moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Olimp gotowy na igrzyska!

Sprawdzą każde pomieszczenie i każdy zakamarek – operacja zabezpieczania igrzysk olimpijskich w Paryżu już się rozpoczęła. Wyszkolone do poszukiwania materiałów wybuchowych psy Wojska Polskiego oraz ich przewodnicy rozpoczęli właśnie przeszukiwania wioski olimpijskiej. Polacy pomagają francuskim służbom i armii.

Polski Kontyngent Wojskowy „Olimp” od kilku dni jest już we Francji, dowodzi nim Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. PKW tworzy dwudziestu żołnierzy, a ośmiu z nich to przewodnicy psów wraz z czworonożnymi podopiecznymi. W kraju służą w 2 Pułku Saperów w Kazuniu i w Żandarmerii Wojskowej. Polska wysłała do Francji jeden z największych kontyngentów wystawionych przez kraje NATO do zabezpieczania igrzysk olimpijskich. – Naszym głównym zadaniem jest sprawdzanie obiektów m.in. wioski olimpijskiej pod kątem zagrożenia materiałami wybuchowymi – mówi ppłk Damian Zalewski, dowódca PKW Olimp, oficer Dowództwa Generalnego RSZ. Polacy będą służyć w międzynarodowych zespołach, m.in. z francuskimi przewodnikami psów oraz saperami, także z Legii Cudzoziemskiej. Będą zabezpieczać infrastrukturę i doradzać w działaniach antyterrorystycznych.

Polscy przewodnicy swoją pracę zaczęli wczoraj, na trzy tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk. Wcześniej psy przeszły certyfikację, a ich umiejętności oceniali francuscy specjaliści. – Psy musiały odnaleźć pojemniki z próbkami materiałów wybuchowych. Poradziły sobie znakomicie i zostały ocenione bardzo wysoko – mówi ppłk Zalewski. – Za każde dobrze wykonane zadanie przewodnik nagradza psa przysmakiem albo chwilą zabawy. Musimy pamiętać, że ta ważna dla wszystkich praca, którą wykonują zwierzaki, dla nich jest wciąż… zabawą – dodaje oficer. Przewodnicy przechodzili sprawdzian certyfikujący jeszcze w Polsce. Żołnierze musieli wykazać się m.in. znajomością zachowań psów, ale też procedur, według których działają psi przewodnicy w całym NATO.

REKLAMA

Żołnierze PKW Olimp będą sprawdzać budynki wioski olimpijskiej, w której na czas igrzysk zamieszkają sportowcy z całego świata. – Sprawdzone zostanie każde, nawet najmniejsze pomieszczenie – mówi ppłk Damian Zalewski. – Obecnie wioska jest zupełnie pusta, co daje nam spory komfort pracy, bo możemy spokojnie wszędzie wejść. Gdy zakończymy działania, budynki zostaną zamknięte aż do przyjazdu sportowców – dodaje oficer.

Jeśli pies wykryje cokolwiek niepokojącego, wezwani zostaną francuscy saperzy, którzy zdecydują o dalszym postępowaniu.

Praca psów jest bardzo specyficzna, dlatego nikt nie jest dziś w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile czasu potrwa sprawdzanie budynków. – Bardzo ważna podczas wykonywania zadań z psami jest ich kondycja, muszą one być wypoczęte i wyciszone – mówi ppłk Zalewski. – A i tak po kilkunastu minutach działania, pies musi odpocząć zanim ponownie zostanie skierowany do pracy – wyjaśnia oficer. Dodaje, że psy mogą także zwyczajnie znudzić się i wówczas nie będą chciały pracować. – Dlatego spodziewamy się, że czekają nas długotrwałe i monotonne działania, ale wszystko po to, by sportowcy mogli bezpiecznie brać udział w rywalizacji i zdobywać medale – mówi oficer.

Wszyscy żołnierze PKW Olimp trzymają kciuki zwłaszcza za polskich zawodników, którzy na co dzień służą w armii. – Liczymy na to, że zdobędą jak najwięcej medali! – mówi ppłk Damian Zalewski.

Polacy będą prowadzić misję w ramach PKW Olimp nie tylko podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich, lecz także w czasie Paraolimpiady, która rozpocznie się 28 sierpnia, a zakończy 8 września.

Polacy nie po raz pierwszy będą pomagali organizatorom igrzysk olimpijskich. W 2004 roku rząd Grecji, w związku z zagrożeniem terrorystycznym, poprosił NATO o pomoc w zabezpieczeniu igrzysk w Atenach. W odpowiedzi Sojusz rozpoczął operację „Distinguished Games”. Udział w niej wziął również polski kontyngent wojskowy: 52 żołnierzy z 5 Tarnogórskiego Batalionu Chemicznego i 10 Brygady Logistycznej z Opola.

Igrzyska we Francji rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia 2024. Zawody zaplanowano na 35 obiektach w 18 miastach. Większość konkurencji zostanie rozegrana w Paryżu i ośmiu miejscowościach aglomeracji paryskiej. Francuski rząd szacuje, że w Paryżu pojawi się nawet 10 mln kibiców, o których bezpieczeństwo musi zadbać. Już teraz w całej Francji ogłoszony został najwyższy stopień zagrożenia terroryzmem, który oznacza wysokie ryzyko zagrożenia zamachami. Wszystkie służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-litewskie konsultacje
 
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Na ratunek… komandos
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Oczy na Kijów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Z parlamentu do wojska
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
„Operacja borelioza”
Pancerniacy trenują cywilów
Lato pod wodą
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
RBN przed szczytem NATO
Jak usprawnić działania służb na granicy
Serwis bliżej domu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Feniks – następca Mangusty?
The Suwałki Gap in the Game
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Pancerny sznyt
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szpital u „Troski”
Wracajcie z medalami!
Walka – tak, ale tylko polityczna
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Za zdrowie utracone na służbie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Olimp gotowy na igrzyska!
Szkolenie na miarę czasów
Formoza. Za kulisami
Mark Rutte pokieruje NATO
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – sporty wodne
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Śmierć przyszła po wojnie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Spadochroniarze na warcie w UE
Włoski Centauro na paryskim salonie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO