kraju jest potrzebny, to zawiera „niedostatki natury prawnej”. Posłanka zapowiedziała, że jej klub będzie zgłaszał poprawki do projektu. Posłowie Konfederacji wytknęli, że niektóre zapisy projektu są niejasne. – Żołnierz na granicy nie może zastanawiać się nad wykładnią prawa – przekonywał poseł Andrzej Zapałowski.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz odniósł się m.in. do zarzutów posłów, że projekt ustawy nie wnosi nic nowego. Według niego, dzięki nowym przepisom nie tylko zostanie zlikwidowana luka prawna (przez np. wprowadzenie pojęcia „wojna hybrydowa” i określenie zasad działania służb w czasie pomiędzy pokojem a pełnoskalową wojną), ale także dadzą one funkcjonariuszom większe poczucie bezpieczeństwa. Padały również pytania o zasady użycia wojsk w operacji prowadzonej przy granicy. Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że są one określone tak precyzyjnie, jak tylko to możliwe, ale nie da się w dzisiejszych czasach zamknąć „katalogu” możliwości użycia wojska. – Chodzi o szczególne okoliczności przy zagrożeniu z zewnątrz – dodał wicepremier. Polityk odniósł się również do pytań o strefę buforową i możliwość przebywania w niej organizacji pozarządowych. – Uważam, że wprowadzona w rejonie przygranicznym strefa buforowa jest dobrym rozwiązaniem. Powinna być ona jak najszczelniejsza. Nie ma szans na jakiekolwiek stałe przepustki dla kogokolwiek. To naruszałoby jej szczelność – zaznaczył wicepremier.

Na koniec Władysław Kosiniak-Kamysz poprosił o sprawną i szybką pracę nad ustawą. – Proszę o zjednoczenie wszystkich sił politycznych, naszego społeczeństwa, naszego narodu, wobec zagrożeń, przed którymi stoimy. Proszę o przyjęcie ustawy zwiększającej bezpieczeństwo państwa polskiego – apelował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisjach obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DGRSZ, Sejm RP

dodaj komentarz

komentarze


Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
 
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Wracajcie z medalami!
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Olimp gotowy na igrzyska!
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
The Suwałki Gap in the Game
Prezydent Zełenski w Warszawie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Walka – tak, ale tylko polityczna
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
Na ratunek… komandos
Za zdrowie utracone na służbie
Pancerny sznyt
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Spadochroniarze na warcie w UE
Szpital u „Troski”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Mark Rutte pokieruje NATO
Lato pod wodą
Polsko-litewskie konsultacje
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Serwis bliżej domu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
RBN przed szczytem NATO
Feniks – następca Mangusty?
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Operacja borelioza”
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Jak usprawnić działania służb na granicy
Czujemy się tu jak w rodzinie
Formoza. Za kulisami
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Śmierć przyszła po wojnie
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szkolenie na miarę czasów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Oczy na Kijów
Z parlamentu do wojska
Roczny dyżur spadochroniarzy
Włoski Centauro na paryskim salonie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO