moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Zełenski w Warszawie

Podpisaliśmy bardzo ważne porozumienie w zakresie bezpieczeństwa, które w ogromnej mierze pomoże nam chronić życie naszych obywateli i przeciwdziałać rosyjskiemu złu – mówił w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca spotkał się dziś z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Polscy politycy zapewnili, że Ukraina powinna być w NATO.

Wizyta ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego do ostatniej chwili była utrzymywana w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Około godziny 13.00 Zełenski spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Politycy podpisali umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, następnie wspólnie odpowiadali na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej. Zaczęła się ona prośbą Wołodymyra Zełenskiego o chwilę ciszy, by uczcić pamięć o ofiarach dzisiejszego ataku Rosjan na cywilne obiekty w Kijowie, w tym na szpital dla dzieci chorych na nowotwory. – Nie ma takich słów, dokumentów, deklaracji politycznych, które wystarczyłyby z jednej strony jako słowa potępienia dla agresora, a z drugiej – by wystarczyły za oznaki solidarności i pomocy – powiedział Donald Tusk.

Politycy poinformowali m.in. o podpisanej dziś umowie o współpracy między Polską a Ukrainą w zakresie bezpieczeństwa. – Dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice – podkreślił polski premier. Zaznaczył, że podobne porozumienia podpisało już z Ukrainą 19 państw NATO oraz Unia Europejska jako całość. – Byliśmy realistami, kiedy pracowaliśmy nad tym dokumentem – przyznał Tusk. Dodał, że „Ukraina dobrze wie i docenia to”.

REKLAMA

– Jestem wdzięczy za porozumienie, którego efektem będzie wzmocnienie naszej obrony przeciwlotniczej. Podpisaliśmy bardzo ważne, ambitne porozumienie, które w ogromnej mierze pomoże nam chronić życie naszych obywateli i przeciwdziałać rosyjskiemu złu – ocenił Zełenski. – Polska przekazała nam już 44 pakiety broni i amunicji i bardzo za nie dziękuję – dodał. Zełenski podał, że wśród zapisów porozumienia są również te dotyczące pomocy w zakresie przeciwdziałania atakom rakietowym, do których może dochodzić w pobliżu polskiego terytorium. Prezydent Ukrainy podkreślił też, że część zapisów odnosi się do współpracy w zakresie lotnictwa wojskowego. – Dziękujemy Polsce za przekazane nam już samoloty i widzimy możliwość otrzymania kolejnych egzemplarzy – mówił Zełenski. Jednak szef polskiego rządu zaznaczył, że obecnie nie ma możliwości przekazania Ukrainie więcej maszyn MiG-29. – Te samoloty pełnią krajowe i natowskie dyżury bojowe, strzegą naszego nieba. Ale jeśli nasi sojusznicy zgodzą się na to, by mogły to robić inne platformy, wówczas będziemy mogli przekazać nasze MiG-i-29 – wyjaśnił.

W podpisanym porozumieniu zawarte są uzgodnienia co do sformowania i szkolenia ukraińskiego legionu. Będzie to nowa formacja stworzona na wzór ukraińsko-polsko-litewskiej brygady, ale złożona z ochotników. – Legion ma umożliwić ukraińskim obywatelom przebywającym w Polsce wzięcie udziału w obronie Ukrainy – tłumaczył Wołodymyr Zełenski. – Każdy ochotnik przeszedłby szkolenie w Polsce, tutaj zostałby także uzbrojony. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z siłami zbrojnymi Ukrainy – mówił prezydent Zełenski.

Ukraiński polityk zapewnił również, że do odbudowy Ukrainy zostaną zaproszone polskie firmy. – Jest rzeczą oczywistą, że wszystko, co zostało zniszczone przez rosyjskich terrorystów, zostanie przez nas odbudowane – zapowiedział.
Szef rządu powtórzył, że Polska zawsze będzie wspierała wejście Ukrainy do NATO. – Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski i całego zachodniego świata – powiedział Tusk.

Wołodymyr Zełenski spotkał się też z Andrzejem Dudą, który jeszcze dziś udaje się na szczyt NATO do Waszyngtonu. Podczas spotkania polskiemu prezydentowi towarzyszyli m.in. Marcin Mastalerek, szef Gabinetu Prezydenta RP i Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Kwestia przyjęcia Ukrainy do NATO musi być uwarunkowana tylko jedną rzeczą – wolą społeczeństwa ukraińskiego. Jeśli taka będzie, Sojusz nie może się wahać – powiedział Andrzej Duda i zapewnił, że Polska wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. – Damy temu wyraz w Waszyngtonie. Jeżeli na szczycie NATO jakiś głos będzie grzmiał mocno za Ukrainą i dla Ukrainy, to na pewno będzie to głos Polski. Na polskiej scenie politycznej nie ma pod tym względem różnic – przekonywał Andrzej Duda.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wraz z ukraińską delegacją prosto z Warszawy udadzą się do Waszyngtonu, gdzie wezmą udział w szczycie NATO.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Krystian Maj/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Silniejsza obecność sojuszników z USA
 
Szkolenie na miarę czasów
Wracajcie z medalami!
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Mark Rutte pokieruje NATO
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Jak usprawnić działania służb na granicy
Czujemy się tu jak w rodzinie
Na ratunek… komandos
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Oczy na Kijów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Spadochroniarze na warcie w UE
RBN przed szczytem NATO
Serwis bliżej domu
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
„Operacja borelioza”
Lato pod wodą
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
The Suwałki Gap in the Game
Olimp gotowy na igrzyska!
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Walka – tak, ale tylko polityczna
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Pancerniacy trenują cywilów
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Polsko-litewskie konsultacje
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Z parlamentu do wojska
Włoski Centauro na paryskim salonie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szpital u „Troski”
Formoza. Za kulisami
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Za zdrowie utracone na służbie
Prezydent Zełenski w Warszawie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Pancerny sznyt
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Śmierć przyszła po wojnie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO