Polscy piloci wykonywali niebezpieczne operacje, zrzucając walczącym w powstaniu warszawskim broń i żywność. 80 lat później o ich bohaterstwie przypomną polskie siły powietrzne. W Godzinę „W” lot w hołdzie powstańcom wykonają nad stolicą samolot transportowy C-130 Hercules i myśliwce F-16.
Żołnierze polskich sił powietrznych włączają się w upamiętnienie 80. rocznicy powstania warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17 nad Warszawą przeleci samolot transportowy C-130 Hercules z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego oraz cztery myśliwce F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. 80 lat temu polscy lotnicy dokonywali zrzutów dla powstańczej Warszawy. – To oni pomagali powstańcom i walczyli o to, by jak najwięcej tych lotów wykonać – mówi ppłk Tomasz Sędzikowski, nawigator samolotu C-130 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, który wystąpił w klipie zapraszającym na obchody rocznicy powstania warszawskiego.
Pierwszy lot nad walczącą stolicą polscy lotnicy wykonali w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku. Lecieli z włoskiego lotniska Brindisi i pokonali około 1300 km. Loty były bardzo ryzykowne m.in. ze względu na niemiecką obronę przeciwlotniczą oraz niemieckie myśliwce patrolujące niebo na trasie przelotu. Pierwsze zrzuty przeprowadzili polscy lotnicy, ale potem dołączyły do nich międzynarodowe załogi, m.in. z Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki, Australii i Stanów Zjednoczonych. Misje odbywały się w nocy. Niestety taka pomoc dla powstańców była niewystarczająca. Amerykanie stacjonujący w Wielkiej Brytanii przygotowali więc operację dziennych lotów, ale mogli ją przeprowadzić dopiero 18 września. Wzięło w niej udział ponad 100 bombowców B-17 Flying Fortress, które zrzuciły prawie 1300 zasobników z bronią i amunicją dla warszawiaków. Niestety powstańcy kontrolowali tylko niewielką część stolicy i większość zaopatrzenia nie trafiła w ich ręce. Sowieci, którzy początkowo zgodzili się, aby amerykańskie samoloty mogły tankować na ich lotniskach, odmówili dalszej współpracy. Powstańcze walki były wygaszane, loty odbywały się coraz rzadziej, aż w końcu ich zaprzestano.
Polscy piloci w hołdzie Powstańcom.
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) July 23, 2024
Żołnierze Polskich Sił Powietrznych razem z Muzeum Powstania Warszawskiego dołączają do upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 2024 r., w Godzinie „W” samolot transportowy C-130 Herkules oraz cztery samoloty F-16… pic.twitter.com/BiOkWoW9Va
W operacji wsparcia powstańców życie straciło 105 polskich i 133 brytyjskich lotników. Niemcy zestrzelili 19 samolotów brytyjskich sił powietrznych.
Obchody 80. rocznicy powstania warszawskiego będą trwały kilka dni. Główne uroczystości organizuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. – Główny program uroczystości rozpoczynamy w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkamy się 30 lipca z powstańcami podczas gali nadania im orderów i odznaczeń państwowych. W kolejnych dniach poza upamiętnieniem wydarzeń i miejsc związanych z powstaniem, będą odbywały się uroczystości o charakterze państwowym i religijnym, koncerty, spektakle teatralne, wystawy, a także gry miejskie i terenowe, pikniki i widowiska. Cały program można śledzić na stronie urzędu miasta stołecznego Warszawy. 2 października uroczyście zakończymy obchody tej wyjątkowej rocznicy na Kopcu Powstania Warszawskiego, w parku Akcji „Burza” pod symbolem Polski Walczącej – zapowiadał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, w rozmowie z „Polską Zbrojną”.
autor zdjęć: Piotr Łysakowski
komentarze