Patrzymy na szczyt w Waszyngtonie z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. W naszym przekonaniu, musi on być kolejnym krokiem w umocnieniu naszego bezpieczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda, który przewodniczył dziś posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas spotkania w Belwederze omówiono polskie stanowisko przed rozpoczynającym się jutro szczytem NATO.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek rano. Na zaproszenie prezydenta Andrzej Dudy do Belwederu przyjechali m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, członkowie rządu, przedstawiciele ugrupowań politycznych, szef BBN-u Jacek Siewiera oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła. Celem posiedzenia było omówienie polskiego stanowiska przed rozpoczynającym się we wtorek szczytem NATO w Waszyngtonie.
– Polska w sprawie bezpieczeństwa mówi jednym głosem. Prezydent RP ma takie samo stanowisko jak rząd. Nie ma na scenie politycznej w tej kwestii żadnych rozbieżności. I ta linia polityki musi być utrzymana. Takie są wymogi chwili i oczekiwania obywateli – zaznaczył prezydent Andrzej Duda. Otwierając posiedzenie RBN-u, Andrzej Duda podkreślił, że w dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo. – To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, czyli rosyjska agresja na Ukrainę i presja hybrydowa ze strony reżimu białoruskiego, realizowana przeciwko Polsce i Unii Europejskiej, stwarza bardzo specyficzną i bardzo trudną atmosferę i warunki bezpieczeństwa. Z tego punktu widzenia dobre współdziałanie sojusznicze i realizacja sojuszniczych planów ma znaczenie fundamentalne – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych.
Andrzej Duda powiedział, że przedstawiciele państw członkowskich w Waszyngtonie będą rozmawiać nie tylko na temat bezpieczeństwa Europy, ale także o tym, co dzieje się w innych częściach świata. – Również o sytuacji w Azji i niepokojach związanych z Chinami oraz o działaniach podejmowanych przez reżim Korei Północnej. Będziemy uczestniczyć w tych dyskusjach, bo funkcją Sojuszu jest zapewnienie bezpieczeństwa – mówił Duda. Zapewnił, że polska delegacja będzie w tych rozmowach aktywnie uczestniczyć.
Prezydent poinformował, że Polska będzie zabiegać o umocnienie obecności i gotowości Sojuszu w naszej części Europy, o pełną realizację postanowień ze szczytów NATO w Madrycie i Wilnie oraz wypełnienie tzw. planów regionalnych, czyli możliwości szybkiej relokacji sił wojskowych w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. Wśród listy priorytetowych tematów na szczyt waszyngtoński są także: usprawnienie i umocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Europie, rozlokowanie magazynów uzbrojenia Sojuszu i możliwość korzystania z sojuszniczych rezerw paliwowych. Polska będzie także przekonywać do podniesienia poziomu wydatków na obronność. Prezydent Duda przyznał, że obecnie 23 państwa natowskie wydają powyżej 2% PKB, ale jest to ciągle za mało. – My dziś, by móc odpowiedzieć na zagrożenia i zabezpieczyć się przed jakimkolwiek atakiem na Polskę, wydajemy ponad 4% na obronność. Tak samo powinni postępować inni sojusznicy. Będę o tym mówił w Waszyngtonie – zapowiedział Duda. – Uważam, że państwa Sojuszu powinny wrócić do poziomu wydatków, jaki był w czasie zimnej wojny, gdy Związek Radziecki groził Europie i światu. Teraz znowu Rosja grozi wojną Europie i światu. Odpowiedź państw sojuszu musi być adekwatna – przekonywał prezydent.
Tematem spotkania mają być także natowskie aspiracje Ukrainy. – Na szczycie prawdopodobnie nie uda się uzyskać oficjalnego zaproszenia do NATO dla Ukrainy, o co zabiegaliśmy, natomiast wśród sojuszników istnieje świadomość potrzeby decyzji wskazujących, że droga do Sojuszu dla Ukrainy jest nieodwracalna – ocenił Andrzej Duda.
Po posiedzeniu RBN-u wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz napisał w mediach społecznościowych: „Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo Polski. Jesteśmy gotowi do wzmocnienia Sojuszu i obrony wspólnych wartości, co będziemy podkreślali podczas szczytu NATO w Waszyngtonie. W sprawach bezpieczeństwa Polski mówimy jednym głosem”.
Szczyt NATO rozpocznie się we wtorek w Waszyngtonie. Spotkanie głów państw i szefów rządów 32 państw członkowskich Sojuszu, krajów partnerskich oraz Unii Europejskiej potrwa do 11 lipca.
autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP
komentarze