moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wsparcie MON-u dla studentów

3000 zł miesięcznie przez cały okres studiów to stypendium dla setki nowych studentów, którzy zakwalifikują się do programu ministra obrony narodowej. Podstawowe warunki stawiane kandydatom to nauka na jednym z 23 kierunków na uczelni cywilnej i chęć pełnienia służby w Wojsku Polskim przez co najmniej kilka lat.

Trwa nabór do programu stypendialnego, który został wpisany do ustawy o obronie ojczyzny. Jego celem jest finansowe wsparcie studentów wybranych kierunków na uczelniach cywilnych, zapewniających uzyskanie kwalifikacji przydatnych w siłach zbrojnych. Do pilotażowego programu MON-u, który był prowadzony dwa lata temu, mogło się zakwalifikować 50 osób. W roku akademickim 2024/2025 nowych stypendystów może być dwa razy więcej. Mimo to warto się spieszyć ze złożeniem wniosku. – Jeżeli zgłoszeń będzie więcej niż przewidzianych stypendiów, a wszyscy kandydaci spełniają wymagania, o przyjęciu do programu zdecyduje termin złożenia wniosku przez studenta – informuje cz.p.o. mjr Renata Mycio, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR).

Kto ma szansę na stypendium?

Wniosek o przyznanie stypendium mogą składać osoby rozpoczynające naukę w ramach jednolitych studiów magisterskich lub na studiach pierwszego stopnia. Bezpośrednio po zdobyciu tytułu licencjata trzeba jednak kontynuować kształcenie na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia. MON wymaga, by stypendyści uzyskali tytuł magistra lub magistra inżyniera na jednym z 23 wskazanych kierunków.

REKLAMA

Przy czym studenci elektroniki, elektrotechniki, automatyki czy telekomunikacji mogą liczyć na maksymalnie osiem stypendiów na każdym z tych kierunków. Po pięć stypendiów czeka na studentów robotyki, ratownictwa medycznego czy geodezji. Szansę na wsparcie finansowe przez cały czas trwania studiów mają też przyszli lekarze i dentyści, weterynarze, farmaceuci, biolodzy, chemicy czy mechatronicy. Na liście wskazanych kierunków znajdują się również: robotyka, energetyka, analityka medyczna, biochemia, optoelektronika, kartografia i geoinformatyka, teleinformatyka, cybernetyka, eksploatacja infrastruktury komunikacyjnej, inżynieria geoprzestrzenna i nawigacja.

Pieniądze tylko dla przyszłych wojskowych

Stypendium wynosi 3000 zł brutto na miesiąc, czyli połowę uposażenia szeregowego zawodowego. Aby otrzymywać takie wsparcie przez cały okres studiów (dziesięć wypłat w roku akademickim), należy nie tylko przedstawiać w określonym terminie zaświadczenia potwierdzające zaliczenie kolejnych semestrów, ale przede wszystkim związać swoją przyszłość z siłami zbrojnymi. Kandydaci muszą na wstępie złożyć trzy wnioski. Pierwszy zobowiązuje do odbycia szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w trakcie realizacji studiów. Następnie stypendysta będzie powołany do służby na czas kształcenia w ramach kursu oficerskiego. Trzeci wniosek dotyczy powołania do zawodowej służby wojskowej i pełnienia jej przez minimum pięć lat.

Otrzymanie stypendium w ramach corocznego programu resortu obrony to duże wsparcie, ale także poważne zobowiązanie finansowe. Student musi się bowiem liczyć z faktem, że jeśli nie dopełni obowiązków wynikających z zawartej umowy (zaliczanie kolejnych semestrów, odbycie służby wojskowej itd.), to będzie musiał zwrócić otrzymane środki. Jednocześnie dokument przewiduje wystąpienie „siły wyższej, za którą strony nie ponoszą odpowiedzialności, a która uniemożliwia wykonanie umowy”. W takim wypadku MON dopuszcza rozwiązanie jej na mocy porozumienia stron.

Kiedy i gdzie składać wniosek?

Stypendia od roku akademickiego 2024/2025 będą przyznawane wybranym kandydatom, którzy złożą stosowne wnioski najpóźniej 31 sierpnia 2024 roku. Dokumenty należy adresować do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji za pośrednictwem dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji. Oprócz podstawowego wniosku kandydat musi przesłać zaświadczenie o przyjęciu na studia oraz trzy wnioski zobowiązujące do pełnienia służby wojskowej (szkolenie podstawowe, kurs oficerski, służba zawodowa). Wszystkie druki i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wojsko-polskie.pl oraz w stosownych zakładkach uczelni wyższych, których studenci mogą ubiegać się o stypendium.

Z informacji rzecznik prasowej CWCR wynika, że obecnie z programu stypendialnego MON korzysta 14 studentów z różnych uczelni. Chętnych było jednak znacznie więcej. W edycji pilotażowej (2022/2023) na 39 złożonych wniosków jedynie czterech kandydatów spełniło wymagania. Rok później chętnych było 40, z których stypendium otrzymało dziesięciu studentów.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy trenują cywilów
 
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
RBN przed szczytem NATO
Oczy na Kijów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Pancerny sznyt
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Walka – tak, ale tylko polityczna
Olimp gotowy na igrzyska!
Mark Rutte pokieruje NATO
The Suwałki Gap in the Game
Szkolenie na miarę czasów
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Wracajcie z medalami!
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Serwis bliżej domu
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czujemy się tu jak w rodzinie
Na ratunek… komandos
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Śmierć przyszła po wojnie
Lato pod wodą
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Polsko-litewskie konsultacje
Prezydent Zełenski w Warszawie
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Spadochroniarze na warcie w UE
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Za zdrowie utracone na służbie
Z parlamentu do wojska
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Formoza. Za kulisami
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Jak usprawnić działania służb na granicy
„Operacja borelioza”
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Włoski Centauro na paryskim salonie
Szpital u „Troski”
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO