moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie

Bezpieczeństwo, współpraca militarna, przeciwdziałanie nielegalnej migracji i ochrona zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – to tematy, na których mi szczególnie zależy – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Zapowiedział, że Polska i Niemcy będą współpracowały m.in. w sprawie stworzenia Europejskiej Tarczy Powietrznej.

We wtorek w Warszawie odbyły się pierwsze od 2018 r. międzyrządowe polsko-niemieckie konsultacje. Rano doszło do rozmów bilateralnych premiera Donalda Tuska i kanclerza Olafa Scholza. Następnie spotkały się delegacje obu państw, a później rozpoczęła się sesja plenarna.

– Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w tym imponującym formacie politycznym, jakim są konsultacje międzyrządowe. Było o czym dyskutować – mówił premier Donald Tusk podczas wspólnej z Olafem Scholzem konferencji prasowej. – Naszą intencją było nadanie nowego impetu relacjom polsko-niemieckim. W tych czasach nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że współpraca między naszymi państwami jest wyjątkowo ważna – tłumaczył.

REKLAMA

Szef polskiego rządu podkreślił, że priorytetem dla niego jest bezpieczeństwo. – Cała Europa, w tym Niemcy, ale Polska szczególnie, jest narażona na pewne ryzyka wynikające z geografii i tego, że mamy granice z Rosją, Białorusią oraz z walczącą Ukrainą. To stwarza bardzo poważne i niespotykane wcześniej problemy dla państwa polskiego – ocenił Donald Tusk. Wspomniał, że w Polsce jest także zwiększone zagrożenie atakami dywersyjnymi i sabotażu. – Szeroko pojęte bezpieczeństwo, współpraca militarna, a także współpraca w kwestii nielegalnej migracji, wspólna praca na rzecz bezpiecznej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – to są tematy, na których mi szczególnie zależy – przekonywał. Premier zaznaczył, że Niemcy są gotowe brać wspólną odpowiedzialność za szczelność granicy UE. – Nasz projekt zwany Tarczą Wschód ma wzmocnić granice unijne. W interesie państwa niemieckiego jest to, by ta granica była strzeżona bardzo efektywnie i żeby Europa była bezpieczna w wypadku agresji ze wschodniej strony – wyjaśniał Tusk. Przyznał, że wymaga to nie tylko skoordynowanych działań w przeciwdziałaniu nielegalnej migracji, lecz także w sprawie obrony. – Nasze uczestnictwo w istniejącej już inicjatywie obrony powietrznej Europy powinno ułatwić budowę Europejskiej Tarczy Powietrznej, czyli kopuły gwarantującej bezpieczne niebo – dodał Tusk.


Film: Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, zaznaczył natomiast, że oba państwa są dobrymi sąsiadami, bliskimi partnerami i rzetelnymi przyjaciółmi. Mówił o „nowej dynamice” w sprawie współpracy w wielu dziedzinach. – Dzisiaj przyjęliśmy polsko-niemiecki plan działania i dzięki temu mamy całą gamę tematów i projektów, nad którymi w kolejnych latach będziemy wspólnie pracować, z korzyścią dla naszych krajów, dla zachowania pokoju oraz bezpieczeństwa w Europie – podkreślił Scholz. – Bliskie partnerstwo między Berlinem a Warszawą jest dla nas bardzo ważne. Niemcy pragną silnego głosu Polski w Europie – mówił kanclerz. Dodał, że „bezpieczna Polska, to także bezpieczne Niemcy”. – Będziemy wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Chcemy być liderem w rejonie bałtyckim w ramach NATO i chronić wschodnią flankę Sojuszu – przekonywał Scholz. Przypomniał, że Polska i Niemcy – pośród krajów europejskich – przekazują największe wsparcie walczącej Ukrainie. Zadeklarował, że Kijów może liczyć na jeszcze większą pomoc i poparcie dążeń w drodze do członkostwa w UE.

Kanclerz Scholz odniósł się także do trudnej historii obu narodów. Wspomniał o zbliżających się 80. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 85. rocznicy napaści Niemiec na Polskę. – My, Niemcy, podczas II wojny światowej przysporzyliśmy Polsce niezmierzone cierpienia, jesteśmy świadomi swojej winy i odpowiedzialności za miliony ofiar. Dlatego Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji – zapewnił. Kanclerz Niemiec poinformował m.in. o utworzeniu w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej i nazistowskiej okupacji.

Podczas polsko-niemieckich konsultacji odbyło się także spotkanie wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji dwustronnych w zakresie obronności, bezpieczeństwa Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego oraz lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie. Ministrowie omówili też sprawy związane z ochroną granic.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Krystian Maj / KPRM, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sportowa rywalizacja weteranów misji
 
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Formoza. Za kulisami
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Lato pod wodą
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Mark Rutte pokieruje NATO
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Na ratunek… komandos
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Spadochroniarze na warcie w UE
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Pancerny sznyt
Za zdrowie utracone na służbie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Walka – tak, ale tylko polityczna
Czujemy się tu jak w rodzinie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Szpital u „Troski”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Polsko-litewskie konsultacje
Pancerniacy trenują cywilów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć przyszła po wojnie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Serwis bliżej domu
The Suwałki Gap in the Game
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Z parlamentu do wojska
Olimp gotowy na igrzyska!
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Jak usprawnić działania służb na granicy
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Szkolenie na miarę czasów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Włoski Centauro na paryskim salonie
„Operacja borelioza”
Wracajcie z medalami!
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Feniks – następca Mangusty?
RBN przed szczytem NATO
Oczy na Kijów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO