moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PGZ inwestuje w produkcję prochu i amunicji

Program rozbudowy infrastruktury firmy Mesko S.A. i jej oddziału w Pionkach wchodzi w finałową fazę. Warta co najmniej 400 mln zł inwestycja dotyczy rozwoju produkcji prochów wielobazowych oraz amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Do końca roku zostanie zakończona budowa dwóch nowych hal produkcyjnych na terenie zakładu w Skarżysku-Kamiennej i dwóch w filii w Pionkach.

Początki projektu o nazwie „400” sięgają jesieni 2019 roku. Wówczas to Skarb Państwa i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały umowę, na mocy której należąca do holdingu spółka Mesko S.A. (wraz z oddziałem w Pionkach) została dokapitalizowana z Funduszu Reprywatyzacji kwotą 400 mln zł. Pieniądze (powiększone o około 40 mln zł z zasobów Meska) mają zostać przeznaczone na odtworzenie Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach – która działała w czasach II RP – oraz zwiększenie potencjału produkcyjnego w Skarżysku-Kamiennej dotyczącego rakiet i amunicji (małokalibrowej, średniokalibrowej i wielkokalibrowej).

„Projekt 400” obejmuje budowę i wyposażenie w maszyny i urządzenia pięciu nowych obiektów produkcyjnych na terenie Pionek i czterech na terenie zakładów w Skarżysku-Kamiennej. Poza tym w obu tych miejscach zostaną unowocześnione budynki (np. kotłownie i magazyny). Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej podkreślają, że inwestycje w ramach projektu i przywrócenie potencjału produkcyjnego Pionek dotyczącego prochów wielobazowych leży w interesie bezpieczeństwa narodowego. – Rozwój i modernizacja oddziału w Pionkach w ramach „Projektu 400” pozwoli zbudować niezależność w zakresie wytwarzania wysokiej jakości produktów, takich jak proch w kilkudziesięciu rodzajach, łuska spalająca się, ciasto prochowe do paliw rakietowych, plastyczne materiały wybuchowe czy wyroby pirotechniczne – wyjaśnia Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ S.A.

Uruchomiony w 2019 roku i liczony w setkach milionów złotych „Projekt 400” zarówno w Mesku, jak i w Pionkach wchodzi obecnie w finałową fazę. Na terenie zakładów w Skarżysku-Kamiennej (gdzie główną siedzibę ma Mesko) kończy się budowa dwóch nowych hal produkcyjnych. – Jedna z nowych hal jest już na ukończeniu, w najbliższym czasie rozpocznie się wyposażenie hali w maszyny produkcyjne. Druga hala produkcyjna ma zostać ukończona w czwartym kwartale tego roku. W przyszłym roku będą montowane w niej niezbędne maszyny oraz uruchamiane ciągi produkcyjne – wyjaśnia Beata Perkowska. Dodaje też, że w Pionkach trwa budowa czterech budynków. – Dwa z nich zostaną ukończone do końca tego roku. Natomiast sfinalizowanie prac w pozostałych dwóch budynkach planowane jest na pierwszy kwartał 2023 – zapowiada.

Poza budową nowych obiektów produkcyjnych zarówno w Skarżysku-Kamiennej, jak i Pionkach unowocześniane są już istniejące, np. magazyny czy kotłownie. Kupowane są również specjalistyczne maszyny i urządzenia do produkcji prochów i amunicji. Jak zapewniają przedstawiciele PGZ S.A., wszystkie prace w ramach „Projektu 400”, wraz z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych i szkoleniem kadry, powinny zakończyć się w 2024 roku.

Mesko S.A. to największy w Polsce i jeden z czołowych w tej części Europy producent amunicji mało-, średnio- i wielkokalibrowej oraz pocisków rakietowych – przeciwpancernych Spike’ów oraz przeciwlotniczych Gromów i Piorunów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Spadochroniarze na Podlasiu
Cud w Trewirze
Szef MON-u w Brukseli
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zielone światło dla Barbary
Eurofightery znowu w Polsce
Ślubowanie kadetów OPW
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Bruksela przed szczytem
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lekcje z frontu
Abramsy pod dobrą opieką
Rakietowy szach
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Offset dla „Wisły”
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Avenger” na Monte Cassino
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zamiana po włosku
Śnieg może być groźną bronią
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W rezerwie pasywnej będą oceny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO