Bezpieczeństwo, współpraca militarna, przeciwdziałanie nielegalnej migracji i ochrona zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – to tematy, na których mi szczególnie zależy – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Zapowiedział, że Polska i Niemcy będą współpracowały m.in. w sprawie stworzenia Europejskiej Tarczy Powietrznej.
We wtorek w Warszawie odbyły się pierwsze od 2018 r. międzyrządowe polsko-niemieckie konsultacje. Rano doszło do rozmów bilateralnych premiera Donalda Tuska i kanclerza Olafa Scholza. Następnie spotkały się delegacje obu państw, a później rozpoczęła się sesja plenarna.
– Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w tym imponującym formacie politycznym, jakim są konsultacje międzyrządowe. Było o czym dyskutować – mówił premier Donald Tusk podczas wspólnej z Olafem Scholzem konferencji prasowej. – Naszą intencją było nadanie nowego impetu relacjom polsko-niemieckim. W tych czasach nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że współpraca między naszymi państwami jest wyjątkowo ważna – tłumaczył.
Szef polskiego rządu podkreślił, że priorytetem dla niego jest bezpieczeństwo. – Cała Europa, w tym Niemcy, ale Polska szczególnie, jest narażona na pewne ryzyka wynikające z geografii i tego, że mamy granice z Rosją, Białorusią oraz z walczącą Ukrainą. To stwarza bardzo poważne i niespotykane wcześniej problemy dla państwa polskiego – ocenił Donald Tusk. Wspomniał, że w Polsce jest także zwiększone zagrożenie atakami dywersyjnymi i sabotażu. – Szeroko pojęte bezpieczeństwo, współpraca militarna, a także współpraca w kwestii nielegalnej migracji, wspólna praca na rzecz bezpiecznej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – to są tematy, na których mi szczególnie zależy – przekonywał. Premier zaznaczył, że Niemcy są gotowe brać wspólną odpowiedzialność za szczelność granicy UE. – Nasz projekt zwany Tarczą Wschód ma wzmocnić granice unijne. W interesie państwa niemieckiego jest to, by ta granica była strzeżona bardzo efektywnie i żeby Europa była bezpieczna w wypadku agresji ze wschodniej strony – wyjaśniał Tusk. Przyznał, że wymaga to nie tylko skoordynowanych działań w przeciwdziałaniu nielegalnej migracji, lecz także w sprawie obrony. – Nasze uczestnictwo w istniejącej już inicjatywie obrony powietrznej Europy powinno ułatwić budowę Europejskiej Tarczy Powietrznej, czyli kopuły gwarantującej bezpieczne niebo – dodał Tusk.
Film: Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV
Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, zaznaczył natomiast, że oba państwa są dobrymi sąsiadami, bliskimi partnerami i rzetelnymi przyjaciółmi. Mówił o „nowej dynamice” w sprawie współpracy w wielu dziedzinach. – Dzisiaj przyjęliśmy polsko-niemiecki plan działania i dzięki temu mamy całą gamę tematów i projektów, nad którymi w kolejnych latach będziemy wspólnie pracować, z korzyścią dla naszych krajów, dla zachowania pokoju oraz bezpieczeństwa w Europie – podkreślił Scholz. – Bliskie partnerstwo między Berlinem a Warszawą jest dla nas bardzo ważne. Niemcy pragną silnego głosu Polski w Europie – mówił kanclerz. Dodał, że „bezpieczna Polska, to także bezpieczne Niemcy”. – Będziemy wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Chcemy być liderem w rejonie bałtyckim w ramach NATO i chronić wschodnią flankę Sojuszu – przekonywał Scholz. Przypomniał, że Polska i Niemcy – pośród krajów europejskich – przekazują największe wsparcie walczącej Ukrainie. Zadeklarował, że Kijów może liczyć na jeszcze większą pomoc i poparcie dążeń w drodze do członkostwa w UE.
Kanclerz Scholz odniósł się także do trudnej historii obu narodów. Wspomniał o zbliżających się 80. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 85. rocznicy napaści Niemiec na Polskę. – My, Niemcy, podczas II wojny światowej przysporzyliśmy Polsce niezmierzone cierpienia, jesteśmy świadomi swojej winy i odpowiedzialności za miliony ofiar. Dlatego Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji – zapewnił. Kanclerz Niemiec poinformował m.in. o utworzeniu w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej i nazistowskiej okupacji.
Podczas polsko-niemieckich konsultacji odbyło się także spotkanie wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji dwustronnych w zakresie obronności, bezpieczeństwa Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego oraz lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie. Ministrowie omówili też sprawy związane z ochroną granic.
autor zdjęć: Krystian Maj / KPRM, Maciej Nędzyński/CO MON
komentarze