moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tridon Mk2, czyli sposób na drona?

Specjaliści z koncernu BAE Systems przekonywali na targach Eurosatory, że zwalczanie dronów z zastosowaniem rakiet jest zbyt kosztowne, więc lepiej używać szybkostrzelnych zestawów artylerii przeciwlotniczej. Opracowany przez koncern system Tridon Mk2 to zainstalowana na ciężarówce 6x6 wieżyczka z działkiem Boforsa kalibru 40 mm sprzężonym z głowicą optoelektroniczną i radarem.

Szwedzka przeciwlotnicza armata Bofors kalibru 40 mm była jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym, systemem przeciwlotniczym aliantów podczas II wojny światowej. Choć opracowano ją w 1930 roku z myślą o okrętach, szybko została zaadaptowana na potrzeby wojsk lądowych.

Polska była jednym z pierwszych państw, które zdecydowały się nie tylko na zakup tej broni produkowanej przez koncern AB Bofors, lecz także licencji na jej produkcję. „Polska” wersja otrzymała oznaczenie – armata przeciwlotnicza 40 mm wz. 1936 Bofors. O tym, jak dobrym systemem uzbrojenia była „40” Boforsa, najlepiej świadczy fakt, że po zakończeniu wojny nadal ją produkowano i rozwijano, opracowując kolejne wersje oznaczone jako Mk (Mark) 2, 3 itd.

Obecnie 40-milimetrową armatę produkuje międzynarodowy koncern BAE Systems, konkretnie – jego szwedzki oddział BAE Systems Bofors w Karlskoga. Na paryskich targach zbrojeniowych Eurosatory Szwedzi zaprezentowali najnowszą odsłonę swojego systemu przeciwlotniczego.

Ewolucja

Tridon Mk2 to, mówiąc w skrócie, umieszczona na podwoziu ciężarówki Scania G460 6x6 wieżyczka uzbrojona w armatę Boforsa kalibru 40 mm, wyposażona w zaawansowany system optoelektryczny. Secjaliści z BAE Systems podkreślają, że omawiany system uzbrojenia o masie około 2300 kg (plus prawie 250 kg zapasu amunicji) może być zainstalowany na dowolnym pojeździe typu 6x6 (wymagana jest tylko odpowiednia długość przestrzeni ładunkowej), ponieważ jest stabilny oraz generuje niewielkie przeciążenia. Nie jest więc konieczne użycie podczas strzelania podpór stabilizacyjnych. To duże osiągnięcie, ponieważ armata wystrzeliwuje z prędkością 1012 m/s pociski, którymi można razić cele oddalone maksymalnie o 12 km.

Według konstruktorów drugą cechą wyróżniającą Tridona Mk2 na tle konkurencyjnych rozwiązań jest przeznaczona dla niego programowalna amunicja Bofors SP kalibru 40 mm. Zakres jej regulacji jest bardzo duży – od kilku trybów zbliżeniowych, przez tryb czasowy, aż po ustawienia zwiększające jej możliwości przebijania pancerzy (np. pojazdów lub okrętów). To właśnie amunicja ma sprawić, że Tridon będzie w stanie szybko i znacznie taniej niż systemy rakietowe zwalczać przede wszystkim drony i amunicję krążącą oraz statki powietrzne i pociski manewrujące.

Inżynierowie z BAE Systems podkreślają, że zainstalowaną w systemie armatę można, poza będącą w zestawie głowicą optoelektroniczną, zintegrować z radarami przeciwlotniczymi. Testy przeprowadzone z użyciem radaru 3D Saab Giraffe 1X wykazały dużą skuteczność takiego rozwiązania.

Zaprezentowany podczas paryskich targów Tridon Mk2 powstał zgodnie z wymaganiami taktyczno-technicznymi szwedzkiej armii, która jest zainteresowana zakupem tego rodzaju uzbrojenia. Specjaliści z BAE Systems podkreślają jednak, że wnioski z wojny w Ukrainie wpłynęły na sporą grupę państw poszukujących tańszej alternatywy dla rakietowych systemów przeciwlotniczych, które są szczególnie zainteresowane Tridonem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Together on the Front Line and Beyond
Ostatnia minuta Kutschery
Maj polskich żywych torped
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Moc z powietrza
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Premier wojenny
Experience It Yourself
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Zimowi podhalańczycy
Sprawdzili się na macie i w ringu
To nie mogło się udać, ale…
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Zmiana warty na wschodniej granicy
Pod nową czaszą
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Partnerstwo daje siłę
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Litwa stawia na poligony
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Medale na lodzie i śniegu
Pies pomaga walczyć z PTSD
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Partnerstwo Polski i Litwy
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Na styku zagrożeń
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
PKW „Noteć” – koniec misji
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Ferie z wojskiem
Kierunek Rumunia
Terytorialsi konstruktorami dronów
Szwedzi z Piorunami
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
GROM szkoli przyszłych operatorów
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Przeprowadzka CSWOT-u
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Ekstremalnie ważny cel
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Amerykański szogun
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Co nowego w przepisach?
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Co dalej z Tarczą Wschód?
Outside the Box
Gladius wzmacnia armię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO